• Publicitate

Pentru noii veniti...unde ne asezam, strategic sau unde o fi

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Pentru noii veniti...unde ne asezam, strategic sau unde o fi

Mesajde misu popescu » 12 Ian 2009, 21:09

Pt ca multi n-au o idee concreta asa cum nu aveam nici eu... Sunt in discutii cu o famile de viitori noi-veniti pt subinchirierea apartamanetului unui prieten... Am incercat sa le impartasesc cateva idei, poate contracarez entuziasmul sfatuitor al posibililor preieteni din Rive Sud sau Rive Nord.
E o idee f buna sa incepi cu o subinchiriere. Pentru ca f multi se arunca direct intr-un bail de un an , eventual inchiriat de prietenul lor, eventual in Sallabery. Sallabery este un cartier pe care il folosesc doar ca titlu exemplificativ pentru tot felul de zone indoielnice si/sau indepartate. Nu stiu daca numai romanul ... dar la romani am observat : Unde au aterizat ei...acolo-i mijlocul paradisului, ba nu mijlocul buricului paradisului. Mai surprinzator e ca FFFFFF multi aleg zone...fara nici un avataj major, de parca aritmetica simpla le-ar fi un adevarat inamic. Calculul e ...aritmetic: cate motive am sa aleg aceasta zona fata de altele : motivul 1, motivul 2, motivul 3...etc. Majoritatea nici nu fac acest calcul si, intru-un subiectivism subconstient, se aseaza acolo, sa zicem ca "isi merita soarta" . Apoi, intru-un entuziasm safatuitor tipic noua recomanda zona prietenilor, ii aduc acolo, iar nici ei nici cei adusi nu realizeaza ca viata deja grea de dupa emigrare... le-ar fi fost mult mai usoara daca erau mai ... spre centru nu intr-una din periferii... Un pic cinic: si asa esti ultimul fraier pt o perioada de 2, 3, 5 sau chiar 10 ani, (de ce credem oare cu totii ca daca venim aici vom fi noi superbine cand jumatate din poporul lor nu este superbine, se zbate intre joburi de 2 lei, somaj, ajutor social si mult prea raspanditul pot pe veranda??). Lucrurile se descetzoseaza treptat, si multi dintre noi ajungem bine peste o perioada mai lunga sau mai scurta. Dar marea majoritate (99%) trecem printr-o perioada grea de minim 1-2 ani. Macar sa ma tin aproape de centru unde sunt joburile , scolile etc. "Da ce??!! ca si la periferii sunt!!!" - nici nu stiu daca sa-l numesc romanism sau tzatzism!?!? Da, sunt...dar in alta proportie, ori pt tine ca nou venit... si asa relatiile si "choice"-urile sunt reduse... ce faci, le reduci si mai mult asezandu-te unde e aproape numai Scoala de Fierari nr2 si Manufacturile de plastic fierbinte???
Am prieteni tineri care stau in Longueuil (fara a avea casa cumparata) si fac naveta ore in sir pe zi... pt ca, evident , jobul e in Montreal, nu prea departe de centru (ce surpriza, nu-i asa??!). Diferenta de pret este uneori nula alteori 100$. Evident, vorbesc de preturi cautate, necesita ceva munca si...mai necesita si o persona care are un pic de respect pt aritmetica, care face un efort pt a cantari lucrurile, situatiile si a face comparatii.

Ca sa revin, o subinchiriere de cateva luni va ajuta sa deschideti ochii, sa cunoasteti concret realitatile, mai ales in primele luni este timp suficient sa cautati si sa ... vizitati imprejurimile si apoi zonele Montrealului. Cu putin noroc , in lunile de subinchiriere...refaceti socoteala de acasa si aici, in targ, poate se decanteaza si alegerea drumului, alegerea scolii , alegerea serviciului, poate si angajarea si apoi... sarim gramada pe un bail de un an. Evient, numarand motivele!
Daca sunteti dispusi sa considerati ideea mea ca un posibil inceput dati un anunt pt subinchiriere din timp, apoi repetati-l, pana gasiti.
Deasemena celor deja aici , un apel pt informatii concrete, stiti f bine ca uneori o subinchiriere a unui bail mai vechi poate economisi pana la 200$ din chiria lunara.

Bafta, sananate si fericire, mult noroc in noul univers.
misu popescu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde adi200 » 12 Ian 2009, 21:42

Misule,
Daca te opreai cu parerile la ideea sub-inchirierii sau cesiunii unui bail era perfect si ar fi ajutat poate pe multi.
Dar ai inceput sa faci apologia Centre-Ville si ai dat-o in bara...
Pai cum iti imaginezi tu ca toti emigrantii noi-veniti ar putea sta numai prin Centre-Ville sau imprejurimi, pentru simplu motiv ca majoritatea covirsitoare a job-urilor(poate te referi numai la cele pe care le-ai avut tu!!!!) ar fi de gasit numai acolo????
Si daca-si inchiriaza omul apartament in Centre-Ville si job-ul e prin Anjou cam cit face pina acolo?Sau te oferi tu sa-i asiguri transportul?
Ce le mai stim noi pe toate ca niste oameni mari!!!!
adi200
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde DELETED » 12 Ian 2009, 22:30

DELETED
DELETED

Mesajde calopor » 12 Ian 2009, 23:35

misule mama, ai vorbit mult si ai spus putin.
totusi, buna ideea de baza a acestui topic: sfaturi pt noii veniti.
in primul rand eu nu m-as muta in west island din cauza transportului in comun.
in al doilea rand, as sfatui pe noii veniti sa ia in calcul:
-distanta pana la metrou/autobuz
-cat timp se face de la locatia aleasa pana in centru (indiferent ce ai face, tot ajungi cu treaba prin centru)
-distanta pana la centrele comerciale/ banci/ policlinici/ etc
-cat de poluata este zona (din punctul asta de vedere, categoric NU centrului)
-facilitati: parcuri/ terenuri sport/ piscina etc
- acces rapid la autostrada
practic, fiecare ar trebui sa-si faca lista de prioritati si sa vada cat de bine se potriveste lista respectiva cu ceea ce gasesc. ceea ce am zis eu mai sus sunt numai idei orientative despre cam ce ar trebui sa contina lista respectiva
And those who were seen dancing were thought to
be insane by those who could not hear the music.
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde mihaialex030405 » 12 Ian 2009, 23:41

calopor scrie:misule mama, ai vorbit mult si ai spus putin.
totusi, buna ideea de baza a acestui topic: sfaturi pt noii veniti.
in primul rand eu nu m-as muta in west island din cauza transportului in comun.
in al doilea rand, as sfatui pe noii veniti sa ia in calcul:
-distanta pana la metrou/autobuz
-cat timp se face de la locatia aleasa pana in centru (indiferent ce ai face, tot ajungi cu treaba prin centru)
-distanta pana la centrele comerciale/ banci/ policlinici/ etc
-cat de poluata este zona (din punctul asta de vedere, categoric NU centrului)
-facilitati: parcuri/ terenuri sport/ piscina etc
- acces rapid la autostrada
practic, fiecare ar trebui sa-si faca lista de prioritati si sa vada cat de bine se potriveste lista respectiva cu ceea ce gasesc. ceea ce am zis eu mai sus sunt numai idei orientative despre cam ce ar trebui sa contina lista respectiva

Sau mai bine zis, la care din conditiile de mai sus ar trebui sa renunte un nou venit, ca sa-si poata gasi, totusi, ceva, fara sa se "prajeasca" la buzunar... :lol:
mihaialex030405
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde rdking » 13 Ian 2009, 10:15

Orice om cu minte pune 2-3000 deoparte pentru o masina. Fara masina e vai de mama voastra aici. Distantele sunt imense comparativ cu ghetourile (adica orasele) din Romania. Ratezi interviuri, ratezi intalniri. Macar te duci cu masina pana la prima statie de metrou, o parchezi prin imprejurimi si iei metroul pana in centru. Plus ca e penibil sa te sui in autobuz cu cate 3-4 sacose in fiecare mana, cand vii de la supermarket.
Iar daca ai masina, nu prea mai conteaza unde iti gasesti chirie. Eu unul recomand cartierele de la margine si din estul Montrealului (Point-aux-Trembles, Anjou, St. Leonard, Mercier-Hochelaga-Maisoneuve). Sunt mai aerisite, strazile sunt largi, n-ai probleme cu parcarea masinii in strada, nu gasesti multi bienetari, cioroi, drogati etc. Face bine la moral. Si scoateti din buzunar un 5-600 pe luna ca sa stati intr-un imobil decent, curat, eventual de beton. De asemenea face bine la moral.
Aaa, si daca va-mprieteniti cu romani care va sfatuiesc sa intrati pe bienet social, sa profitati de "prostii astia" care va dau bani moka, sa nu pierdeti galusca asta, fugiti de ei mancand pamantul, ca va duc la pieire! Da, bienet social cat faceti cursul de francizare (la care sa nu chiuliti, sa nu va bateti joc, sa depuneti efort, ca e pentru voi, pentru viitorul vostru). Dupa aia, servici, cat mai repede, nu conteaza ce pentru inceput! Asta inseamna interactiune, limba vorbita, experienta de munca, relatii, ponturi aflate de la colegi, vechime in munca, istoric de credit etc.
Daca va faceti calculul ca mai bine stati acasa pe 900 (toata familia) decat sa munciti pe 1300-1400 in mana (adica un 12-13 la ora) ati luat-o deja pe drumul gresit. Si daca a trecut un an si voi inca mai sunteti pe bienet social, atunci drumul asta e un drum al pieirii sigure, fara intoarcere! Daca voi sperati sa invatati franceza stand acasa si vorbind cu televizorul, sau daca credeti ca va puteti prezenta la un job bun cu un CV in care aveti trecuta doar munca din Romania, atunci aveti idei total gresite despre cum se castiga o paine in Canada!
rdking

I s-a multumit: 10 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii