• Publicitate

Pentru noii veniti...unde ne asezam, strategic sau unde o fi

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Urmeaza sa venim in Februarie

Mesajde paloalto » 14 Ian 2009, 07:27

Urmeaza sa venim in Februarie in Montreal. Am si eu o intrebare: acum sunt -35 de grade si va fi asa toata saptamana, exista zone sau cartiere mai putin reci in Montreal pentru ca la temperatura asta incepi sa delirezi.
paloalto
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde DELETED » 14 Ian 2009, 16:03

DELETED
DELETED

Mesajde Gator » 14 Ian 2009, 16:13

tibi_t scrie:foarte bun topicul.
ar fi si mai interesat daca s-ar posta informatii si despre celelalte posibile locatii pt viitorii emigranti, Quebec, Toronto sau mai bine zis GTA, edmonton etc.

Pt. Edmonton este alt topic in care o managera de building isi ofera serviciile. Mai cunosc si eu inca pe cineva, tot building manager. Ambele doamne au dat ajutor de cite ori li s-a cerut. O alta posibilitate este sa suni la preot si sa il intrebi pe el. Nu am cunostinte de persoane cazate de acestia in ghetouri. In Edm sint multe zone de la rezonabil in sus, amestecate cu cele proaste. In general e binisor in West End, bine in North West, amestecat in South End sau downtown. Accesul la transportul public e dificil de descurcat, asa ca aveti in vedere pe maria-sa MASINA.

Contrar parerii ca nu trebuie sa te bagi intre romani promovata asiduu de dyanna, eu zic ca tocmai intre romani gasesti ajutor repede si precis. Problemele apar de obicei cind abuzezi, pt ca pina la urma nu iti schimba nimeni pampersii.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde rdking » 14 Ian 2009, 16:49

Mirelp scrie:
dr.king scrie:....

Asa cum iti spuneam, daca tu te simti bine acolo unde esti, ignora-mi parerea.

Dar daca vrei argumente obiective nu ma pune sa spal rufele aici.
Da un Google pe "shooting Montreal" si fa o harta a delicventei si dupa aia mai discutam

Uite aici unul din exemple:
http://www.ctv.ca/servlet/ArticleNews/s ... b=CanadaAM

Pentru delfinas:
Montrealul EST si zonele mai departate sint mai ieftine pentru ca ofera conditii mai modeste.

Asa cum am spus: cele mai bine balansate intre pret, comunitate, securitate,legatura cu orasul sint
Zona de vest, West Island si Laval.
Lavalul e cel mai ieftin dar nu e pe insula Montreal.Cu toate astea au acum metrou care te leaga de centru.

Eu cred ca tu nici macar nu locuiesti in Montreal, daca-mi dai sa citesc povestea cu impuscarea borfasului ala in Montreal Nord! Eu cred ca habar nu ai pe unde vine Montreal Nord si mai ales de cine e locuit! Am recomandat eu cuiva sa se mute in Montreal Nord?
Cand te referi la "zone mai departate" ce vrei sa zici? Mai departate de ce? De centru? Pe bune, ii mai prostesti mult pe astia cu centrul asta?
Si de ce nu dai tu o cautare, sa-mi spui daca gasesti vreo harta a delicventei in Montreal? M-as mira sa gasesti vreuna atat timp cat exista d-astia "politically correct" ca de-alde voi!

Si acuma pentru paloalto: da, cum sa nu, exista cartiere si zone in Montreal in care temperaturile sunt tropicale si chiar ecuatoriale. Se umbla numai in bermude sau in costume de baie, iar aerul conditionat abia mai face fata! 8) Acuma pe bune, tu esti om serios de pui asemenea intrebari?
Si pentru delfinas: meseriasule, mai ai putin si ne pui sa facem si vreo 10 culcaturi si 50 de flotari! N-ai pe nimeni? Iei un taxi din aeroport si-i spui sa te duca la un motel ieftin! Dupa care, o iei frumos la picior si te uiti dupa blocuri care au pe ele afisuri cu "A louer". Oricum, nu te astepta sa-ti inchirieze cineva un apartament bun, curat, intr-un bloccu pretentii, atat timp cat nu te poate verifica la Equifax si atat timp cat nu ai recomandari sau nu gireaza cineva pentru tine!
rdking
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 10 ori

Mesajde DELETED » 14 Ian 2009, 17:06

DELETED
DELETED

Mesajde rdking » 14 Ian 2009, 17:24

Mirelp scrie:
dr.king scrie:...

Mister King,

Am incheiat orice discutie cu tine pentru ca este pointless pentru ca deja le stii pe toate.
Nu locuiesc in Montreal, nici macar in Quebec...sint in Ontario.

Dar, am locuit cindva in Montreal.

Daca ai sti pe ce lume traiesti, si ti-ai cunoaste insula, ai sti ca din cauza configuratiei geometrice a insulei Montreal:
Nordul nu inseamna Laval
Nordul inseamna exact ESTUL SALBATEC.
Pune mina si mai iesi din casa.

Imagine

Hai ca cu asta m-ai spart la nas! :lol: :lol: :lol: Ce sa mai, n-am cuvinte sa mai replic la asemenea aberatii!
Va dati seama, voi, cei din Romania, cat de prosti sunt quebecosii astia, daca au numit regiunea din nordul geografic al insulei "Montreal Est", iar regiunea din vestul geografic "Montreal Nord"?? Si va dati seama cum acest MirelP, care locuieste prin Ontario, este singurul care si-a dat seama de asta si imi face mie corectii?? MirelP, ai fost tare mandru de tine cand ai descoperit chestia asta cu pozitia geografica a insulei si cu prostii astia care o numesc pe dos?
rdking

I s-a multumit: 10 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii