• Publicitate

server personal

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

server personal

Mesajde dorelvigu » 15 Dec 2016, 21:25

As vrea sa fac cunostinta cu cineva care este expert sau cel putin are deja experienta in domeniu. Planul meu este sa-mi instalez un server acasa bineinteles cu costuri cat mai reduse.Daca este cineva pasionat de subiect, va rog sa ma contactati par e-mail.Mersi.
dorelvigu

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: server personal

Mesajde Tavi » 16 Dec 2016, 09:39

Nu cred ca te va contacta nimeni 'par e-mail'. Scopul forumului e ca cel/cea care iti va raspunde sa ii poata ajuta si pe altii, interesati de aceasta discutie. Pentru 1:1 exista consultanti IT :)

Acestea fiind zise, ce fel de server doresti? Ca sunt diferite in functie de hardware, sistem de operare, scop, conectivitate, s.a.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde utilizatorgmx » 16 Dec 2016, 13:55

Incearca asta.
utilizatorgmx
Imi place aici si raman...

A multumit: 31 ori
I s-a multumit: 20 ori

Mesajde dorelvigu » 17 Dec 2016, 10:41

mersi.. sunt la inceput de drum dar sunt perseverent, am sa invat. Sarbatori Fericite!
dorelvigu

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde cykrus » 04 Apr 2017, 15:28

Eu am un rack cu servere acasa pentru developmentul care il fac, accesibil de catre clientii mei.
Am un server un dell 1850, un 2850 (6 hdduri scsi in raid), un smart ups APC 1500, serverul pentru camerele video de securitate, un "server" (de fapt e un pc cu cativa TB de stocare) de storage si backup, routerul si un AP, liniile de voip, etc.

Ce vrei sa stii mai exact despre acest "server acasa"? ce vrei sa faci? La ce sa il folosesti ? Ce aplicatii vrei sa rulezi si ce flux de date estimezi cu exteriorul?
daca va e frica de sfarsitul lumii veniti in Romania, noi suntem cu 100 de ani in urma
cykrus

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 12 ori

Mesajde Sly » 04 Apr 2017, 18:55

Eu am un WD Personal Cloud
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica