• Publicitate

CARCASA pentru mini COMPUTER pe platforma ITX

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: CARCASA pentru mini COMPUTER pe platforma ITX

Mesajde crsv » 01 Sep 2017, 18:58

Adevarat dar daca nu esti in gaming nu e mare diferenta daca ai quad sau hexa sau octa sau ddr 3 ori 4 , rezultatul va fi acelasi . E cumva ca la masini , atingi viteza maxima cu una ieftina sau scumpa diferenta se face la aspect, facilitati,utilitati etc
Ma uitam la https://www.geekbuying.com/item/VORKE-Z ... 78585.html si are destule , sata 3 , usb 3 , usb c numai la conectivitate , dar merita sa platesti de +3 ori mai mult ? Va fi macar sa zic cu 15% mai performanta la iptv ? Eu am ceva dubii
crsv
Imi place aici si raman...

A multumit: 12 ori
I s-a multumit: 47 ori

Publicitate

Mesajde crsv » 19 Dec 2017, 08:56

crsv

Mesajde razwandrg » 19 Dec 2017, 09:53

Am renuntat la android box de ceva vreme. Consider ca este o solutie de avarie, o solutie de moment pana cand de fapt ajungi la concluzia ca trebuie sa schimbi "cutiuta" pe o alta "cutiuta" pentru ca apar probleme de incompatibilitate cu alte sofuri. Clar este solutia cea mai ieftina (nu spun ca nu este buna). Am tot avut /testat diferite modele si am ajuns la concluzia: ca decat sa investeti in fiecare an intr-un android box, mai bine platesti ceva mai mult si cumperi un mini calculator, second hand cu Windows (ceea ce am si facut, folosesc un lenovo ThinkCentre M73 Tiny: i3 4th gen, 8gb RAM, 240G SSD). De ce spun asta? De-a lungul timpul m-am lovit de o gramada de bug-uri, de faptul ca desi sunt prevazute cu update pentru sistemul de operare nu-si fac niciodata update si asta aduce dupa sine probleme de compatibilita cu alte softuri, gen kodi care spre exemplu versiunea 17.4 nu se instaleaza pe android 4.4 (vezi android box MS8). Ca sa rezolvi problemele de genul asta trebuie sa pierzi o gramada de timp sa cauti pe net tot felul de programele, pe care trebuie sa le instalezi pentru a putea utiliza anumite programe care inevititabil sufera mo. Veti spune de ce nu stergi OS vechi si pui o versiune noua? Pentru ca asta atrage dupa sine si mai multe probleme de compatibilitate, mai mult de atat s-ar putea ca dupa root-are unui nou Android OS, sa transformi "cutiuta" in ceva neutilizabil (un brick).

Despre link-ul trimis, nu pot decat sa spun ca specificatiile sunt bune spre foarte bune, iar pretul este rezolnabil.
razwandrg

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 10 ori

Mesajde capsunar » 19 Dec 2017, 10:45

razwandrg scrie:Am renuntat la android box de ceva vreme. Am tot avut /testat diferite modele si am ajuns la concluzia: ca decat sa investeti in fiecare an intr-un android box, mai bine platesti ceva mai mult si cumperi un mini calculator, second hand cu Windows (ceea ce am si facut, folosesc un lenovo ThinkCentre M73 Tiny: i3 4th gen, 8gb RAM, 240G SSD). De ce spun asta? De-a lungul timpul m-am lovit de o gramada de bug-uri, de faptul ca desi sunt prevazute cu update pentru sistemul de operare nu-si fac niciodata update si asta aduce dupa sine probleme de compatibilita cu alte softuri, gen kodi care spre exemplu versiunea 17.4 nu se instaleaza pe android 4.4 (vezi android box MS8). Ca sa rezolvi problemele de genul asta trebuie sa pierzi o gramada de timp sa cauti pe net tot felul de programele, pe care trebuie sa le instalezi pentru a putea utiliza anumite programe care inevititabil sufera mo. Veti spune de ce nu stergi OS vechi si pui o versiune noua? Pentru ca asta atrage dupa sine si mai multe probleme de compatibilitate, mai mult de atat s-ar putea ca dupa root-are unui nou Android OS, sa transformi "cutiuta" in ceva neutilizabil (un brick).
Despre link-ul trimis, nu pot decat sa spun ca specificatiile sunt bune spre foarte bune, iar pretul este rezolnabil.

Am trecut si eu prin asta, de asta sant inca conservator si folosesc x86 chiar daca costa mult mai mult. ARM e ok da sufera de problemele care erau prin 2000 la x86. Viitorul insa exista pt ARM din cauza pretului, cam de 5-10 ori mai ieftin pt acelas rezultat.
Windows mai ales 7 e ok pt un htpc. Eu am trecut pe linux acu un an la htpc ca windows 10 e o porcarie, pt laptop si desktop folosesc linux de peste 10 ani si tot am avut probleme cu setup-ul, mai ales faptul ca uita setarea de hdmi cand schimbi sursa in receiver. ( folosesc un receiver pt sound cu boxe old style adica mari ) Alta problema e un flickarit la imagine pt unele codecks in partea superioara prezent la kodi dar nu si la vlc.
Ma gandesc sa-mi iau un 2din android la masina.. incep de la $63, https://www.ebay.com/itm/7-2-DIN-Androi ... SwsYpaNMq4
e drept eu imi propun sa dau ceva mai mult ca vreau sa intre perfect + sa mearga comenzile de pe volan.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Mesajde crsv » 19 Dec 2017, 19:34

eu am luat un gps cu camera de recul si sta in cutie lol , camera nu e chiar grozava iar gps-ul nu gaseste toate adresele sau nu recunoaste unele coduri postale
ce ai postat nu are nici un review si un pret al naibii de mic iar "oem steering wheel control" e cam dubios nu prea garanteaza ca va merge la masina ta sau a mea
oricum daca te hotarasti la ceva mai posteaza te rog mai ales daca merge la un mb
pana una alta eu folosesc o dracie din aia dual camera care vine peste oglinda retrovizoare , nu e chiar stralucitor dar i-si face treaba si ar putea fi util in caz de accident (daca nu e din cauza mea - bineinteles rofl )
crsv

Mesajde Sly » 08 Ian 2018, 07:08

Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica