• Publicitate

Ma gandeam sa aduc masina pe care o am aici in Romania

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: transport

Mesajde cian » 17 Iul 2016, 17:15

Poate sa si ia masina aici cu permis din exterior?
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Publicitate

Mesajde cian » 17 Iul 2016, 17:32

Alexa, probabil ca vei putra sa ti cumperi masina, dar se ridica 2-3 probleme, si una dintre ele este asigurarea. Sa admitem ca ti ai luat masina pe baza rezidentei, si o conduci cu permisul romanesc
Care companie de asigurari te va asigura si la ce pret? Raspunsul este cel pe care ti l a dat Haiduk, ia ti permisul (de Quebec) si dupa aceea cauta ti o masina
cian

Mesajde DonTavo » 17 Iul 2016, 18:45

cian scrie:Alexa, probabil ca vei putra sa ti cumperi masina, dar se ridica 2-3 probleme, si una dintre ele este asigurarea. Sa admitem ca ti ai luat masina pe baza rezidentei, si o conduci cu permisul romanesc
Care companie de asigurari te va asigura si la ce pret? Raspunsul este cel pe care ti l a dat Haiduk, ia ti permisul (de Quebec) si dupa aceea cauta ti o masina

Ce-mi place cand vorbeste lumea asa ca sa nu taca.... Fratilor, daca tot nu aveti habar de un anumit subiect, de ce va bagati sa dati sfaturi????
Care sunt cele 2-3 probleme care se ridica????? Eu mi-am luat masina fara nicio problema cu permisul romanesc si mi-a fost recunoscuta si vechimea din permisul romanesc de compania Desjardnis... Si asta acum aproape 2 luni asa ca vorbesc in cunostiinta de cauza. Deci nu te impiedica nimic sa iti iei masina aici. Si eu am avut aceeasi problema ca tine Alexa, si din toti expertii astia care stau de ani de zile in Canada nu a fost niciunul in stare sa-mi zica ceva concret. Eu am procedat astfel: am luat masina de la dealer, am facut actele de vanzare cumparare la el, mi-a dat o atorizatie provizorie de circulatie pe care a lipit-o pe luneta, am facut asigurarea telefonic cu Desjardins si gata, am plecat la drum. Ca sa poti incheia asigurarea iti trebuie cont in banca astfel incat sa isi poata lua lunar contravaloarea primei de asigurare. Autorizatia de la dealer e valabila 7 zile, timp in care trebuie sa te duci la SAAQ sa inmatriculezi masina pe numele tau. De inmatriculat o inmatriculezi cu "confirmation of permanent residence", pasaport, dovada domiciliului , actele masinii si contractul cu dealerul (in cazul meu asa a fost, nu stiu cum e daca o cumperi de la privati). Iti recomand sa te orientezi catre o masina cu cutie manuala, acestea fiind mai ieftine decat cele cu cutie automata (model, an , si km similari). Spre exemplu eu am dat 3500 pe un jeep compass 4x4 din 2007 cu 128.000 km. Asigurarea costa cam 50 pe luna si acopera tot mai putin reparatia masinii mele in cazul unui accident de circulatie survenit din vina mea. Vei mai plati taxa pentru certificat, care este anuala, si e in functie de zona in care ai domiciliu (in Montreal este mai scumpa). Daca mai ai nevoie de alte detalii, intreaba si poate te mai pot lamuri cu cate ceva
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde cian » 17 Iul 2016, 19:16

Deci ti ai luat masina avind permis romanesc iar la Desjardins, aia ti au acceptat nu numai sa te asigure cu un permis romanesc cibti au recunoscut si vechimea din Romania? Asta e , ca sa reven la subiect, inlaturind comentariile inutile?
cian

Mesajde DonTavo » 17 Iul 2016, 19:33

cian scrie:Deci ti ai luat masina avind permis romanesc iar la Desjardins, aia ti au acceptat nu numai sa te asigure cu un permis romanesc cibti au recunoscut si vechimea din Romania? Asta e , ca sa reven la subiect, inlaturind comentariile inutile?

EXACT.
Daca nu crezi, pune mana si suna la ei si cere-le o oferta de asigurare. Nu mai vorbiti asa aiurea ca de aia se duce de rapa forumul asta. Toti stiu din toate cate nimic :D
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde cian » 17 Iul 2016, 19:51

Nu se duce de rapa ca te avem pe tine sa l salvezi. Oricum nu am inteles de ce te agiti in halul asta si de ce nu te adresezi direct lui Alexa daca ai ceva de spus on loc sa faci tot felul de comentarii care nu au nimic cu subiectul. .Alexa va veni aici, va vedea care e situatia si va alege variabta cea mai buna pentru ea, asta e tot
cian

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica