• Publicitate

Mortgage/hypotheque – cumpararea locuintei in rate

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde Finantare Ipotecara » 19 Oct 2011, 10:03

Intrebari legate de o finatare ipotecara? Sunt aici ca sa va raspund.
Romulus Stroe 514.652.9372 - Finantare ipotecara-Precalificare-Cumparare-Refinatare-www.ipotecar.ca
Finantare Ipotecara
Publicitate autorizata

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Mortgage/hypotheque – cumpararea locuintei in rate

Mesajde Finantare Ipotecara » 20 Oct 2011, 09:48

chrislord scrie:In 2010 avansul minim pentru a nu plati asigurarea era de 20%....in 2009 sau 2008 era 30% parca. Si se calculeaza raportat la valoarea imprumutului nu la valoarea evaluata.

http://www.cmhc-schl.gc.ca scrie:Mortgage loan insurance is typically required by lenders when homebuyers make a down payment of less than 20% of the purchase price.
The CMHC Mortgage Loan Insurance premium is calculated as a percentage of the loan and is based on the size of your down payment. .

Motivul platii acestei asigurari: "protecting lenders against borrower". Faptul ca down paymentul este sub 20% te face un creditor cu risc mare.

Asigurarea asta este din ciclul "cum sa le mai luam bani la fraieri"

Asigurarea CMHC/SCHL este aplicabila pentru imprumuturi cu un avans sub 20%. Ea se calculeaza procentual in functie de avansul depus si perioada aleasa pentru amortizarea imprumutului. Asigurarea se adauga la imprumutul ipotecar cerut si nu este posibil sa fie platita de catre client separat.

Existanta acestei asigurari a fost data de faptul ca legea bancara in Canada prevede ca orice imprumut ipotecar se face cu un avans de minim 20%. Guvernul, pentru a inlesni accesul la proprietate, a creat aceasta societate de asigurari care garanteaza in fata bancii ramburasarea unui imprumut obtinut in conditii de avans mai mic sau perioada de amortizare mai mare.
Romulus Stroe 514.652.9372 - Finantare ipotecara-Precalificare-Cumparare-Refinatare-www.ipotecar.ca
Finantare Ipotecara
Publicitate autorizata

Rezident - Ceterean

Mesajde soundmaster » 06 Sep 2013, 17:31

Daca sunt rezident permanent, pot cumpara casa? Sau trebuie sa fiu cetatean?Daca da ca rezident, cate luni trebuie sa am lucrate in urma? Si cat este avansul in procente din valoarea casei?

Multumesc frumos
soundmaster
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Finantare Ipotecara » 06 Sep 2013, 18:12

Da, daca esti rezident permanent poti cumpara o casa. Trebuie sa lucrezi de macar 6 luni, iar avansul minim este de 5% din pretul de cumparare.
Preferabil este sa fii in stabilit in Canada de cel putin 12 luni.
Pentru mai multe detalii ma poti contacta telefonic sau prin intermediul paginii contact de pe site-ul www.imobiliar.ca
Finantare Ipotecara
Publicitate autorizata

Re: Datorii la banci

Mesajde coraampean » 07 Sep 2013, 11:57

Crina Timar scrie:salut! am o intrebare: daca am datorii la o banca in Romania, acest lucru apare la ei in sistem?
multumesc

S-ar putea sa apara. Unde lucrez acum, facem si interogari Equifax si am gasit banci din Romania...dar depinde si daca institutia financiara din Ro la care ai creditul il raporteaza la Equifax. Intreaba un agent de acolo sau, daca esti deja in Ca - cere-ti dosarul de la Equifax (este gratuit o data pe an).
http://www.consumer.equifax.ca/home/en_ca
Le paradis terrestre est où je suis...
coraampean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde Finantare Ipotecara » 07 Sep 2013, 14:28

Din ce stiu eu, sute poate mii de birouri de credit vazute in 8 ani de activitate financiara, nicio banca din Romania nu raporteaza la Equifax.

@coraampean - imi poti spune numele bancii din Ro care declara la Equifax Canada? Este numai o curiozitate. Multumesc.
Finantare Ipotecara
Publicitate autorizata

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii