• Publicitate

CARCASA pentru mini COMPUTER pe platforma ITX

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

CARCASA pentru mini COMPUTER pe platforma ITX

Mesajde razwandrg » 22 Oct 2016, 21:37

Salut,

Recent am decis sa fac un mini-computer pe platforma ITX pentru streaming, muzica, etc.
(VA rog - Nu imi ziceti de android box am unul cu 16gb storage, 2Gb RAM, CPU quad core, android 5.1 - este ok, dar vreau altceva. inca e limitat pentru ce vreau eu.)

Am gasit o placa de baza si procesor acceptabil, este vorba despre GA-J1800N-D2H. Pret rezonabil $45 pe kijiji nou nouta. Am avut prin casa o placuta de memorie 8Gb DDR3, un HDD in prima faza sa fac teste pana cand cumpar un SSD, un card Wifi deasemenea prin casa si aia si in ultima faza o CARCASA pe care am cumparat-o de pe kijiji $30 cu sursa de 300W pe ea. Am pus toate piesele impreuna a iesit ceva OK, cu exceptia carcase de care nu sunt multumit. NU imi place, este prea mare pentru cum vad eu lucrurile. Nu stiu ce model de carcasa este, nu am gasit nicio eticheta, nici vreo marca sa va spun mai multe.

Sugestii pentru carcase de mici dimensiuni, pana in $50 cu sursa de alimentare?
Astept sugestiile si comentariile voastre. Merci
razwandrg
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 10 ori

Publicitate

Re: CARCASA pentru mini COMPUTER pe platforma ITX

Mesajde xplaur » 24 Oct 2016, 10:17

xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde razwandrg » 24 Oct 2016, 11:47

daca vad bine are o sursa de alimentare de 60W. prea mica. Am nevoie de ceva mai mult. 200-300W
razwandrg

Mesajde xplaur » 24 Oct 2016, 14:03

La ce ai pus tu in primul post, 60W ar trebui sa fie OK, daca-s pe bune! Cu 350W "pe bune" deja tii sistem de gaming! In fine, tu stii cel mai bine ce cerinte ai! Bafta!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde razwandrg » 24 Oct 2016, 14:49

xplaur scrie:La ce ai pus tu in primul post, 60W ar trebui sa fie OK, daca-s pe bune! Cu 350W "pe bune" deja tii sistem de gaming! In fine, tu stii cel mai bine ce cerinte ai! Bafta!

Ar trebui sa fie, dar ce ma fac daca schimb placa de baza si procesorul... 60W nu cred ca este sificient. Merci oricum apreciz efortul tau, poate o cumpar pe aia. Pentru moment poate fi o solutie.
razwandrg

Mesajde capsunar » 24 Oct 2016, 16:34

razwandrg scrie:
xplaur scrie:La ce ai pus tu in primul post, 60W ar trebui sa fie OK, daca-s pe bune! Cu 350W "pe bune" deja tii sistem de gaming! In fine, tu stii cel mai bine ce cerinte ai! Bafta!

Ar trebui sa fie, dar ce ma fac daca schimb placa de baza si procesorul... 60W nu cred ca este sificient. Merci oricum apreciz efortul tau, poate o cumpar pe aia. Pentru moment poate fi o solutie.

In mod normal ar trebui sa cumperi ceva comparabil ca putere consumata. Puterea de calcul o sa creasca oricum in timp. Asta atat timp cat destinatia ramane la fel adica streaming server ( eventual NAS ). Daca vrei sa te apuci sa pui VMs sa faci un lab sa inveti / experimentezi etc.. cred ca ar trebui sa cumperi ceva nou de la inceput. Daca il pui pe post de player content atunci tot ce ai nevoie de la graphics e sa superte 4K si HEVC. La capitolul streaming probleme apar cand vrei sa faci transcoding 4k in timp real.

Acum daca vrei sa ai o carcasa pt mai multi ani poti sa spargi ceva mai multi bani ca mine...
Eu am ceva de genul asta: http://www.hd-plex.com/ ( no fan + SSD -> no noise )
Ceva mai ieftin e Siverstone http://www.silverstonetek.com/product_c ... im&area=en ex ML02
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica