• Publicitate

Filesharing in Canada

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Filesharing in Canada

Mesajde cpitis » 03 Noi 2017, 21:44

Stie cineva, este interzis total de orice natura ar fi ? Aud tot felul de povesti, amenzi enorme, procese....dar inteleg ca unele lucruri sunt permise, altele nu. In functie de ce....nu stiu.
Ca sa simplific, acasa de exemplu foloseam Ares, BitCommet, DC ++
Pot sa folosesc sau ma apuc sa dau banii pe filme ? :) Nu ca n-as respecta dreptul de proprietate intelectuala, dar traiesc intr-o tara care se pretinde regatul corectitudinii dar este incorecta in primul rand cu noi, cu milioanele care venim aici si ne-o luam in freza.
Dar asta-i alta poveste...
D1 : 03 Mart 2013
IV : 24 Aug 2016
VIZA : 21 Sept 2016
Montreal : 27 Oct 2016
cpitis
Imi place aici si raman...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 11 ori

Publicitate

Re: Filesharing in Canada

Mesajde geomaticianu » 03 Noi 2017, 22:34

cpitis scrie:traiesc intr-o tara care se pretinde regatul corectitudinii dar este incorecta in primul rand cu noi, cu milioanele care venim aici si ne-o luam in freza...

Cu ce ti-a tras-o tie Canada in freza?Ti-a promis ceva si nu ti-a dat?Ti-a luat ceva ce era al tau?

Referitor la intrebarea ta...nu cred ca daca piratezi un CD ar interesa pe cineva.Poate doar daca faci trafic din asta.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Mesajde Sly » 03 Noi 2017, 22:49

Raspunsul la intrebarea ta este...Da este total ilegal.
Acum despre cat e de enforced...
Oricum in ziua de azi nu mai descarca nimeni,faci stream si nu te doare capul.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Mesajde cpitis » 03 Noi 2017, 22:55

Sly scrie:Raspunsul la intrebarea ta este...Da este total ilegal.
Acum despre cat e de enforced...
Oricum in ziua de azi nu mai descarca nimeni,faci stream si nu te doare capul.

Merci Sly. So it shall be done.
D1 : 03 Mart 2013
IV : 24 Aug 2016
VIZA : 21 Sept 2016
Montreal : 27 Oct 2016
cpitis

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 11 ori

Mesajde canin » 03 Noi 2017, 23:12

Nu ma pricep prea mult cum sta treaba la sharing... chiar o sa ma documentez mai bine! Mai ai timp de DC++ ? ... ma rog asta era o intrebare, gaseai de toate ce-i drept utilizandu-l!

Eu din cate stiu asta este ilegal si in RO .... singura problema ar fi fost sa nu comercializezi si sa folosesti ceea ce descarci doar in interes personal (filme, audio etc). Din punctul meu de vedere problema mai grava este la soft ....descarcat si folosit chiar de tine personal ....tot furt est!

Asta cu luatul in freza este interesanta .... vreau si eu sa stiu la ce te-ai referit mai exact ..... daca te refereai la torrente si DC++ ca sunt ilegale si ca nu ai voie sa le folosesti ..... nu ti-ai luat-o in freza....asa e si in RO si nu-i decat o regula pe care trebuie s-o respecti (atat)!
Daca iti place spaga si sa stai pe langa reguli ....atunci DA ... ti-ai luat-o in freza .... cred si eu ...din cate stiu eu Canada e comunista la capitolul reguli sau capitalista rau de tot (cum vrei sa spui tot acolo ajungi ....reguli, reguli, reguli ...pentru turma)!

Sper ca esti bine Cipitis si ca vei trece peste perioada integrarii cu bine....si ca intr-un final iti vei gasi locul printre straini (probabil este foarte greu, tu trebuie sa stii mai bine, dar toate au un cost in viata....iar schimbatul unei tari nu este ceva simplu/imi fac curaj mie acum bro ....sa nu creada carcotasii ca dau sfaturi )!

Toate bune
D1 4.11.15
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
AM 27.03.2017
IV 20.12.2017
V 2.01.2018
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 70 ori
I s-a multumit: 114 ori

Mesajde EdwardS » 04 Noi 2017, 01:20

cpitis scrie:Stie cineva, este interzis total de orice natura ar fi ? Aud tot felul de povesti, amenzi enorme, procese....dar inteleg ca unele lucruri sunt permise, altele nu. In functie de ce....nu stiu.
Ca sa simplific, acasa de exemplu foloseam Ares, BitCommet, DC ++
Pot sa folosesc sau ma apuc sa dau banii pe filme ? :) Nu ca n-as respecta dreptul de proprietate intelectuala, dar traiesc intr-o tara care se pretinde regatul corectitudinii dar este incorecta in primul rand cu noi, cu milioanele care venim aici si ne-o luam in freza.
Dar asta-i alta poveste...

Filesharing-ul si nici copiatul unui fisier pe calculatorul tau nu sunt ilegale. De exemplu, sa copiezi o distributie de Linux de pe torente e perfect legal. Ilegal e sa copiezi un fisier cu copyright, fara sa ceri permisiunea, fara sa platesti etc. Insa in acest caz, n-are importanta cum ai obtinut fisierul, ca l-ai luat de pe torente, l-ai downloadat, l-ai copiat de pe cd, l-ai primit pe e-mail, incalci legea copyrightului daca n-ai permisiunea sa il folosesti. Legea copyrightului, care e diferita de la tara la tara.

Acum, daca o sa vina cineva la tine acasa sa verifice ca ai facut un download ilegal, e putin probabil. Problema este atunci cand te apuci sa distribui, iar cand downloadezi de pe bitTorent, pui si tu la distributia altora conectati la acea retea o particica din fisier. IP-ul tau se poate vedea, iar daca cel care detine drepturile de autor isi pune mintea sa te dea in judecata, o poate face. Eu n-am mai folosit torente de mai bine de 10 ani, ceea ce e pe Youtube si pe Netflix (unde platesc vreo 10 cad / luna) imi e suficient. Nu se merita sa risti, pentru ce ?
EdwardS

A multumit: 7 ori
I s-a multumit: 14 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica