• Publicitate

Ma gandeam sa aduc masina pe care o am aici in Romania

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: transport

Mesajde DonTavo » 17 Iul 2016, 20:01

cian scrie:Nu se duce de rapa ca te avem pe tine sa l salvezi. Oricum nu am inteles de ce te agiti in halul asta si de ce nu te adresezi direct lui Alexa daca ai ceva de spus on loc sa faci tot felul de comentarii care nu au nimic cu subiectul. .Alexa va veni aici, va vedea care e situatia si va alege variabta cea mai buna pentru ea, asta e tot

Am intervenit fiindca tu si haiduc ati inceput sa aberati. Sa va dati cu parerea in necunostiinta de cauza. Asta a devenit boala generala pe forum. Iti sugerez sa te limitezi la subiectele pe care le cunosti ca sa nu mai induci oamenii in eroare.
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 30 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 17 Iul 2016, 21:36

DonTavo scrie: Ca sa poti incheia asigurarea iti trebuie cont in banca astfel incat sa isi poata lua lunar contravaloarea primei de asigurare.

Nu neaparat. Daca platesti asigrarea in full pe perioada asigurarii nu ai nevoie de nici un cont, ai nevoie doar de bani.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde DonTavo » 17 Iul 2016, 23:13

capsunar scrie:
DonTavo scrie: Ca sa poti incheia asigurarea iti trebuie cont in banca astfel incat sa isi poata lua lunar contravaloarea primei de asigurare.

Nu neaparat. Daca platesti asigrarea in full pe perioada asigurarii nu ai nevoie de nici un cont, ai nevoie doar de bani.

Asa e. Ai dreptate, doar cu nu stiu cui ii convine sa plateasca totul odata ;)
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde Isostar » 18 Iul 2016, 08:33

DonTavo scrie: Asigurarea costa cam 50 pe luna si acopera tot mai putin reparatia masinii mele in cazul unui accident de circulatie survenit din vina mea.

Pentru clarificari, asigurarea asta este RCA-ul din Romania. Adica acopera daunele masinilor implicate intr-un accidemt comis de tine. Nici o reparatie la masina proprie nu este acoperita. Si nu acopera nici un fel de cheltuieli medicale.
Aceasta asigurare este buna in Quebec, unde toate costurile medicale sunt suportate de sistemul medical provincial. In celelalte provincii situatia este diferita, pentru ca costurile medicale nu sunt suportate de catre sistemul medical. Iar daca reparatia unei masini poate sa te coste pana la 50k $ (pentru un super lux, vechi de cateva luni), costurile medicale pot sa treaca de 1 million....
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde capsunar » 18 Iul 2016, 09:32

DonTavo scrie:
capsunar scrie:

Asa e. Ai dreptate, doar cu nu stiu cui ii convine sa plateasca totul odata ;)

Le convine celor nu vor sa plateasca dobanda, eu platesc numai in full.
La mine dobanda + feeuri era acu mai bine de 10 ani vreo 10%, nu stiu cat mai e acum dar atentie, in CA nu exista nici o lege sa ti se spuna DAE ( dobanda anuala efectiva), trebuie sa o calculezi singur.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Re: Ma gandeam sa aduc masina pe care o am aici in Romania

Mesajde picoca » 18 Iul 2016, 10:14

Cand ai facut asigurarea la desjardins ? adica in ca data.
Am facut si eu cu ei cu cativa ani in urma si mi s-a parut cea mai cretina companie de asigurari. Au fost singurii la care mi-am anulat asigurarea si am trecut la altii preferand sa platesc o penalizare.
picoca

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica