• Publicitate

Despre agenti, agentii si MLS

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Despre agenti, agentii si MLS

Mesajde radup70 » 16 Sep 2010, 14:02

cristi-bn scrie:Buna am si eu o intrebare, daca cumparatorul are nevoie de Agent??sau poate sa negocieze singur .

păi nu prea are nevoie de agent.

cristi-bn scrie: As dori sa stiu ce avantaje a putea aduce un Agent pentru cumparator.
Mersi, Cristi

nu prea multe.
radup70
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 16 Sep 2010, 17:26

radup70 scrie:
cristi-bn scrie: As dori sa stiu ce avantaje a putea aduce un Agent pentru cumparator.
Mersi, Cristi

nu prea multe.

eh nuuuu. ia uite aici http://www.howrealtorshelp.ca/ , au reclama toata ziua la radio ... probabil ca le merg bine afacerili :D
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde adi200 » 16 Sep 2010, 17:53

Radu7777 scrie:
radup70 scrie:deci până la urmă tot cumpărătorul plăteşte comisionul.
In toată această tranzacţie în care sunt implicate patru părţi (doi agenţi, un vânzător şi un cumpărător) cumpărătorul e singurul care scoate bani din buzunar.

nu-i inghit pe agentii imobiliari, dar nu vad care e problema logica că cumpărătorul e singurul care scoate bani din buzunar

Deci asta era problema ta Raducule...ca nu-i inghiti pe agentii imobiliari...pai fa domnule o petitie la Guvern sa se radieze profesia respectiva, ce naiba!!!! Esti simpatic!!!

Cit despre tizul tau, vad ca n-a inteles nimic...pentru el e important doar cine scoate banu', tabloul in ansamblu il depaseste...n-are rost sa-mi bat capul!!!!!
adi200

Mesajde radup70 » 16 Sep 2010, 19:51

Radu7777 scrie:
radup70 scrie:deci până la urmă tot cumpărătorul plăteşte comisionul.
In toată această tranzacţie în care sunt implicate patru părţi (doi agenţi, un vânzător şi un cumpărător) cumpărătorul e singurul care scoate bani din buzunar.

nu-i inghit pe agentii imobiliari, dar nu vad care e problema logica că cumpărătorul e singurul care scoate bani din buzunar

păi nu e nici o problemă logică. E un fapt.
radup70

Mesajde dany_s » 16 Sep 2010, 23:11

cristi-bn scrie:Buna am si eu o intrebare, daca cumparatorul are nevoie de Agent??sau poate sa negocieze singur .
As dori sa stiu ce avantaje a putea aduce un Agent pentru cumparator.
Mersi, Cristi

Cumparatorul nu are neaparata nevoie de agent.

Agentul aduce cateva avantaje:
- teoretic negociaza mai bine
- are acces la programe gen Edgar, unde poate vedea istoricul unei case, de la constructie pana in prezent, cand s-au schimbat proprietarii, cu ce pret s-a cumparat/vandut casa
- face research pt tine si filtreaza casele care nu corespund cerintelor
- teoretic, cunoaste mai bine si poate da sfaturi in privinta finantarii, renovari, date "tehnice" etc
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 4 ori

Mesajde Radu7777 » 17 Sep 2010, 05:02

adi200 scrie:Deci asta era problema ta Raducule...ca nu-i inghiti pe agentii imobiliari...pai fa domnule o petitie la Guvern sa se radieze profesia respectiva, ce naiba!!!! Esti simpatic!!

ca mult ti-a luat sa te prinzi ... da mah, nu-i inghit pe agentii imobiliari, mai precis pe agentii imobiliari care zic "cumpara azi ca maine vin tamilii si se termina ...". intelegi sau tre' sa-ti desenez ?
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii