• Publicitate

Tratament anti rugina masina? Merita? Unde e mai bine?

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Tratament anti rugina masina? Merita? Unde e mai bine?

Mesajde Sly » 29 Oct 2016, 13:39

Tavi scrie:O exceptie de la cele de mai sus e daca ai sansa sa gasesti o masina SH veche (10+) dar in stare foarte buna. Eu am gasit una acum vreo 5 ani, era un maniac care a avut-o de noua si care a tinut-o numai in garaj, <10.000km/an, toate reviziile la reprezentanta si la timp conform manualului de service, dupa care deodata nu a mai putut conduce din motive medicale. Am cumparat-o cu venitul pe vreo 1.5 saptamani. Nu am avut niciodata comprehensive insurance la ea, RCA-ul era ieftin fiindca masina era veche (ca an), am avut tot timpul roadside assistance (dar nu am folosit niciodata), am batut literalmente continentul cu ea (Vanc-Grand Canyon, Vanc->Ottawa, Nova Scotia etc. etc. etc. - si multe road trip-uri de weekend). Fiind veche nu mi-am batut capul ca 'pun km pe ea'. Am luat-o la <100K km si vandut-o la >250K km, am schimbat cauciucurile, discurile de frana si placutele, ulei si filtru, s-a ars un bec, i-am schimbat bujiile - si cam atat. 2.4L DOHC, automatic, AC, cruise, oglinzi incalzite, plus alte chestii de care am uitat. Cand am vandut-o am 'pierdut' $550 dupa atatia ani si km rulati. Dar...indeed, exceptia. Si mai ajuta ca ma pricep cat de cat si imi place sa intretin masina astfel incat cand plec la un drum de 5000km sa nu deschid nici capota inainte de a pleca.

Ma voi duce la un drive test de Mazda 3. Merci!

Ai dreptate dar din punctual meu de vedere tot o masina veche e,indiferent de cat de buna stare are.Economic ai dreptate insa personal prefer sa fiu primul. :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Publicitate

Mesajde Tavi » 29 Oct 2016, 13:55

Sly scrie:prefer sa fiu primul. :lol:

Faza naspa-i ca Murphy nu doarme, iar in timp ce masina aia veche a supravietuit fara aventuri prin parcarile mall-urilor ani de zile, sunt aproape sigur ca in primele 3-6 luni as gasi-o pe aia noua zgariata :)
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde Haiduk » 29 Oct 2016, 16:37

Tavi, ce masina te-a plimbat peste tot fara probleme ?
Nici eu nu sunt pt lease.
Conteaza ce-ai in cap atunci cand esti supus la probe ca sa-i ingropi pe toti la rând doar din vorbe
Haiduk
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 9 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica