• Publicitate

Ma gandeam sa aduc masina pe care o am aici in Romania

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Ma gandeam sa aduc masina pe care o am aici in Romania

Mesajde Alexa.B » 09 Iul 2016, 03:12

Buna ziua,

am intrat si eu in linie dreapta. In curand voi incepe o viata noua in Montreala impreuna cu fiul meu de 6 ani. Ma gandeam sa aduc intr-un containar masina pe care o am aici in Romania...daca o vand nu iau cine stie ce pe ea, si nici prea multi bani nu voi avea sa imi iau imediat o masina cand ajung in Canada. Fiind mama singura voi avea multe drumuri de facut eventual impreuna cu fiul meu: casa, acte, scoli, mobila etc...Va rog mult daca aveti ceva argumente pro si contra mi-ar fi de mare folos.
Multumesc
DCS - 10.06.11
CSQ - 09.04.14
D2 - 05.08.14
AM - 30.04.15
V - 27.11.15
Montreal- 23.09.16
Alexa.B
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 28 ori
I s-a multumit: 12 ori

Publicitate

Re: transport

Mesajde DonTavo » 09 Iul 2016, 05:09

In primul rand eu zic ca nu merita sa platesti transportul masinii. Cu banii pe care ii dai pe transport, iti cumperi o masina acceptabila aici.
Masinile sunt mult mai ieftine decat in Romania. Sfatul meu este sa o vinzi si sa iti cumperi una aici. Intra pe www. kijiji.ca si te vei convinge. Spre exemplu, la 2000 cad iei o masina destul de buna.
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde Dan-Petre » 09 Iul 2016, 05:30

Asa este, daca o vinzi in Romania iesi mai bine. Eu am vandut acum 2 sapt un A4 si am luat echivalentul la 5400 $ CAD, aceeasi masina o pot cumpara in Montreal cu 3000$. Iar transportul masinii in container va costa probabil un minim de 2000$, la care mai pui ca vei avea ceva taxe suplimentare la inmatriculare in Canada pentru a o aduci de pe continentul European. Vezi pe www.kijiji.ca, vei gasi masini pt orice buzunar.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Dan-Petre
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 12 ori
I s-a multumit: 1 data

Mesajde cian » 09 Iul 2016, 07:47

Si chiar daca o aduci, va trebui inspectata,e posibil sa nu corespunda normelor de aici si sa trebuiasca sa mai cheltui bani ca sa o aranjezi. Vinde
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Mesajde Alexa.B » 09 Iul 2016, 09:04

Va multumesc mult pentru argumentele contra. Foarte pertinente, iar cel care a atarnat cel mai mult e ca o masina europeana nu e neaparat adaptata conditiilor meteo canadiene.
DCS - 10.06.11
CSQ - 09.04.14
D2 - 05.08.14
AM - 30.04.15
V - 27.11.15
Montreal- 23.09.16
Alexa.B
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 28 ori
I s-a multumit: 12 ori

Mesajde Isostar » 11 Iul 2016, 09:16

Alexa.B scrie:Buna ziua,

am intrat si eu in linie dreapta. In curand voi incepe o viata noua in Montreala impreuna cu fiul meu de 6 ani. Ma gandeam sa aduc intr-un containar masina pe care o am aici in Romania...daca o vand nu iau cine stie ce pe ea, si nici prea multi bani nu voi avea sa imi iau imediat o masina cand ajung in Canada. Fiind mama singura voi avea multe drumuri de facut eventual impreuna cu fiul meu: casa, acte, scoli, mobila etc...Va rog mult daca aveti ceva argumente pro si contra mi-ar fi de mare folos.
Multumesc

Citeste legea, nu poti sa importi o masina in Canada ca si rezident, doar daca nu este produsa specific pentru piata din USA sau Canada.
Asa ca cel mai bine scapa de ea in Romania, chiar si la un pret mai mic...

http://www.tc.gc.ca/eng/motorvehiclesaf ... ex-446.htm
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica