• Publicitate

Pentru noii veniti...unde ne asezam, strategic sau unde o fi

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde adi200 » 13 Ian 2009, 14:05

Ca nu-ti place societatea din Romania sau clasa politica care trage sforile pe-acolo, asta e de-nteles.
Dar ce treaba are asta cu romanii emigrati in Canada???? Marea lor majoritate au plecat din Romania pentru aceleasi motive ca si tine sau ca si mine…fugind de ei, te-ai gindit vreodata ca fugi de propriile tale idei???
Ca orice padure are si uscaturi, iarasi pot accepta, dar pina la ajunge sa spui ca romanii de valoare sunt o exceptie…mi se pare cale lunga care n-are nimic de-a face cu logica(fara suparare!)
Postul la care ai raspuns vorbea de blocurile de romani din Montreal si nu din Buzau sau Arad…probabil ca nu toate exemplele date de locatarii acelor blocuri sunt bune de urmat sau de considerat, dar depinde de fiecare sa aleaga ce-i place si ce crede ca-i bun pentru el sau familia lui.
adi200
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde laurentiubusoi » 13 Ian 2009, 14:58

wave84 scrie:Apropos, rue de Salaberry e in Ahuntsic-Cartierville.. :)

Parea mea e sa veniti cat mai aproape de metrou, eu am stat un an in West Island, f frumos, f securitar, dar cumva cam greu de ajuns catre centre-ville daca n-ai masina.
Va recomand Saint Laurent, una peste alta, desi e mai scump.

Ca nu se creeze confuzii, vreau sa precizez ca ma numesc Cristina si folosesc contul sotului.
Multumesc mult de raspuns, dar te-as intreba, nici tu nu ai o parere buna despre acest cartier, sau cartiere? Si daca nu te superi ce inseamna Centre-ville, vieux-ville si cum se incadreaza St.Laurent in aceste zone?

Pt. Dyanna, nu te supara, dar pe acest topic discutia are cu totul alt subiect.
Din toate postarile tale se observa frustrarea pe care o simti, dar nu faci altceva decat sa ne consideri pe toti tigani, cum am inteles ca ni s-a dus faima prin afara tarii.
Te-ai gandit vreodata ca daca si guvernul canadian ar fi judecat romanii cum o faci tu, atunci ai mai fi vorbit asa? Sunt sigura ca daca nu ai fi avut aceasta metoda de a "da bir cu fugitii" nu ti-ai mai fi spus parerea cu atata energie? Ai fi tacut cum fac multi in tara asta de frica sa nu isi piarda un loc de munca care le ofera "supravietuirea".
Cunosc si eu personal persoane nu atat de inzestrate de mama natura sa faca studii universitare, poate nici liceale, dar care au ales sa plece unde au avut posibilitatea sa isi faca un rost in tara, multi o casa unde sa locuiasca. Te intreb, oamenii acestia unde se vor intoarce? In ce Romanie vor creste bietii copii care au ramas cine stie cu ce ruda de acasa daca toti care ar putea face ceva aleg sa plecesi sa considere Romania un gunoi unde nu mai ai unde te intoarce?
Poate ca daca unii ne-am gandi ca dupa ce ne realizam visele pe alte meleaguri am putea sa ne intoarcem sa facem ceva pentru romanii aceia care nu au avut norocul nostru, pentru copii romani care si asa cresc si sunt educati in sistemul pe care il stim, poate daca am pleca, uitandu-ne totusi inapoi cu macar putin regret, poate exista vreo sansa si pentru viitorul acestei tari.
07/25.09DCS;12.10AcR;09.11Ouv 08/11.02Inv;11.04Int//Sep:05D2,23CB
Oct:02OnL,13FM,15Med/Vi23.11
laurentiubusoi
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde adi200 » 13 Ian 2009, 15:07

Centre-Ville este centrul orasului, Vieux-Ville cred ca se refera mai mult la Quebec City...n-am auzit de Vieux-Ville la Montreal, decit daca se suprapune cu Vieux-Port ceea ce reprezinta zona veche a portului si, totodata, cea mai boema si frumoasa zona din Montreal(in opinia mea).
St-Laurent este un cartier situat oarecum in vest-nord-vestul Montreal-ului, mai curatel si mai linistit decit multe altele. In plus, se invecineaza cu un mare parc industrial ceea ce face sa creasca sansele de a gasi un job aproape de casa.
Legaturi destul de bune(metrou si autobuz) cu Centre-Ville sau cu zona de universitati.
adi200

Mesajde wave84 » 13 Ian 2009, 16:31

laurentiubusoi scrie:
wave84 scrie:Apropos, rue de Salaberry e in Ahuntsic-Cartierville.. :)

Parea mea e sa veniti cat mai aproape de metrou, eu am stat un an in West Island, f frumos, f securitar, dar cumva cam greu de ajuns catre centre-ville daca n-ai masina.
Va recomand Saint Laurent, una peste alta, desi e mai scump.

Ca nu se creeze confuzii, vreau sa precizez ca ma numesc Cristina si folosesc contul sotului.
Multumesc mult de raspuns, dar te-as intreba, nici tu nu ai o parere buna despre acest cartier, sau cartiere? Si daca nu te superi ce inseamna Centre-ville, vieux-ville si cum se incadreaza St.Laurent in aceste zone?

Pt. Dyanna, nu te supara, dar pe acest topic discutia are cu totul alt subiect.
Din toate postarile tale se observa frustrarea pe care o simti, dar nu faci altceva decat sa ne consideri pe toti tigani, cum am inteles ca ni s-a dus faima prin afara tarii.
Te-ai gandit vreodata ca daca si guvernul canadian ar fi judecat romanii cum o faci tu, atunci ai mai fi vorbit asa? Sunt sigura ca daca nu ai fi avut aceasta metoda de a "da bir cu fugitii" nu ti-ai mai fi spus parerea cu atata energie? Ai fi tacut cum fac multi in tara asta de frica sa nu isi piarda un loc de munca care le ofera "supravietuirea".
Cunosc si eu personal persoane nu atat de inzestrate de mama natura sa faca studii universitare, poate nici liceale, dar care au ales sa plece unde au avut posibilitatea sa isi faca un rost in tara, multi o casa unde sa locuiasca. Te intreb, oamenii acestia unde se vor intoarce? In ce Romanie vor creste bietii copii care au ramas cine stie cu ce ruda de acasa daca toti care ar putea face ceva aleg sa plecesi sa considere Romania un gunoi unde nu mai ai unde te intoarce?
Poate ca daca unii ne-am gandi ca dupa ce ne realizam visele pe alte meleaguri am putea sa ne intoarcem sa facem ceva pentru romanii aceia care nu au avut norocul nostru, pentru copii romani care si asa cresc si sunt educati in sistemul pe care il stim, poate daca am pleca, uitandu-ne totusi inapoi cu macar putin regret, poate exista vreo sansa si pentru viitorul acestei tari.

Buna Cristina,
in link-ul de mai jos exista o harta pe care daca te plimbi cu mouse-ul o sa observi dispuneare arondismentelor din Montreal.
http://ville.Montreal.qc.ca/portal/page ... ema=PORTAL
N-am zis ca in Ahuntsic-Cartierville nu sunt zone oki, de ex, zona din jurul cegepului Bois-de-Boulogne e super, parcuri, multe blocuri frumoase si e locuita de romani.
De salaberry, sunt in asenetimentul celui care a deschis topicul, foarte multe minoritati cu mirosurile specifice, si cam insecuritara, zic eu.
Centre-ville sau downtown, este "centrul" Montrealui dar chiriile sunt foarte mari, si de obicei joburile daca nu sunt pe IT sau sa zicem de "birou", sau call-center se afala in zonele industriale adica la fabricute sau "companii" cum le spune aici.
Eu am stat dupa cum am scris un an in Roxborro-Pierrefonds si raman la concluzia ca este peste mana daca vrei sa faci ceva scoala si esti cumva rupt de lume fata de Saint Laurent unde autobuzele circula ff bine + statiile de metrou Cote vertu si Du College. Ca sa ajungi la metrou de ex, de unde stateam eu trebuia sa iau 2 autobuze dintre care unul cap-coada ca sa ajung la statia de metrou Cote Vertu. Este si trenul o solutie, dar nu l-am folosit, si raman in continuare la ideea ca e bine sa va aflati cumva aproape de metro ca sa ajungeti si prin downtown sau alte zone unde puteti gasi job.
Despre Rive Sud si Rive Nord pot sa zic ca sunt f frumoase, dar transportul feroviar intrea acestea si Montreal e foarte deficitar (cateva pe zi) si in plus trebuie sa traversezi cu masina toata insula. Stiu ce vorbesc pt ca lucram de ex la Candiac (in rive sud) si cateodata ca sa ma intorc acasa faceam cu masina la orele de varf si 3-4 ore, pt ca e aglomeratie pe poduri (Mercier si Champlain) precum si pe autorutele care strabat orasul (40 si 15).
Nu iti recomand nici zona de Est, mie nu mi-a placut desi altora le place. E drept ca nu am locuit acolo, dar cand am cautat sa ma mut am parcurs Montrealul in lung si-n lat si am ales Saint Laurent-ul. Evita cotes des Neiges, si chiar Notre dame de Grace, chiar dca sunt aproape de metrou, pt ca sunt anumite zone in care Ferentariul semana mult cu ele..
Daca ai nevoie de informatii sau orice altceva nu ezitati, si chiar sa-mi scrieti pe privat.
Bafta!
wave84
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 2 ori

Re: Pentru noii veniti...unde ne asezam, strategic sau unde

Mesajde wave84 » 13 Ian 2009, 16:58

togo scrie:Uite si la asta...wave84,85,88
NDG arata ca si Ferentari.unde mama...pe Monkland,care a fost strada cea mai tare in urma cu cativa ani,sau tu erai in romanita pe atunci.
Poate si Manhattan arata la fel....poate...knok,knok...Who's there...

Am spus ANUMITE ZONE, si sa nu zici ca nu e asa... ca e totul perfect.
Da eram ,ma intereseaza ce e acum, nu ce-a fost si nu am zis de monkland, dar sa-mi zic tu mie dca iti place Victoria de ex, din CDN..si "magazinele" de pe-acolo...

Despre ambele cartiere se stie ca sunt mai insecuritare:
http://lesactualites.ca/index.php?site= ... 70502_gang
uite si despre NDG ceva http://www.Canada.com/montrealgazette/n ... aae04da884

http://www.montrealgazette.com/news/Ear ... story.html

http://www.info690.com/nouvelle-meurtre ... 72-27.html

http://www.cyberpresse.ca/actualites/qu ... -a-ndg.php
wave84
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 2 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii