• Publicitate

Voicemail - sistem perimat in ziua de azi?

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Voicemail - sistem obsolet azi?

Mesajde crsv » 28 Sep 2016, 21:50

Postarea de mai sus e gresita , am modificat-o dar tot asta a aparut .
Da , e o greseala , am vrut sa spun realizat.com si de altfel si rubrica se intituleaza "canada-stiinta si tehnica " .
Si am mai gasit un motiv pt care telefonia fixa va mai fi un timp pe piata - faxul , care e folosit in multe companii si va mai trece un timp pana va fi inlocuit de altceva
Pt Tavi si e ultima data cand i-i raspund pt ca a devenit o pierdere de timp si of-of topic , mie mi se intampla frecvent sa am 2 apeluri in acelasi timp motiv pt care voice -ul e util plus ca lumea stie sa-si lase numele , telefonul si motivul pt care a sunat
crsv
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Publicitate

Mesajde EdwardS » 05 Noi 2016, 02:24

Tavi scrie: Fie nu se prezinta, fie nu descriu clar despre ce este vorba, fie - cel mai des - irosesc un minut povestind diverse insa cand vine momentul sa lase numarul de telefon o fac foarte repede, astfel incat musai mai trebuie ascultat odata tot mesajul - majoritatea call recorder-urilor nu au o functie buna de rewind.
Tavi

Eu am rezolvat in felul urmator, si sunt multumit, l-am testat de ceva vreme si nu da rateuri. Am inchiriat un numar virtual de la Callcentric (costa $USD 1.95/luna + $USD 0.015/minut), care vine la pachet si cu voicemal, mult mai evoluat fata de ce imi oferea voice-mailul de la Mobilicity/Chatr.

Redirectionez din meniul telefonului (Call forwarding) in cele 3 situatii: when busy, when unanswered, when unreachable. Practic in loc sa mearga la voicemail, apelurile la care nu raspund, merg catre numarul de Callcentric (am ales un numar local din zona in care stau, ca sa nu ma coste nimic redirectionarea - am unlimited minutes).
Pe Mobilicity a mers din prima fara sa apelez la ei, acum au trecut la CHATR si a trebuit sa ii sun sa imi dezactiveze voicemailul, altfel nu mergeau redirectionarile.

Avantaje:
- am 3 feluri in care pot accesa voicemailurile: atachament pe email (poti sa le asculti cu playerul tau preferat pe ce platforma iti descarci tu mailul), pe o interfata web, sau poti sa instalezi o aplicatie SIP (eu folosesc pe android CSipSimple).
- vezi cine te-a sunat si daca ai avut telefonul inchis si nu a lasat mesaj (lucru pe care nu il poti vedea pe telefonul mobil).

In plus, poti folosi numarul de Callcentric de sine statator prin apliatia SIP (sa primesti si sa suni), insa trebuie sa ai conexiune buna la internet ca sa ai calitate buna a sunetului. In asta nu prea ma interesat, il tin doar pentru voicemail.
EdwardS
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde Tavi » 05 Noi 2016, 15:17

EdwardS: interesant ce descrii in mesajul precedent. Vad ca acorzi foarte mare importanta voicemail-ului si mesajelor primite (sau nu).

De curiozitate, imi poti da niste exemple de voicemail-uri mission critical? Cei care te cauta nu iti pot trimite email/SMS/chat message?
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde EdwardS » 06 Noi 2016, 12:44

Tavi scrie:EdwardS: interesant ce descrii in mesajul precedent. Vad ca acorzi foarte mare importanta voicemail-ului si mesajelor primite (sau nu).

De curiozitate, imi poti da niste exemple de voicemail-uri mission critical? Cei care te cauta nu iti pot trimite email/SMS/chat message?

Eu il gasesc util, atata timp cat exista apeluri voce, trebuie sa fie si o posibilitate ca persoana de la capatul celalalt sa lase un mesaj important.
In plus, ca si scrisoarea, are mai multa 'greutate', e mai 'oficial'. Daca vrei sa comunici ceva la o institutie, si vrei sa fii sigur ca e luat in considerare, apoi trimiti o scrisoare, nu email. La fel si cu voicemailul.

SMS nu poti trimite decat la persoanele cu care obisnuiesti sa comunici in acest fel, nu poate tine loc de voicemail. In plus SMS-ul e limitat la 160 caractere.
Eu evit sa trimit SMS-uri mai lungi de 160, pentru ca e split-uit si am observat ca nu ajung in ordinea in care trebuie. S-a intamplat ca primul dintre mesaje sa ajunga mult mai tarziu decat celelalte, si pierzi impactul pe care ar trebui sa il aiba mesajul.

Impart apelurile in doua categorii:

1) care necesita raspuns imediat (de obice recunosc numarul), care pot fi employer, cunoscuti, amici, alte persoane cu care sunt in relatii si stiu ca voi fi contactat.
Sunt situatii in care nu poti raspunde, deci ai nevoie de voicemail. Unii trimit SMS, dar nu toti. Iar chat-ul e pentru cunoscuti, apropiati, nu toata lumea ma poate contacta pe chat.

2) apeluri care nu necesita raspuns imediat si pot fi redirectionate catre voicemail. Si aici intra toate institutiile pe unde mi se cere un numar de telefon (guvern, biblioteca, spitale, scoli, universitati samd), si unde e 100% sigur ca vor lasa mesaj vocal daca au ceva sa iti comunice. Prefer sa ma informez care e problema, si dupa aia apelez eu cand am timp. In plus, sunt sigur ca vorbesc cu persoana care pretinde ca e la capatul celalalt si previn SCAM-urile.
EdwardS
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde capsunar » 06 Noi 2016, 16:55

EdwardS scrie:Prefer sa ma informez care e problema, si dupa aia apelez eu cand am timp. In plus, sunt sigur ca vorbesc cu persoana care pretinde ca e la capatul celalalt si previn SCAM-urile.

Eu as zice sa nu fii asa sigur, vezi SCAM-ul CRA.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde EdwardS » 06 Noi 2016, 17:15

capsunar scrie:
EdwardS scrie:Prefer sa ma informez care e problema, si dupa aia apelez eu cand am timp. In plus, sunt sigur ca vorbesc cu persoana care pretinde ca e la capatul celalalt si previn SCAM-urile.

Eu as zice sa nu fii asa sigur, vezi SCAM-ul CRA.

Pai asta zic, prefer sa sun eu la unul din numerele afisate de pe siteul CRA, in loc sa raspund la un numar care nu stiu de unde vine. Daca e ceva important, 100% o sa lase mesaj, sau o sa primesc scrisoare prin posta. In al doilea rand, am cont pe site-ul CRA, pe care il verific constant, si stiu ce informatii sunt acolo. Insa n-a fost nevoie pana acum sa ma sune cineva de la CRA.

O singura data m-au sunat mai demult de la Revenu Quebec, insa a fost urmare a unei intrebari puse de mine pe site-ul lor, deci stiam ca trebuie sa sune, sau mi-au trimis pe e-mail un numar la care sa sun, nu mai stiu exact.
EdwardS
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica