• Publicitate

Pentru noii veniti...unde ne asezam, strategic sau unde o fi

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde laurentiubusoi » 13 Ian 2009, 10:30

Cu minusuri si cu plusuri, gasesc ideea acestui topic foarte utila pentru cei ce urmeaza sa vina in Montreal. Personal, ca sa cunosc zona Montreal, am descarcat o multime de harti ale Montreal, dar acolo am gasit denumirile "arrondissment"-elor si "villes de banlieue".
Imi puteti recomanda unde as putea gasi informatii despre ce inseamna Centre Ville, Orasul vechi si alte astfel de denumiri.
As mai vrea sa precizez ca in cautarea unei gradinite si a chiriilor m-am orientat spre zona Ahuntsic-Cartierville. Imi puteti spune parerea voastra despre aceasta zona. Multumesc
07/25.09DCS;12.10AcR;09.11Ouv 08/11.02Inv;11.04Int//Sep:05D2,23CB
Oct:02OnL,13FM,15Med/Vi23.11
laurentiubusoi
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde tibi_t » 13 Ian 2009, 11:45

foarte bun topicul.
ar fi si mai interesat daca s-ar posta informatii si despre celelalte posibile locatii pt viitorii emigranti, Quebec, Toronto sau mai bine zis GTA, edmonton etc.
tibi_t
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde dyanna » 13 Ian 2009, 12:30

Mirelp scrie:[i]

Exista si blocuri de romani, deci proaspeti-aterizatii ar fi cazul sa caute sau sa intrebe de ele. La inceput le sint ffff folositoare.

Orice, dar asta NU! Pai ce am facut? Fugim de draq si dam de ta-su? Ecuatia e f simpla: am plecat din ro de rau ce ne era, nu? Si raul ala cine il face, de unde provine? De la locatie? Nu! De la dealuri si munti? Nu! De la asfaltul din orase? Nu! Ci de la natia asta de .. ma abtin. Proba e f simpla, cred ca am mai scris o data: aduceti un popor normal la creier pe teritoriul romaniei si lucrurile n-or sa mai fie niciodata la fel.
Asa ca eu una o sa cam fug de romani, sau ma rog, o sa fiu precauta cu ei.

Nu stiu ce faceti voi, ce credeti,. ce o sa-mi raspundeti, dar una si cu una fac doua: am ales destinatia optima pt mine, iar daca am nevoie de ajutor, am la cine sa recurg, n-o s-o iau pe dibuite. Iar romanii trebuiesc triati cu mare atentie. Cunosc romani de mare calitate si valoare, sinceri, omenosi si care isi vad de treaba. Pe acestia as putea risca sa ii deranjez cu un telefon la nevoie in caz ca stau departe de mine si daca ei imi vor permite, bineinteles.
Dar cu restul.. riscul e f mare sa primesti sfaturi nepotrivite si decat asa, mai bine ma lipsesc. Nu stiu de unde mentalitatea asta ca daca eu sunt romanca, automat trebuie sa caut romani pe acolo sa ma 'inhaitez' cu ei. Pai de ce? Suntem cumva mai buni, mai destepti, mai amabili? Din dovedite.. se pare ca din contra. Aia de acolo ne fac vreun rau, ne musca daca ii intrebam ceva? Nu prea cred. Sunt si ei niste imigranti la inceput de drum ca si noi. Sau poate la mijloc de drum, depinde.
Alt argument care sta cel mai mult in picioare din toate este acela al limbii vorbite. Dar acuma depinde cum se descurca fiecare. Daca stii mai multe limbi straine, nu e o problema. Iar daca fugim de franceza, ce am facut, ca tot trebuie sa o invatam pana la urma.. cu cat mai repede, cu atat mai bine. Nevoia te invata orice!
La inceput, cand au emigrat primele familii si nu aveau acolo rude sau prieteni sau oameni din tara lor, ce au patit? A murit careva? Nu! Au recurs la oficialitati si au fost indrumati. Ca pana la urma, cate capete, atatea pareri .. si uneori devii si mai debusolat. Oficialitatile macar iti ofera solutia clasica si indubitabila. Tara aia este una din f putinele care chiar iti ofera sprijin ca nou venit. Iar daca stii si ce vrei, nu ai cum sa te pierzi doar ca nu esti inconjurat de vesnicii romanasi.

Am auzit de multe ori ideea urmatoare: "daca nu sunt romani acolo, eu nu merg, ca nu am cu cine petrece timpul, nu merita" Hahahha, asta e din intelepciunea lui Gandhi sau cum? Unde nu e full de romani nu merita? De unde si pana unde? Pai uitati, in Australia nu e full de romani si taaare rau o mai duc aia pe acolo, nu mai pot fara noi. :lol: Si asta e doar un exemplu. Cand vrei sa pleci undeva, parerea mea este ca argumente gen: "daca nu merge si Gigel cu care eram la gradinita, nu ma duc nici eu, acolo e prea cald, acolo e prea frig, acolo ploua prea mult, am auzit eu de la x ca nici joburi nu prea sunt, iar scoala nu e recunoscuta, mancarea e din plastic, casele din carton, mediul de invatamant pt copilul meu este unul f periculos".. nu fac decat rau. Niciunde pe lume nu e perfect, dar depinde ce parte a paharului alegem sa vedem mai des. Si daca e sa o luam asa, Romania e mai rea decat toate la un loc, asa ca ... nu stiu de unde tendinta de a vedea tot ce-i mai rau peste tot, ba de a si inventa tot felul de rautati.

Si apropo, misule... mie imi place postul tau. Cine are urechi, aude.. cine nu, nu-ti bate tu capul. E adevarat ca situatia fiecaruia e variabila si ca la unii se aplica, iar la altii nu, dar intentia ta nu e deloc una rea. Tu ai expus o idee care are o baza corecta. Ca ai parut tu mai ferm.. a fost datorita indignarii provocate de comportamentul de turma al unora, si crede-ma ca te inteleg f bine.

Alta chestie: cred ca orice om normal la cap incearca sa isi caute chirie pe o perioada mai lunga considerand activitatile sale de peste zi: francizare, scoala (universitate) si/sau munca in majoritate. Nu cred ca isi ia nimeni chirie la 2 ore cu masina fata de munca. Desi, mai stii? La cum ai descris tu misule si la cum e natia asta, nimic nu ma mira. Insa, totusi varianta cu locuit in centru si munca la periferie e ceva mai putin credibila. Adica nu neg ca exista, dar nu cred ca e majoritara.
VIATA E ATAT DE FRUMOASA PE CAT STII SA TI-O FACI!
dyanna
Imi place aici si raman...

Mesajde adi200 » 13 Ian 2009, 12:43

Oare cum ai reusit in citeva rinduri sa poti spune o gramada de prostii???
Ceea ce nu intelegi tu si altii ca tine este ca atingerea scopului unui proces de emigrare si anume, integrarea in societatea adoptiva, nu se face doar aruncind cu noroi in compatriotii tai si negindu-ti originea.
Integrarea se realizeaza atunci cind emigrantul ajunge sa-nteleaga principiile de baza pe care s-a construit societatea adoptiva si le aplica propriului sau curs al vietii.
Daca tu-ti imaginezi ca renegindu-ti romanii, vei creste in ochii cuiva si vei fi mai repede integrata in societatea quebecoasa...te-nseli amarnic, mai ales pentru faptul ca provincia asta si-a facut un titlu de glorie aplicind principiul tolerantei fata de celelalte natii. Ori tu esti departe de a fi toleranta cu romanii...nici nu vreau sa te mai intreb ce parere ai despre negri, chinezi sau indieni.
adi200

Mesajde cristinavictor » 13 Ian 2009, 13:19

am citit cu ceva vreme in urma una din cartile parintelui Cleopa si spunea asa "cine isi uita radacinile, se usuca si piere". Eu cred ca nu trebuie sa uitam de unde venim, nici pamantul care ne-a gazduit , nici tara care ne-a crescut, chiar daca nu ne place ceea ce se intampla acum in Romania. poate sunt de vina problemele saraciei cu care se confrunta majoritatea romanilor. stau si ma intreb uneori daca americanii s-ar confrunta cu aceleasi probleme ca ale romanilor oare cum s-ar comporta? ar mai avea acelasi zambet pe fata, ar mai fi la fel de relaxati,? nu stiu, dar am observat un singur lucru la ei, chiar daca le e greu, nu se plang ca noi romanii si nici nu-si vorbesc de rau conationalii.
comentariul meu nu se vrea o critica, e doar o parere, sper ca nu am deranjat pe nimeni.
dosar complet 30 oct 2008
medicale 3 apr 2009
viza 10.08.2009, Toronto 18.09.2009
cristinavictor
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde dyanna » 13 Ian 2009, 13:37

Spre surprinderea ta, Adi.. sunt fff toleranta.. cu toti cei care merita si se pot numi oameni. Cu restul.. nu vad de ce as fi. Ei au vreo mila in toate faradelegile pe care le comit? Sau au constiinta cumva? Si nu, nu fac asa ca sa intorc moneda. Ar fi pierdere de vreme. Dar nici sa neg adevarul evident. Sa imi ridic in slavi natia numai ca e a mea? Si corectitudinea unde ar mai fi? Am spus-o si o repet, romani de valoare sunt, dar aia reprezinta exceptia, nu regula.

Si stiu cum functioneaza sistemul quebecos, nu-mi purta de grija. Spre deosebire de societatea romaneasca, e mult mai integra si macar din obligatie daca nu din educatie, oamenii au ceva mai mult bun-simt si considerare pt semenii lor.

Si ce am spus asa grav? Ceea ce multi gandesc dar nici unul nu risca sa exprime? Daca spuneam lucrurile intr-un mod mai frumos, le impachetam si le puneam si o fundita eventual, nu ati mai fi vazut esenta. Ati fi trecut peste post ca si cum nu ar fi fost sau era neutru. Dar de ce sa ma ascund dupa deget ca altii si sa nu zic ce gandesc? Toti cei care zic ca nu le mai place Romania, ca de aia pleaca (cum e cazul a peste 90% din cei de aici, corect?), toti cei care isi incep pledoaria cu "am ajuns in Canada in sfarsit, si scarbit fiind de Romania la maxim, am decis sa incep o noua viata"... astia nu tot in aceeasi categorie intra?
Imi spuneti si mie diferenta? Ce credeti ca se ascunde sub scutul asta bagat mereu in fata cu "nu-mi place Romania"? Nu echivaleaza cumva cu "nu imi place IN Romania", "nu imi place ce se intalmpla in Romania" si in final "ce se intampla in Romania e cauzat de oameni, si nu de plaiurile mioritice"?
Daca romanii ar fi fost cinstiti, corecti, muncitori si cu gandul de a construi ceva si nu de a copia tot ce vad rau in jur... credeti ca am mai fi ajuns aici? Voi ati mai fi fost acum in Canada?
VIATA E ATAT DE FRUMOASA PE CAT STII SA TI-O FACI!
dyanna

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii