• Publicitate

Tratament anti rugina masina? Merita? Unde e mai bine?

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Tratament anti rugina masina? Merita? Unde e mai bine?

Mesajde Haiduk » 28 Oct 2016, 12:37

Exista tratament antirouille permanent si definitiv ! ...Exista de asemenea un truc de legare a caroseriei la un camp electrostatic care impiedica rugina etc... Ce masina ai si din ce an ? sigur ca merita daca dai de un mecanic serios care nu da pasta de antirouille PESTE rugina deja existenta ci o curata si da un spray Stop-rust intai...Eu in locul tau (daca tii la masina si e japoneza / daca e Mazda Protegé sau 3 - nu te munci degeaba ca au tabla proasta) as inchiria cateva ore un garaj cu lift (sunt destule) si as da eu cu mana mea...(sa fie uscat dedesubt sa faca priza etc...)
Conteaza ce-ai in cap atunci cand esti supus la probe ca sa-i ingropi pe toti la rând doar din vorbe
Haiduk
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Mesajde krapoo2004 » 28 Oct 2016, 19:13

Haiduk scrie:Exista tratament antirouille permanent si definitiv ! ...Exista de asemenea un truc de legare a caroseriei la un camp electrostatic care impiedica rugina etc... Ce masina ai si din ce an ? sigur ca merita daca dai de un mecanic serios care nu da pasta de antirouille PESTE rugina deja existenta ci o curata si da un spray Stop-rust intai...Eu in locul tau (daca tii la masina si e japoneza / daca e Mazda Protegé sau 3 - nu te munci degeaba ca au tabla proasta) as inchiria cateva ore un garaj cu lift (sunt destule) si as da eu cu mana mea...(sa fie uscat dedesubt sa faca priza etc...)

E o Mini Cooper, simpatica rau.
Ideea e ca nu e doar tabla, mai sunt si niste subrubui pe sub masina, niste cleme, CONDUCTE DE FRANA etc.. Nu doar tabla(caroseria) conteaza cand te gandesti la un roostproofing.
Sly, in nici un caz tratamentul nu costa 1000. La metropolitain costa 90+taxe.

Asta e intrebarea, daca meseriasul o curata de rugina inainte...

Mai sap. Firmele puse de baietii din GTA nu exista in Quebec.
D1-4iul2011-Inv:Sep2011-Csq:2Dec2011
D2-Syd25ian2012
Fm4iul2012
Am18iulSupl19oct
V15nov.VI21dec
krapoo2004

A multumit: 26 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde Sly » 28 Oct 2016, 20:30

krapoo2004 scrie:
Sly, in nici un caz tratamentul nu costa 1000. La metropolitain costa 90+taxe.

.

La $100 ce-ti mai bati capul,fa-o si cu asta basta,ce-ai de pierdut,$100?

Sent from my iPad using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Mesajde Tavi » 29 Oct 2016, 04:18

Sly scrie:
Tavi scrie::thumbup: merci

Eu am o Mazda 3 2015 si pot sa-ti confirm ca masina e superba,consuma foarte putin si are garantie unlimited pentru 3 ani. :lol:
Nu planuiesc s-o tin mai mult de atat asa ca nu cred sa am vreo pb. cu rugina sau orice altceva for that matter.
Personal sunt adeptul leasing-ului si cred ca e cea mai buna varianta.

N-am avut niciodata lease, dar parca acum ma bate gandul. Piece of mind face toti banii - plus luxul de a nu avea de furca cu vanzarea masinii la finalul 'relatiei' :)

Cat e lease-ul la o Mazda 3 cat de cat dotata (automata, AC, etc. - dar fara piele, volane incalzite si alte gimmick-uri)?

Si inca o intrebare pentru voi cei care ati avut sau aveti lease-uri - asigurarea nu-i mult mai mare ptr. lease-uri comparativ cu finance?

Mersi, T.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Sly » 29 Oct 2016, 05:48

Tavi scrie:N-am avut niciodata lease, dar parca acum ma bate gandul. Piece of mind face toti banii - plus luxul de a nu avea de furca cu vanzarea masinii la finalul 'relatiei' :)

Cat e lease-ul la o Mazda 3 cat de cat dotata (automata, AC, etc. - dar fara piele, volane incalzite si alte gimmick-uri)?

Si inca o intrebare pentru voi cei care ati avut sau aveti lease-uri - asigurarea nu-i mult mai mare ptr. lease-uri comparativ cu finance?

Mersi, T.

Lease-ul dupa parerea mea e singurul mod de a avea o masina,nu vad de ce ar investi cineva bani intr-un depreciating asset.Vorbesc aici de cei care vor o masina noua,nu la masini de 10 ani +,pe alea le cumperi,mergi pana se strica,le arunci.Insa nu e cazul meu,niciodata nu mi-au placut vechiturile.
Chiar si economic e mai avantajos sa faci lease.
Viata unei masini e undeva la 10 ani,dupa 10 ani nu preamai valoreaza nimic,lease-ul pentru 3 ani e undeva la 45% din valoarea masinii.
Sa luam o masina care costa $40000 pentru 10 ani care inseamna 3 lease-uri si ceva platesti cam 60000 deci cu 20000 in plus,la o prima vedere pare un deal prost insa cand aduci in calcul faptul ca tu nu schimbi frane si anvelope niciodata care lejer inseamna 2-3000 la fiecare 3 ani,diferenta scade la $14000,nu cheltuiesti nici un ban pe rustproofing,reparatii,extended warranty etc,diferenta scade si mai mult.Tot timpul ai o masina noua cu cele mai moderne optiuni cu toate chestiile de safety la zi samd,masina veche consuma tot mai mult odata ce trec anii,asta reduce din nou diferenta de cost si uite asa,una peste alta daca faci lease ajungi sa platesti cu putin mai mult fata de cand ai cumpara acea masina insa avantajele sunt mult mai mari.
Nu mai mentionez faptul ca daca se intampla ceva nasol,masina este furata sau ai un accident,cand esti proprietar....esti fucked.
De asemenea cei $40000 cheltuiti pentru a cumpara o masina pot fi investiti si sa-ti aduca ceva bani.
Referitor la asigurare nu are nici o importanta daca e lease sau owned,asigurarea se calculeaza exclusiv pe date demografice ale soferului si pe marca/modelul masinii.
PS: Lease-ulla un Mazda 3 e in jur la $350/luna
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Mesajde Tavi » 29 Oct 2016, 13:16

O exceptie de la cele de mai sus e daca ai sansa sa gasesti o masina SH veche (10+) dar in stare foarte buna. Eu am gasit una acum vreo 5 ani, era un maniac care a avut-o de noua si care a tinut-o numai in garaj, <10.000km/an, toate reviziile la reprezentanta si la timp conform manualului de service, dupa care deodata nu a mai putut conduce din motive medicale. Am cumparat-o cu venitul pe vreo 1.5 saptamani. Nu am avut niciodata comprehensive insurance la ea, RCA-ul era ieftin fiindca masina era veche (ca an), am avut tot timpul roadside assistance (dar nu am folosit niciodata), am batut literalmente continentul cu ea (Vanc-Grand Canyon, Vanc->Ottawa, Nova Scotia etc. etc. etc. - si multe road trip-uri de weekend). Fiind veche nu mi-am batut capul ca 'pun km pe ea'. Am luat-o la <100K km si vandut-o la >250K km, am schimbat cauciucurile, discurile de frana si placutele, ulei si filtru, s-a ars un bec, i-am schimbat bujiile - si cam atat. 2.4L DOHC, automatic, AC, cruise, oglinzi incalzite, plus alte chestii de care am uitat. Cand am vandut-o am 'pierdut' $550 dupa atatia ani si km rulati. Dar...indeed, exceptia. Si mai ajuta ca ma pricep cat de cat si imi place sa intretin masina astfel incat cand plec la un drum de 5000km sa nu deschid nici capota inainte de a pleca.

Ma voi duce la un drive test de Mazda 3. Merci!
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica