• Publicitate

Pentru noii veniti...unde ne asezam, strategic sau unde o fi

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Pentru noii veniti...unde ne asezam, strategic sau unde

Mesajde SilviuShlomo80 » 28 Mai 2014, 18:35

Shalom,

Recent ajuns in Montreal m-am instalat intr-un cartier numit Hampstead. Pana acum imi place foarte mult. Ce parere aveti, este o alegere buna?
SilviuShlomo80
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 24 ori
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde sorro » 28 Mai 2014, 18:48

SilviuShlomo80 scrie:Shalom,

Recent ajuns in Montreal m-am instalat intr-un cartier numit Hampstead. Pana acum imi place foarte mult. Ce parere aveti, este o alegere buna?

Alegere buna din ce perspectiva? Cred ca numai TU poti decide daca e buna pt. tine, pe criteriile tale...

Btw, Hampstead este un oras independent de Montréal (ex: are propriile bylaws si isi colecteaza singur taxele), ceea ce poate face o diferenta.

In plus, este o zona relativ scumpa, in primul rand pt. ca este COMPLET rezidentiala (din cate stiu, nu exista nici macar o singura proprietate comerciala in Hampstead).
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 493 ori

Mesajde SilviuShlomo80 » 29 Mai 2014, 13:17

Shalom sorro,

Din perspective generale. In special al securitatii personale si a oamenilor. As fi vrut sa evit zonele cu multe persoane de origine araba si sa fie un cartier curat, sigur, linistit, sinagoga aproape. Am observat si eu lipsa magazinelor si chiar mi s-a parut ciudat. Dar dupa ce voi cumpara o masina imi va fi mai usor sa ma duc la cumparaturi. Ma gandesc chiar sa cumpar o casa aici in Hampstead, preturile par bune si casele mai trainice ca in alte parti. O sa ma interesez pe website la http://www.hampstead.qc.ca/ despre taxe si servicii daca zici ca este complet separat de Montreal.

Multumesc pentru tot ajutorul!
SilviuShlomo80
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 24 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde capsunar » 29 Mai 2014, 23:38

eu as zice sa nu te grabesti cu cumparatul.. Cat de buna e alegerea ti-o zice mls.ca. Vezi preturi medii pe zona cu cat mai mult cu atat ai bine..
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde sorro » 30 Mai 2014, 07:19

SilviuShlomo80 scrie:Din perspective generale.

Dupa cum spuneam, "perspective generale" nu prea exista. Fiecare are perspectiva lui si prioritatile lui.

In special al securitatii personale si a oamenilor.

Din cate stiu, Hampstead este o zona safe (comparat cu alte zone, evident). La fel sunt si orasele invecinate: Cote St-Luc sau Montreal Ouest. Hampstead are si serviciu propriu de Public Security. Ca sectie de politie, Hampstead depinde de Station 9. Din conversatii informale cu politisti de acolo, mi s-a parut ca si lor le place, ca este o zona foarte pasnica.

http://www.spvm.qc.ca/fr/PDQ9
http://www.hampstead.qc.ca/1/Public%20Security

As fi vrut sa evit zonele cu multe persoane de origine araba si sa fie un cartier curat, sigur, linistit, sinagoga aproape.

Chestiuni de preferinta, desigur... Legat de sinagogi aproape, iti poti alege de aici: https://goo.gl/maps/DqFb7

Am observat si eu lipsa magazinelor si chiar mi s-a parut ciudat. Dar dupa ce voi cumpara o masina imi va fi mai usor sa ma duc la cumparaturi.

Ai multe variante de cumparaturi relativ aproape, insa o masina ar ajuta intr-adevar mult: Décarie Square, Reno Dépot + Canadian Tire pe St. Jacques, mall-urile din LaSalle, Cote St-Luc si Cavendish Mall, zona Métro Plamondon etc.

Ma gandesc chiar sa cumpar o casa aici in Hampstead, preturile par bune si casele mai trainice ca in alte parti. O sa ma interesez pe website la http://www.hampstead.qc.ca/ despre taxe si servicii daca zici ca este complet separat de Montreal.

Casele sunt relativ scumpe in Hampstead. Despre calitate, nu ma pot pronunta. De afara, par intr-adevar solide. Nu stiu daca am fost in vreuna inauntru, desi s-ar putea sa ma insel aici. Oricum, pt. orice achizitie de genul asta, iti recomand sa faci in orice caz o inspectie temeinica.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 493 ori

Mesajde Isostar » 30 Mai 2014, 09:09

capsunar scrie:eu as zice sa nu te grabesti cu cumparatul.. Cat de buna e alegerea ti-o zice mls.ca. Vezi preturi medii pe zona cu cat mai mult cu atat ai bine..

Daca este zona evreiasca si foarte cautata, slabe sanse sa scada preturie, chiar in cazul unei implozii pe piata imobiliara.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii