• Publicitate

Voicemail - sistem perimat in ziua de azi?

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Voicemail - sistem perimat in ziua de azi?

Mesajde skatersissq » 11 Sep 2016, 14:34

Parerea mea: da, este. Sau cel putin este in devenire obsolet. Opinia pe larg aici (blogul meu): Leave a message after the beep - http://goo.gl/W7SdM9

Cit de des folositi optiunea Voicemail pt a lasa sau a asculta mesaje?
skatersissq

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Voicemail - sistem obsolet azi?

Mesajde Isostar » 12 Sep 2016, 07:51

Credeam ca vrei o discutie aici, de fapt ne trimiti pe blog-ul tau...

Pe scurt: VoiceMail-ul la nivel de business este folosit in continuare si nu va pleca nacaieri prea curand... La nivel personal, total alta discutie.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde crsv » 12 Sep 2016, 17:00

Ai dreptate ... daca
-jobul tau nu e legat de telefon
-nu esti in intruniri cu sefii , cursuri si / sau alte situatii cand nu vrei sa fii apelat
-esti un om cu foarte putine cunostinte /clienti deci probabilitatea de a fi apelat de 2 persoane in acelasi moment e practic zero
probabil ca as mai putea gasi ceva situatii unde voicemailul e necesar dar mi-e lene sa gandesc mai mult ( uite una buna lol - tu nu faci nici o data dus / baie ? sau i-l iei cu tine ca sa raspunzi ?!? ) deci cred ca voicemailul va dainui mai mult decat opinia ta
crsv
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde Tavi » 13 Sep 2016, 00:29

crsv: sisteme de mesagerie vor tot exista, dar cred ca nu vor fi preponderent "voice". De exemplu chat-ul (offline) este un substitut bun - in primul rand este foarte rapid de accesat, comparativ cu "You have N messages. Press 1 for the first message...Press 2 to save message for X days, Press 3 to delete message, Press 4 to listen to the message again, Press 5 to go to the next message" samd.

Sunt suparatori cei multi care nu stiu sa lase un mesaj. Fie nu se prezinta, fie nu descriu clar despre ce este vorba, fie - cel mai des - irosesc un minut povestind diverse insa cand vine momentul sa lase numarul de telefon o fac foarte repede, astfel incat musai mai trebuie ascultat odata tot mesajul - majoritatea call recorder-urilor nu au o functie buna de rewind.

Sunt foarte putini cei care lasa un mesaj asa cum ar trebui: prezentandu-se, indicand scopul mesajului si ce reactie asteapta, si lasand contact information (numar de telefon, adresa de email) intonand cat mai clar si preferabil repetand numarul odata, preferabil la un rate of speech mai rar decat prima oara.

In decursul anilor s-au incercat varii imbunatatiri - voicemail-ul a devenit mai clar, a fost digitizat integral, masinaria a fost portata in software rulat la client (pe anumite telefoane mobile, de la anumiti provideri - ex. Deutsche Telekom si probabil si altii), multi au incercat sa faca un engine bun de voice recognition astfel incat mesajele vocale sa parvina ca email.

Sistemele de chat vor castiga insa cursa pe termen lung, cred. De pilda, WhatsApp ofera global messaging, free, incluzand imagini, atasamente - mult superior vechilor mesaje vocale din trecut. Daca sun pe cineva si nu raspunde in general trimit un mesaj (chat, SMS, email). Are un timestamp, e clar pentru ambele parti ce s-a scris, are un cost marginal care tinde catre zero.

Iar in ceea ce priveste comunicarea B2C, ultimul trend este proliferarea chatbot-urilor. Deci un fel de chat cu service provider-ii. E inca in lucru, dar unii se pare ca au reusit modele functionale.

O zi excelenta!
Tavi
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Isostar » 13 Sep 2016, 09:01

Tavi scrie:
Sistemele de chat vor castiga insa cursa pe termen lung, cred. De pilda, WhatsApp ofera global messaging, free, incluzand imagini, atasamente - mult superior vechilor mesaje vocale din trecut. Daca sun pe cineva si nu raspunde in general trimit un mesaj (chat, SMS, email). Are un timestamp, e clar pentru ambele parti ce s-a scris, are un cost marginal care tinde catre zero.

Overall, probabil ca va fi metoda cea mai utilizata in viitor. Problema majora va fi segmentarea pietii, unde sunt prea multi competitori, care nu permit interactiunea (Skype cu Whatsapp cu Hangouts cu Line cu Vibe cu etc...) Plus integrarea la nivel de locatie, de exemplu in Romania toata lumea era pe Whatsapp, Hangouts se folosea aici si acolo iar de Line nu auzise nimeni.... In Canada, in grupul meu de cunoscuti, nimeni nu foloseste Whatsapp. In grupurile online, toti sunt pe Line. Dar ce stiu eu, nu mai sunt "YP" si nici nu m-am "realizat".

In plus, nu toti au serviciu de date pe cand serviciu de voce este disponibil pe o scara mult mai larga.

Si ultima, sunt problemele cu toate aceste aplicatii datorita accesului pe care il vor la sistem si la telefon. Foarte multe corporatii nu te lasa sa instalezi aplicatii care vor pe "mama si tata", ceea ce este o problema cu migrarea catre un serviciu de chat.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde crsv » 13 Sep 2016, 11:40

Tavi scrie:crsv: sisteme de mesagerie vor tot exista, dar cred ca nu vor fi preponderent "voice". De exemplu chat-ul (offline) este un substitut bun - in primul rand este foarte rapid de accesat, comparativ cu "You have N messages. Press 1 for the first message...Press 2 to save message for X days, Press 3 to delete message, Press 4 to listen to the message again, Press 5 to go to the next message" samd.

Sunt suparatori cei multi care nu stiu sa lase un mesaj. Fie nu se prezinta, fie nu descriu clar despre ce este vorba, fie - cel mai des - irosesc un minut povestind diverse insa cand vine momentul sa lase numarul de telefon o fac foarte repede, astfel incat musai mai trebuie ascultat odata tot mesajul - majoritatea call recorder-urilor nu au o functie buna de rewind.

Sunt foarte putini cei care lasa un mesaj asa cum ar trebui: prezentandu-se, indicand scopul mesajului si ce reactie asteapta, si lasand contact information (numar de telefon, adresa de email) intonand cat mai clar si preferabil repetand numarul odata, preferabil la un rate of speech mai rar decat prima oara.

In decursul anilor s-au incercat varii imbunatatiri - voicemail-ul a devenit mai clar, a fost digitizat integral, masinaria a fost portata in software rulat la client (pe anumite telefoane mobile, de la anumiti provideri - ex. Deutsche Telekom si probabil si altii), multi au incercat sa faca un engine bun de voice recognition astfel incat mesajele vocale sa parvina ca email.

Iar in ceea ce priveste comunicarea B2C, ultimul trend este proliferarea chatbot-urilor. Deci un fel de chat cu service provider-ii. E inca in lucru, dar unii se pare ca au reusit modele functionale.

O zi excelenta!
Tavi

Ai uitat de telefonia fixa care chiar daca este in scadere are un procent bunisor inca , cei care nu stiu sa lase un mesaj de voice vor face exact la fel cu unul text si mie i-mi este mult mai comod sa las un mesaj voice decat sa tastez minute bune . Bineinteles ca e vorba mai mult de preferinte - ideea de ansamblu ( cel putin a mea ) - cu toate ca urasc mesageria , indiferent de forma va dainui mult timp
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica