• Publicitate

Mortgage/hypotheque – cumpararea locuintei in rate

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mortgage/hypotheque – cumpararea locuintei in rate

Mesajde Stelian » 30 Oct 2005, 08:04

<a href="#mor">CONDITII DE CALIFICARE</a>

<a name="mor"></a>
CONDITII DE CALIFICARE
Pentru a cumpara o casa in rate ai nevoie de un imprumut – mortgage - la o institutie financiara, de obicei o banca. Ca sa obtii un mortgage, banca va analiza urmatoarele:
1. Venitul Banca va compara venitul familiei cu totalul including rata la casa (mortgage payment), taxele de proprietate (propriety taxes) si taxa lunara pentru partile comune (condo fee) sau o estimare a intretinerii.
Banca va compara cheltuielile inainte de cumpararea casei cu cele viitoare dupa cumpararea casei. Cu cit diferenta aceasta e mai mica cu atit mortgage-ul va fi dat mai usor. In general totalul cheltuielilor dupa cumpararea casei nu trebuie sa depaseasca cca 30% din venitul brut.
2. Alte datorii Banca iti va cere sa arati ce plati ai de facut pentru alte imprumuturi (loans), cheltuielile pe cartea de credit (credit card payments), alocatia de copil (child support) si oricare alte plati lunare. In general e bine ca totalul acestor plati (inclusive pentru noua casa) sa nu depaseasca 40% din venitul brut.
3. Istoria serviciilor avute Banca tinde sa acorde mortgage celor care au avut serviciu neintrerupt pe ultimii doi ani. Vei avea nevoie de dovada salariului (scrisoare de la firma sau “pay stub�?). Pentru cei care sunt “self-employed�? – adica lucreaza pentru firma proprie, va fi nevoie de mai multa documentatie (federal tax returns, etc) ca sa demonstrezi un venit constant si sufficient.
4. Istoria creditului personal Un “credit rating and score�? cit mai bun e esential pentru obtinerea mortgage-ului. Banca se va uita sa vada cit de bun platnic ai fost sau esti pentru alte imprumuturi. Daca nu ai avut in trecut nici un imprumut, poti arata cum ti-a platit chiria sau alte cheltuieli lunare cum ar fi lumina, apa, etc.
E intodeauna bine sa iti verifici singur istoria creditului inainte de a contacta banca ca sa corectezi greselile inregistrate acolo. Un rating mai bun decit R3 si un scor mai mare de FICO 650 e necesar pentru a obtine un mortgage.
5. Pretul casei In principiu banca va fi satisfacuta daca poti plati cheltuielile noii locuinte fara sa te intinzi prea mult. Valoarea casei trebuie evaluata (appraised by a certified appraisal professional), evaluare facuta de cele mai multa ori de catre banca. Pentru un avans mai mic de 25% din valoarea evaluata a casei (nu pretul) banca va cere o asigurare CHMC pe care o plateste cumparatorul.

Mult noroc la casa noua !
A little knowledge is a dangerous thing
Stelian
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde marius73 » 22 Dec 2010, 19:50

CMHC intra in joc la un avans de mai putin de 20%, cel putin la RBC
marius73
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde marius73 » 22 Dec 2010, 19:55

banca se va mai uita si la caracterul clientului (investitii), vrea sa stie ca stii si poti sa pui bani si deoparte nu doar sa cheltui...RSP, TFSA, etc
marius73
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Mortgage/hypotheque – cumpararea locuintei in rate

Mesajde chrislord » 30 Dec 2010, 10:13

Stelian scrie:.... Pentru un avans mai mic de 25% din valoarea evaluata a casei (nu pretul) banca va cere o asigurare CHMC pe care o plateste cumparatorul.

.

In 2010 avansul minim pentru a nu plati asigurarea era de 20%....in 2009 sau 2008 era 30% parca. Si se calculeaza raportat la valoarea imprumutului nu la valoarea evaluata.

http://www.cmhc-schl.gc.ca scrie:Mortgage loan insurance is typically required by lenders when homebuyers make a down payment of less than 20% of the purchase price.
The CMHC Mortgage Loan Insurance premium is calculated as a percentage of the loan and is based on the size of your down payment. .

Motivul platii acestei asigurari: "protecting lenders against borrower". Faptul ca down paymentul este sub 20% te face un creditor cu risc mare.

Asigurarea asta este din ciclul "cum sa le mai luam bani la fraieri"
chrislord
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 1 data

Datorii la banci

Mesajde Crina Timar » 16 Ian 2011, 15:49

salut! am o intrebare: daca am datorii la o banca in Romania, acest lucru apare la ei in sistem?
multumesc
Crina Emilia Timar
Crina Timar
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Datorii la banci

Mesajde Aurelia Sirbu » 16 Ian 2011, 20:23

Crina Timar scrie:salut! am o intrebare: daca am datorii la o banca in Romania, acest lucru apare la ei in sistem?
multumesc

Salut.
Nu.
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii