• Publicitate

Mining - producerea de bitcoin / utilizare bitcoin

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mining - producerea de bitcoin / utilizare bitcoin

Mesajde razwandrg » 29 Iun 2017, 08:38

Salut prieteni,
Am deschis acest topic dupa ce, pentru a doua oara m-am lovit de acest subiect. Prima oara s-a intamplat, aum vreo 3 ani, dar nu i-am dat mare importanta (poate am gresit).
Ce parere aveti? Se fac bani din asa ceva? E cineva care a facut, face mining pentru producerea de bitcoin sau alte forme de "bani virtuali".
Bineinteles este youtube-ul plin se asa de tot felul de parere, dar parca nu se spune totul.
M-ar interesa un sfat sau pur si simplu o discutie sincera legata de fenomen.
Ideal ar fi ca cineva care a facut sau inca se ocupa cu asa ceva sa-si spuna opinia.
Multumesc.
razwandrg
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 10 ori

Publicitate

Re: Mining - producerea de bitcoin / utilizare bitcoin

Mesajde Tavi » 29 Iun 2017, 08:48

Am un coleg care tocmai si-a facut un 'rig'. 6 placi video, un case homemade. Investitie aproximativ CAD2500, curent aproximativ CAD100/luna. A inceput acum vreo luna. In primele doua saptamani 'productia' anticipata era de USD750/luna, fluctuanta in functie de cotatia bitcoin. Dar se pare ca total neasteptat productia a scazut la jumatate (numarul total de bitcoins fiind limitat, 'mineritul' e tot mai lent, si din cauza ca tot mai multi se 'inscriu' si astfel competitia creste). Scaderea 'productiei' a fost confirmata si de alti colegi care au si ei "operatiuni" in curs.

Pe de alta parte, bitcoin are concurenta, alte crypto-currencies. Deci daca trece moda cu bitcoin, hardware-ul respectiv probabil ca va putea fi folosit la crearea altor monede virtuale.

Eu personal nu m-am alaturat colegilor care se ocupa de asta. La un moment dat era vorba sa investim impreuna si sa impartim veniturile, dar mi s-a parut ca ROI-ul e prea incert gustului meu investitional si apetitului meu de risc.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 351 ori
I s-a multumit: 285 ori

Mesajde Sly » 29 Iun 2017, 09:01

Daca iti iese productia o sa cumpar si eu un bitcoin.
Am tot incercat dar se pare ca e cam complicat,sunt unii in DT care cica au un bancomat de bitcoini dar niciodata nu au Marfa. :lol: :lol: :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 429 ori

Mesajde Isostar » 29 Iun 2017, 09:33

Sly scrie:Daca iti iese productia o sa cumpar si eu un bitcoin.
Am tot incercat dar se pare ca e cam complicat,sunt unii in DT care cica au un bancomat de bitcoini dar niciodata nu au Marfa. :lol: :lol: :lol:

Daca Bitcoin-ul este complicat, ar trebui sa incerci Ethereum....
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 232 ori
I s-a multumit: 418 ori

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica