• Publicitate

Biblioteca Romaneasca din Canada

Discutii pentru suflet: muzica, teatru, filme, proza, fotografie, poezie. Momente memorabile din arta si cultura romaneasca si internationala.
Răspunde

Raspuns

Mesajde BibliotecaRomaneasca.org » 18 Ian 2011, 21:26

Ca initiator, pentru perioada pregatirii documentatiei juridice de infiintare, am fost presedintele comitetului de initiativa, din care fac parte toti ceilalti 15 membri ai familiei noastre, numele lor putand fi gasite, ca primii membri fondatori, pe site-ul bibliotecii, la http://www.bibliotecaromaneasca.org/membri-fondatori/

In prezent sunt presedintele executiv al fundatiei si reprezentantul legal dpdv juridic, in baza legislatiei canadiene.
Consiliul de Initiativa
BIBLIOTECA ROMANEASCA din Canada
http://www.bibliotecaromaneasca.org/
BibliotecaRomaneasca.org
Partener realizat.com

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

A treia intrebare Pagini Romanesti

Mesajde BibliotecaRomaneasca.org » 18 Ian 2011, 21:29

Fiecare imigrant are o poveste. Care este, pe scurt, povestea dumneavoastra de imigrant? (de cand ati plecat din tara, de ce, ce-ati facut inainte si ce faceti acum, aveti copii, s-au nascut aici etc – intuitia imi spune ca nu sunteti venit de multi ani, fiindca nu ati stiut de biblioteca de la Casa Romana, care exista de mai bine de 20 de ani; de altfel, a mai existat o alta intre timp, care cred ca nu mai are activitate in prezent, dar cartile probabil s-au pastrat pe undeva si sunt sanse sa ajunga pe rafturile dvs, ma gandesc).
Consiliul de Initiativa
BibliotecaRomaneasca.org
Partener realizat.com

Raspuns

Mesajde BibliotecaRomaneasca.org » 18 Ian 2011, 21:33

Pe scurt povestea noastra de imigranti este inceputa in septembrie 2006 in Ile Perrot. Acolo am avut baietii la prima gradinita, acolo am incercat primele joburi, acolo am descoperit cat de repede trebuie sa ne integram ca sa rezistam in fata necunoscutului unui nou sistem.

Am plecat din tara pentru ca am dorit sa ne crestem copiii intr.un sistem de valori, cu respect fata de aceste valori, sa aibe sanse egale in viata, atat in Europa cat si in America, sa poata sta cu fruntea sus cand spun ca sunt romani si nu sa fie patati de gesturile si actiunile unora care, migrand transeuropean, mai mananca o lebada pe malul unui lac, mai fura dintr-un supermarket, mai inseala cate-o persoana sau cate un sistem.

Eu, in Romania, am activat in domeniul farmaceutic, cunosc bine sistemul medical romanesc si sunt marketer de profesie. Dupa ce am traversat oceanul, am absolvit cursuri de building management in British Columbia si activez acum aici in acesta calitate, avand in administrare cateva proprietati rezidentiale.

Am un baiat in an terminal la masterul Universitatii de Arta Teatrala si Cinematografica, un altul absolvent al Liceului Jean Monet din Bucuresti, pregatindu-se pentru admiterea aici la Concordia, sectia de ghitara jazz, doi baieti gemeni, nascuti in Romania in 2004, ce sunt aici in clasa intai si o fetita nascuta aici anul trecut.

(despre bibliotecile de care am aflat de curand ca ar mai functiona in Montreal, imi pare rau sa spun, nu numai ca noi nu am stiut de ele, dar nici nu am cunoscut pe cineva care sa le stie)
Consiliul de Initiativa
BibliotecaRomaneasca.org
Partener realizat.com

File de istorie (video)

Mesajde BibliotecaRomaneasca.org » 20 Ian 2011, 00:13

Pentru cine vrea sa vada cateva imagini inedite cu Regele Ferdinand, Regina Maria, Regele Carol, Regele Mihai, dar si mici documentare despre viata in Romania anilor '30-'40, precum si intrarea rusilor in tara si alte filmari din anii ce au urmat, anii '50-'60, va invit sa accesati Biblioteca Romaneasca la link.ul:
http://bibliotecaromaneasca.org/file-de-istorie-video/
Consiliul de Initiativa
BibliotecaRomaneasca.org
Partener realizat.com

Re: Un mesaj din Focsani

Mesajde Audrey » 20 Ian 2011, 01:27

fain

pe mine ma intereseaza mai mult cartile pentru copii
copiii mei au inceput sa o rupa pe romana deci m-ar interesa sa-i port intr-o biblioteca romaneasca

aici, in Italia, am beneficiat de unele spatii puse la indemana lor, unele initiative pentru ei

e vorba despre un proiect "Nati per leggere" (doc. in lb. romana), unde erau invitate mamele cu nounascutii

o sala de vreo 60mp plina ochi cu carti pentru copii, in sale era o masuta la care se puteau aseza mamele cu copii, accesul liber
daca nu pe podea, turceste, in deliciu pruncilor
carti pentru toate varstele, pentru nou-nascuti (din acelea cu coperte, pagini impermeabile), pentru copilasi mai mari (2-3ani), care deja reuseau sa inteleaga ca [] cartile nu inoata (ai mei au reusit sa faca baie ca cateva carti format normal :lol: ), carti pentru copii de 4-6 ani, deja cu eroi si multe....
cam asa

Imagine
Imagine
Imagine

si li se citea, era o atmosfera foarte animata
vara se transferau grupurile prin parcuri, fain, cei care erau alaptati inca erau pusi la san, altii cu felii de paine si biscuiti, ceai, sucuri si...blugi

faina participarea, poate nu prea selecta ea (ca citisem ca se spera intr-o participare selecta si recunosc ca m-am cam blocat, ma imaginam cu 2 copii printre persoane care cauta sa cultive o imagine selecta), dar faina

ehh, mult succes

daca organizati asa ceva, daca ne scoateti de sub presiunea elitismului, "participarii selecte" promitem sa va vizitam
Audrey
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde BibliotecaRomaneasca.org » 20 Ian 2011, 07:58

Draga Audrey,

Si cei 2 baieti gemeni (7 ani) ai nostri sunt mari iubitori de Biblioteca si de tot ce inseamna ea (bebelusa noastra de 9 luni inca nu cunoaste farmecul unei Biblioteci insa va afla...).

Cu siguranta ca vom organiza activitati in genul celor sugerate de tine - pentru care iti multumim - precum si altele.

Sa ne vedem cu bine,

Ioana

p.s. Participarea selecta era asteptata la Bilioteca Judeteana din Focsani in ziua in care cei de acolo au avut amabilitatea de a lansa campania de donare de carte pentru Biblioteca Romaneasca. Din dorinta de a colecta carte de calitate pentru Biblioteca Romaneasca din Canada au invitat si oficialitati, edituri, librarii, licee, scoli, etc. De aici a venit exprimarea de public select.
BibliotecaRomaneasca.org
Partener realizat.com

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Arta si cultura