• Publicitate

Despre agenti, agentii si MLS

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde adi200 » 16 Aug 2009, 22:42

Buna Tavi,
Mi-as permite o mica corectie, pentru ca ma vazut foarte multi facind remarca aceasta, care mie personal, mi se pare total gresita:
"Cumparatorul plateste in realitate comisionul"...este total neadevarat. Cumparatorul nu plateste decit pretul casei, urmind ca vinzatorul sa plateasca comisionul agentului din banii incasati.
O sa-mi spui probabil ca vinzatorul calculeaza pretul de vinzare pe baza pretului pe care-l vrea, la care adauga valoarea comisionului. Este adevarat, dar pretul pe care-l vrea vinzatorul si pretul final de vinzare sunt 2 lucruri total diferite in 99% din cazuri. Vinzatorul nu primeste pretul pe care-l vrea el neaparat(desi sunt cazuri in care se nimereste sa fie asa), el primeste pretul pe care-l dicteaza piata, pret ce ilustreaza exact valoarea reala a proprietatii su nu neaparat dorinta vinzatorului.
Din aceasta valoare, agentul isi primeste comisionul.
In esenta, ceea ce vreau sa spun este faptul ca, cumparatorul plateste doar un pret care reflecta efectiv valoarea proprietatii pe piata si primeste in schimb o marfa(proprietatea) pentru acest pret.
Vinzatorul in schimb nu incaseaza integral contravaloarea reala a marfii(proprietatea) ci doar ceea ce ramine dupa scaderea comisionului.
Deci, cred eu, ca, comisionul este in realitate platit de vinzator si nu de cumparator.
Mersi,
Adrian
adi200
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Tavi » 17 Aug 2009, 01:10

Salut Adi,

Merci ptr. clarificari!

Salutari de pe frontul de vest,
Octavian
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde Catalin Ivan » 10 Aug 2010, 14:55

Legea concurentei in Canada interzice unei agentii sa impuna un tarif fix intr-o comunitate!
Catalin Ivan
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Despre agenti, agentii si MLS

Mesajde cristi-bn » 16 Sep 2010, 11:48

Buna am si eu o intrebare, daca cumparatorul are nevoie de Agent??sau poate sa negocieze singur .
As dori sa stiu ce avantaje a putea aduce un Agent pentru cumparator.
Mersi, Cristi
CRIS_ BN-Edmonton
cristi-bn

Mesajde radup70 » 16 Sep 2010, 13:30

adi200 scrie:Buna Tavi,
Mi-as permite o mica corectie, pentru ca ma vazut foarte multi facind remarca aceasta, care mie personal, mi se pare total gresita:
"Cumparatorul plateste in realitate comisionul"...este total neadevarat. Cumparatorul nu plateste decit pretul casei, urmind ca vinzatorul sa plateasca comisionul agentului din banii incasati.
O sa-mi spui probabil ca vinzatorul calculeaza pretul de vinzare pe baza pretului pe care-l vrea, la care adauga valoarea comisionului. Este adevarat, dar pretul pe care-l vrea vinzatorul si pretul final de vinzare sunt 2 lucruri total diferite in 99% din cazuri. Vinzatorul nu primeste pretul pe care-l vrea el neaparat(desi sunt cazuri in care se nimereste sa fie asa), el primeste pretul pe care-l dicteaza piata, pret ce ilustreaza exact valoarea reala a proprietatii su nu neaparat dorinta vinzatorului.
Din aceasta valoare, agentul isi primeste comisionul.
In esenta, ceea ce vreau sa spun este faptul ca, cumparatorul plateste doar un pret care reflecta efectiv valoarea proprietatii pe piata si primeste in schimb o marfa(proprietatea) pentru acest pret.
Vinzatorul in schimb nu incaseaza integral contravaloarea reala a marfii(proprietatea) ci doar ceea ce ramine dupa scaderea comisionului.
Deci, cred eu, ca, comisionul este in realitate platit de vinzator si nu de cumparator.
Mersi,
Adrian

deci până la urmă tot cumpărătorul plăteşte comisionul.
In toată această tranzacţie în care sunt implicate patru părţi (doi agenţi, un vânzător şi un cumpărător) cumpărătorul e singurul care scoate bani din buzunar.
radup70

Mesajde Radu7777 » 16 Sep 2010, 13:38

radup70 scrie:deci până la urmă tot cumpărătorul plăteşte comisionul.
In toată această tranzacţie în care sunt implicate patru părţi (doi agenţi, un vânzător şi un cumpărător) cumpărătorul e singurul care scoate bani din buzunar.

nu-i inghit pe agentii imobiliari, dar nu vad care e problema logica că cumpărătorul e singurul care scoate bani din buzunar
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii