• Publicitate

AMD SAU INTEL?

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

AMD SAU INTEL?

Mesajde razwandrg » 03 Noi 2017, 15:14

Deschid acest topic pentru a schimba pareri despre procesoarele AMD in raport cu cele de la INTEL.
Am construit de-a lungul timpul pentru mine si pentru altii, computere, toate insa au fost Intel. Am avut un singur laptop cu processor AMD si am regretat banii investiti pe acel laptop, se intampla in anul 2010. Dupa o foarte scurta perioada de timp l-am vandut satisfacut ca nu-l mai folosesc, dar regrtand faptul ca am pierdut o groaza de bani. Eram in Romania in acea perioada. De atunci am folosit numai procesoare sub platforma Intel.
Ce parere aveti INTEL sau AMD?
De ce Intel si nu vice-versa?
AMD Ryzen vs Intel a VI-a, a VII-a si a VII-a generatie?
Ce ati construit si cum se comporta?
La ce folositi computerul fie ca este AMD sau Intel?
razwandrg
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 10 ori

Publicitate

Re: AMD SAU INTEL?

Mesajde iulllian » 03 Noi 2017, 22:27

razwandrg scrie:Deschid acest topic pentru a schimba pareri despre procesoarele AMD in raport cu cele de la INTEL.
Am construit de-a lungul timpul pentru mine si pentru altii, computere, toate insa au fost Intel. Am avut un singur laptop cu processor AMD si am regretat banii investiti pe acel laptop, se intampla in anul 2010. Dupa o foarte scurta perioada de timp l-am vandut satisfacut ca nu-l mai folosesc, dar regrtand faptul ca am pierdut o groaza de bani. Eram in Romania in acea perioada. De atunci am folosit numai procesoare sub platforma Intel.
Ce parere aveti INTEL sau AMD?
De ce Intel si nu vice-versa?
AMD Ryzen vs Intel a VI-a, a VII-a si a VII-a generatie?
Ce ati construit si cum se comporta?
La ce folositi computerul fie ca este AMD sau Intel?

nu sunt priceput in ale calculatoarelor dar pot sa-mi dau cu parerea:
- cat am fost licean si student(inafara de primul calculator care a fost pentium I) am construit pe componente numai sisteme amd. Si au fost vreo 6 desktopuri de la carcasa la mouse. Era misto amd-ul era mai accesibil ca pret, aveai o mai mare flexibilitate in a construi un desktop(clone pc). Si de ce nu era mult mai indicat pentru gaming.
In ultimii ani amd-ul a fost cam in buda, pana sau desteptat si au venit cu ryzen.
- intel, ce sa spun, e ok, mult folosit in partea corporativa, in voga seria i core, mai ales pe partea de virtualizare si alte chestii gen securitate, fiabilitate si suport.
Acum depinde si ce faci cu calculatorul.
Saptamana trecuta am cumparat un laptop second dintr-un magazin, dintr-un lot de laptopuri folosite intr-o banca. Vanzatorul mi-o umplut capul cu ofertele si preturile lui cele mai bune. Eu l-am luat ca nu stiu ce vreu si ca-mi plac carcasele exterioare. Era bucuros ca are un client prost in fata. Adevarul era altul, eu stiam ce vreau, stiam toate caracteristicile laptopurilor din fata mea. Deci eu am vrut ceva brand-business clasic- deci Dell. Apoi ma interesa sa-l folosesc pentru virtualizare, aplicatii editare, asa ca- am mers pe i core- i5 e destul de ok(procesorul ales quad core la 2.5). Memorie- 8 gb cu posibilitate de extindere pana la 16gb. hdd- e degeaba ca oricum o sa montez un ssd. Am vrut cd-rom, doar ca sa pun un caddy cu al doilea hard poate pentru linux. Despre placa video, nu ma omor cu gaming-ul, dar pentru editare isi ia singur destul ram din cea existenta. Si de ce business, ca vroiam dock port pentru a putea conecta tot ce vreau la el fara sa ma ating de laptop. Mai vroiam conector hdmi si e sata, usb 3.0 era obtional. Si uite asa am iesit din magazin cu laptopul perfect pentru mine la 220 de dolari.
Binenteles ca poti sa-ti ei ultima generatie de i5 care merge cu 2.6 in loc de 2.5 si suporta 32 de gb dar pe care nu o sa-i pui niciodata.
si binenteles ca poti cheltui o caruta de bani, ca mai apoi peste 6 luni sa-l vinzi la jumate de pret.
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 45 ori

Mesajde crsv » 04 Noi 2017, 00:37

intel mereu , din 1993 sau asa ceva pt orice inclusiv gaming si fara nici macar o problema
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 44 ori

Mesajde razwandrg » 04 Noi 2017, 09:18

Clar batalia a fost castigata de Intel pana anul asta, dar parca ceva s-a schimbat de cand a aparut Ryzen. M-ar fi interesat daca cineva a facut de curand un sistem cu Ryzen; asa o parere.
Daca ne uitam preturi mai ales daca comparam Ryzen cu a-8a generatia de Intel, parca nu este o prea mare diferenta intre cele doua companii si tind sa cred ca lumea va cumpara tot platforma Intel pentru o mai buna acoperire a nevoilor.
razwandrg

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 10 ori

Mesajde crsv » 04 Noi 2017, 10:31

depinde si ce intel compari cu ryzen
https://www.arenait.net/2017/08/09/inte ... soare.html
crsv

Mesajde crsv » 04 Noi 2017, 10:39

am postat aiurea mai sus si n-am mai putut sa modific ...
tinand seama de pret amd se cam joaca cu focul mai ales ca nici in teste nu sta prea bine
http://cpu.userbenchmark.com/Compare/In ... 3937vs3916
crsv

Următorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica