• Publicitate

Comertul online - pana unde se poate merge

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Comertul online - pana unde se poate merge

Mesajde Lovender » 13 Iun 2017, 12:05

capsunar scrie:Chiar daca ai masina livrata acasa tot trebuie sa-ti mutzi fundul sa o inmatriculezi si sa cumperi insurance.
Pt treaba asta e o lege care zice ca trebuie facuta face to face, cel putin la mine in provincie. Nu pot nici macar sa reiinoiesc asigurarea fara sa-mi mut fundul la un broker.

M-a lovit un dor de cozile din Ro :lol:
Lovender
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde Sly » 13 Iun 2017, 12:26

capsunar scrie:Chiar daca ai masina livrata acasa tot trebuie sa-ti mutzi fundul sa o inmatriculezi si sa cumperi insurance.
Pt treaba asta e o lege care zice ca trebuie facuta face to face, cel putin la mine in provincie. Nu pot nici macar sa reiinoiesc asigurarea fara sa-mi mut fundul la un broker.

Si ce e amuzant e ca oamenilor le e frica sa mearga la dealer pentru ca...samsara,le baga pe gat,alea-alea...insa cand vine vorba de asigurare unde suntem arsi la greu,nu comenteazq nimeni nimic caci asa merge treaba.Specia asta umana suntem ceva de comedie. :lol: :lol: :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 447 ori

Mesajde Isostar » 13 Iun 2017, 13:09

Sly scrie:insa cand vine vorba de asigurare unde suntem arsi la greu,nu comenteazq nimeni nimic caci asa merge treaba.Specia asta umana suntem ceva de comedie. :lol: :lol: :lol:

Ba sa comentat pe tema asigurarilor. Si pana la urma, asta este un exemplu foarte bun de comert online - asigurarile (in Ontario). Nu te obliga nimeni sa folosesti o anumita asigurare, poti sa faci "shop around". Desigur exista si exceptii (masini mai vechi de 25 ani - clasice, motociclete SS sau mai vechi de 20 ani, masini SS).

Eu asa am patit cu asigurarea la motocicleta. In primul an nu am avut optiuni, absolut toti imi dateau acelasi pret pentru ca era primul an cu carnet moto - am platit 1760$/an. Dupa un an, asiguratorul cu care eram mi-a dat 10$ reducere. Asa ca am cautat la altii, dar majoritatea celor mari aveau aceleasi preturi. Dar am intrebat si la asiguratorul pe care il am prin serviciu si mi-au dat o cotatie de 650$/an... Mi-am mutat imediat si asigurarea auto si m-am trezit ca platesc jumatate din cat plateam inainte....
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde Sly » 13 Iun 2017, 16:04

Isostar scrie:Ba sa comentat pe tema asigurarilor. Si pana la urma, asta este un exemplu foarte bun de comert online - asigurarile (in Ontario). Nu te obliga nimeni sa folosesti o anumita asigurare, poti sa faci "shop around". Desigur exista si exceptii (masini mai vechi de 25 ani - clasice, motociclete SS sau mai vechi de 20 ani, masini SS).

Eu asa am patit cu asigurarea la motocicleta. In primul an nu am avut optiuni, absolut toti imi dateau acelasi pret pentru ca era primul an cu carnet moto - am platit 1760$/an. Dupa un an, asiguratorul cu care eram mi-a dat 10$ reducere. Asa ca am cautat la altii, dar majoritatea celor mari aveau aceleasi preturi. Dar am intrebat si la asiguratorul pe care il am prin serviciu si mi-au dat o cotatie de 650$/an... Mi-am mutat imediat si asigurarea auto si m-am trezit ca platesc jumatate din cat plateam inainte....

Nu ma refeream la shop ariound caci in domeniul cumpararii auto lumea face la shop around de iti vine sa mori de ras,sunt unii care cheltuiesc zile intregi si zeci/sute de dolari pe benzina mergand din dealer in dealer ca sa economiseasca cativa dolari,cateodata mai putin decat au cheltuit in timp si benzina. :lol:
Ma refeream la atitudinea de genul gator si altii ca el. :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 447 ori

Mesajde crsv » 13 Iun 2017, 20:08

care face to face ???
mie mi-a facut dealerul toate formele , asigurarea am facut-o prin telefon si in ziua urmatoare am luat masina cu hartii provizorii de inmatriculare si asigurare (asta a fost fax-ata la dealer pt ca altfel nu-ti da masina ) dupa care am primit prin posta inmatricularea si noul contract de asigurare
si pt cei din qc , caaq are si asigurari de anul asta , nu stiu daca au pret bun sau nu (mai pana sa o pot schimba) da nu strica sa cereti o cotatie
crsv
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 11 ori
I s-a multumit: 46 ori

Mesajde Isostar » 14 Iun 2017, 09:38

Crsv, ceea ce este valabil in QC nu trebuie neaparat sa se aplice si in BC sau Ontario. Sau invers. Transporturile sunt responsabilitate provinciala, fiecare provincie face cum crede ca este mai bine.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica