• Publicitate

Pentru noii veniti...unde ne asezam, strategic sau unde o fi

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Pentru noii veniti...unde ne asezam, strategic sau unde

Mesajde zzzburlici » 13 Ian 2009, 18:51

misu popescu scrie:Am prieteni tineri care stau in Longueuil (fara a avea casa cumparata) si fac naveta ore in sir pe zi... pt ca, evident , jobul e in Montreal, nu prea departe de centru (ce surpriza, nu-i asa??!).

de la metro longueuil, faci exact 5 minute pana in centrul montrealului. longueuil-ul e de evitat din alte motive, pe masura ce-ti cresc pretentiile, nicidecum pentru ca e departe. si pentru inceput e o afacere buna, nu cred sa exista in Montreal&banlieu o zona in care sa gasesti chirie mai buna din punctul de vedere al raportului pret&calitate.
zzzburlici
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde mihaialex030405 » 13 Ian 2009, 19:09

togo scrie:mihaialex030405
(dyanna,
se intampla ceva (rau) cu tine.
Sper sa-ti revii... )

...mda...mihailex,dupa cum scrie si-a revenit,poate traieste in realitate ,nu in basme.Ce te faci ca nu intelegi?Dyanna nu are nevoie de romanii de PROASTA calitate,exportati in Canada din Romania,simplu.
A spus doar adevarul,isi cauta doar anumiti romanii,care sunt mai aproape de valorile pe care le respecta...

Ca nu are nevoie de "romanii de prosta calitate" e ok, dar postarea a fost scrisa cu atata entuziasm anti-romani incat, cred ca daca erau vreo cativa in preajma in momentul in care a scris-o, si-o luau si peste bot, din cauza nationalitatii... :cry: :cry: :cry: Cam astea reiesea din acel ton agresiv... :cry: :cry:
mihaialex030405
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde rdking » 13 Ian 2009, 21:30

Mirelp scrie:Daca faceti greseala sa va stabiliti in Montreal EST o sa regretati ca ati venit in Canada.

b)Blocurile de romani.
E o vorba aici: FERESTE-TE DE ROMANI...cu care sint 100% de acord.

Mosule, zi-mi si mie de ce-ar trebui sa regret ca stau in estul Montrealului, ca eu de 2 ani stau aici?! Si ma tot uit in jurul meu si ma intreb ca prostul: ba, o fi ceva ce nu vad eu?

Ati interpretat cam prost cele spuse de Dyanna. N-a zis nimeni sa te feresti de romani, ci de BLOCURILE DE ROMANI!! :lol: De ce oare? In 90% din cazuri sunt pierzanie curata! Bienetul social te mananca! Eu unul cel putin, romanii pe care i-am cunoscut la francizare si care stateau in blocuri de romani, sunt vai de mama lor. In afara de faptul ca isi autoformasera impresia ca-s cei mai smecheri si mai destepti de pe acolo, se indemnau numai la tras chiulul, la nefacutul temelor, la facut galagie si caterinca in timpul orei, adica chestii specifice romanilor de care Dyanna vrea sa fuga!

Si apropo, de ce tot ii trageti cu apropierea de Centre Ville? Ce, ori sperati sa va gasiti de munca de-a doua zi prin zgarie-norii aia? :lol: Lasati mai oameni buni Centre Ville-ul in pace, ca o sa calcati pe-acolo doar ca sa va faceti cardul de maladie si ca sa va inscrieti la cursul de francizare!
rdking
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 10 ori

Mesajde dyanna » 13 Ian 2009, 21:51

mihaialex030405 scrie:
togo scrie:mihaialex030405
(dyanna,
se intampla ceva (rau) cu tine.
Sper sa-ti revii... )

...mda...mihailex,dupa cum scrie si-a revenit,poate traieste in realitate ,nu in basme.Ce te faci ca nu intelegi?Dyanna nu are nevoie de romanii de PROASTA calitate,exportati in Canada din Romania,simplu.
A spus doar adevarul,isi cauta doar anumiti romanii,care sunt mai aproape de valorile pe care le respecta...

Ca nu are nevoie de "romanii de prosta calitate" e ok, dar postarea a fost scrisa cu atata entuziasm anti-romani incat, cred ca daca erau vreo cativa in preajma in momentul in care a scris-o, si-o luau si peste bot, din cauza nationalitatii... :cry: :cry: :cry: Cam astea reiesea din acel ton agresiv... :cry: :cry:

Nu, stai linistit, ca nu-s agresiva deloc. Si in plus, si-o ia peste bot numai cine se simte. Oamenii ca si prietenii in viata se triaza singuri. Aia care au caracter nu au de ce sa simta jigniti de nici un fel. Pt ca si-au depasit conditia, in ciuda mediului nociv in care traiesc. Si nici nu s-au simtit. Interesant, nu?
Uite aici teoria agresivitatii, proaspat scoasa din cuptor! :D Voi confundati lucrurile. http://www.realizat.com/viewtopic.php?p=525302#525302

Pt restul, voi continua maine.
VIATA E ATAT DE FRUMOASA PE CAT STII SA TI-O FACI!
dyanna

I s-a multumit: 0 data

Mesajde DELETED » 13 Ian 2009, 22:48

DELETED
DELETED

Mesajde marta68 » 14 Ian 2009, 00:49

Pareri despre cartiere?? Transport?? Iar se abereaza lumea pe aici..NU mai suportati sa dati de romani in Canada? Dar cu cine credeti ca veti comunica in prima faza mai dragilor? Am intalnit niste scrieri de bun simt despre ce e bine sa faci in ceea ce priveste apartamentul cand vii aici, dar scrierile astea, din pacate, nu sunt pe acest forum. Daca vreti sa stati intr-un ghetou cu chirie ieftina si nume sonor inchiriati-va pe internet, e cea mai buna metoda. Cand vii aici o iei de la zero doar daca nu ai fler, bun simt, prieteni..etc...daca va intereseaza unde puteti sa cititi ceva mai de bun simt spuneti-mi si va dau locatia de net, desi stiu ca au fost valuri pe aici pe tema paginii respective :?
marta68
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii