• Publicitate

Voicemail - sistem perimat in ziua de azi?

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Voicemail - sistem obsolet azi?

Mesajde Tavi » 08 Noi 2016, 03:47

EdwardS scrie:Si eu indosariam documente si tot felul de hartii intr-un timp, acum am devenit mai 'paperless'. In afara de documente originale pe care le tin la banca, orice alta hartie o scanez (sau fotografiez eventual) si o pastrez electronic. Am grija sa pastrez mai multe copii insa. Cel putin o data pe an fac un backup pe un HDD extern pe care il tin la banca, iar in rest documentele pe care le editez frecvent, le fac copii pe memory stick-uri si intr-un folder online Dropbox. Intr-un timp foloseam CD/DVD-uri, dar am inceput sa renunt la ele.

Imi place strategia ta de pastrare a documentelor. Ce as schimba eu e frecventa backpurilor pe HDD extern. Ce ti-as recomanda:

1. 3 x HDD externe de 2.5" de 1TB fiecare (presupunand ca datele mission critical incap, daca nu HDD de capacitati mai mari). Toate criptate cu BitLocker. Label-uite 1, 2, 3. HDD-urile de 2.5" incap cu tot cu enclosure si in cea mai mica cutie bancara pe care am vazut-o vreodata.

2. dupa ce pui toate datele importante pe #1, faci o copie 100% pe #2 si #3. Eu folosesc robocopy, daca te intereseaza iti pot da comanda completa, cu care copii/sincronizezi tot foarte repede si reliable - plus ca la fiecare operatie se creaza un timestamp si raport cu cat s-a actualizat si unde (poate fi de folos ptr. recovery/forensics).

3. ideea de a avea in total 3 HDD-ul e ca in orice moment vei avea unul acasa, unul la banca in SDB, si unul in tranzit. Ciclul productie-tranzit-storage va fi efectuat folosind HDD-urile conform secventei numerelor asignate. Daca pierzi vreun HDD in tranzit nu risti nimic, totul fiind criptat. Frecventa cu care duci/aduci un HDD (de) la banca iti da RPO (recovery point objective). Iti recomand si sa cumperi HDD-uri de la makeri diferiti, ca sa nu risti sa moara toate aproximativ in acelasi timp (putin probabil, dar...Murphy). La Staples un WD e $69 in prezent: http://www.staples.ca/en/WD-My-Passport ... OT:1666708 - dar propbabil poti gasi si mai ieftin. Astfel scapi si de ransomware si de hardware failure, si chiar de eroarea ta, daca stergi ceva din greseala. Cauta si Seagate, uneori le gasesti cu 5yrs warranty.

Legat de cloud - as alege Microsoft sau Amazon. Astia macar fac bani vanzand si must-have stuff, nu doar nice-to-haves :)
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 351 ori
I s-a multumit: 285 ori

Publicitate

Anterior

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica