• Publicitate

CARCASA pentru mini COMPUTER pe platforma ITX

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: CARCASA pentru mini COMPUTER pe platforma ITX

Mesajde capsunar » 28 Aug 2017, 10:34

Pai la capitolul mini.. mi-am luat acum vreo 6 luni din china, pretul a fost pe la 100 si nu cat e acum si asta e numai pt cutie. :
https://www.yoycart.com/Product/5421946 ... ling_witho
Am mai pus in ea, un thin ITX care sa suporte gen 7 cu un i5 T ( de 35W) vreo 8G de ram si un SSD M2 + un IR receiver. Cum placa nu a fost cea pt care cutia a fost proiectata a trebuit sa pilesc un pic in spate cu un dremmel bit.

Am fost placut surprins ca I5T a venit cu un fan mai mic si pe care abia il auzeam asa ca am comandat un box Silverstone Tek
https://www.amazon.com/Silverstone-Alum ... k+Aluminum

Am mai luat si un open box Synology 216 II ( bazat pe intel celeron) pe care l-am facut bucati si am shimbat cei 1G de RAM cu 4G

La capitolul laptop ma uit sa-mi schimb Lenovo X240 cu un X1 Carbon.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Publicitate

Mesajde razwandrg » 28 Aug 2017, 11:10

capsunar scrie:Pai la capitolul mini.. mi-am luat acum vreo 6 luni din china, pretul a fost pe la 100 si nu cat e acum si asta e numai pt cutie. :
https://www.yoycart.com/Product/5421946 ... ling_witho
Am mai pus in ea, un thin ITX care sa suporte gen 7 cu un i5 T ( de 35W) vreo 8G de ram si un SSD M2 + un IR receiver. Cum placa nu a fost cea pt care cutia a fost proiectata a trebuit sa pilesc un pic in spate cu un dremmel bit.

Am fost placut surprins ca I5T a venit cu un fan mai mic si pe care abia il auzeam asa ca am comandat un box Silverstone Tek
https://www.amazon.com/Silverstone-Alum ... k+Aluminum

Am mai luat si un open box Synology 216 II ( bazat pe intel celeron) pe care l-am facut bucati si am shimbat cei 1G de RAM cu 4G

La capitolul laptop ma uit sa-mi schimb Lenovo X240 cu un X1 Carbon.

Salut. Ai facut investitii si se vede in performanta cu siguranta. Nu este rau deloc chiar imi place.
razwandrg
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 10 ori

Mesajde capsunar » 28 Aug 2017, 11:58

razwandrg scrie: Salut. Ai facut investitii si se vede in performanta cu siguranta. Nu este rau deloc chiar imi place.

Incepeau sa se invecheasca, inca isi faceau treaba dar vine o zi...
Singurul care chiar a necesitat upgrade a fost routerul, aveam un DIY facut cu alix si nu facea fata in special la VPN cu noul plan internet de 100 Megs per sec. ( realizare mare pt Ca lol )
L-am schimbat cu un APU 2c4 + 2 Wifi Cards ( una cu 2.4 N si una cu 5 AC )
http://pcengines.ch/apu2c4.htm

Aici chiar am avut fun, am scris scripturi pt GPIO, am adaugat LEDs si chiar am trimis si un kernel patch desi C-ul meu e vai mama lui :lol:
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Isostar » 28 Aug 2017, 13:15

capsunar scrie:
razwandrg scrie: .
Singurul care chiar a necesitat upgrade a fost routerul, aveam un DIY facut cu alix si nu facea fata in special la VPN cu noul plan internet de 100 Megs per sec. ( realizare mare pt Ca lol )

Realizare in BC probabil. nu de altceva, dar cam tot GTA-ul are gigabyte la usa... Intrebarea este daca vrei sa dai banii pe viteza respectiva.
Wired merge pe la 650 Mbps, wireless pe la 50-200 Mbps in functie de device - cu cat mai nou, cu atat mai rapid. Router-ul este cel de la furnizorul de internet, probabil mai pot sa scop inca vreo 100 mbps cu ceva de top.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde crsv » 31 Aug 2017, 23:25

crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde razwandrg » 01 Sep 2017, 11:44

Intr-adevar la pretul ala, chiar este. Nu este cea mai buna pe intervalul 60-100 CAD, dar este una dintre cele mai bune si una dintre cele mai accesibile ca pret. Raport pret - specificatii parca ma face s-o cumpar.
Am facut un calcul simplu, 46US sunt aproape 58 de CAD la un schimb valutar de 1.25. Daca ai rabdare si vrei free shipping 15-30 zile de asteptare. deci una peste alta cred ca este un excelent deal.
La capitalul minusuri, am gasit doua: este quad core nu octacore si foloseste DDR3 nu DDR4.

Merci de informatie. deja un amic sigur va cumpara acel produs mai ales cat este in "SALE".
razwandrg

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 10 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica