• Publicitate

Cumpararea unei proprietati - pe cale de a deveni un vis!

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Cumpararea unei proprietati - pe cale de a deveni un vis!

Mesajde adi200 » 16 Feb 2010, 11:31

Buna,

Citind noile reglementari care au fost anuntate astazi de catre ministrul federal de finante, se pare ca din Aprilie 2010 cumparare unei proprietati se apropie mai mult de vis decit de realitate...ca sa nu mai vorbim de proprietati de revenu!!!!

Lectura ''placuta'':

http://www.fin.gc.ca/n10/10-011-fra.asp

Mersi,
Adrian
adi200
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde tacalin » 16 Feb 2010, 16:59

hai mai, adi, ca nu e chiar asa de negru dracul... mie chiar mi se par de bun simt masurile luate. Mai degraba mi s-ar fi parut dur daca se reducea perioada maxima de creditare.
tacalin

Mesajde Etu » 16 Feb 2010, 18:05

Nu mi se pare asa de speriat...

Absolut deloc.

E drept ca pot parea nitel mai dure decat inainte dar in cazul meu de ex n-ar fi fost nici o diferenta.

De aici pina la a spune ca ...e pe cale de a deveni vis....e cale lungaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....

Pentru casa proprie nu e mare lucru...pentru cei care au cumparat in scopul de a le inchiria...etc...va fi mai greu e drept....Doar pentru duplexuri triplexuri si quadruplexuri....

De la quintuplex in sus nu se schimba mai nimic.......
Etu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde mihaialex030405 » 16 Feb 2010, 18:37

Dracu este destul de negru, lasati caterinca !!

Daca la o casa de 200 000 $ era nevoie de 10000 + 1000 notar + 2000 taxa de bienvenu, adica cam 15000 $ in total, acum trebuie aproape dublu !!
Vi se pare un fleac sa faci rost peste noapte de (inca) 10-15000 $ ?

Asta inseamna ca cine era aproape gata sa-si ia casa, mai sta un an cu chirie pana strange restul de bani !!

E clar ca dupa legea asta, preturile vor creste subit pana in aprilie, dupa care toata lumea se va calma, se va asterne linistea...:cry:

Adi, baga mare cu vanzarile pana in aprilie !!! Acum e momentul agentilor !!!!
mihaialex030405
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde adi200 » 16 Feb 2010, 19:03

Buna,

Voi 2 vorbiti prin prisma omului care si-a vazut sacii in caruta :)

Prin ochelarii omului care-si cumpara prima casa sau a agentului care-l ajuta, lucrurile nu se mai vad atit de roz...obligativitatea ca, cumparatorul sa se califice in conditiile taux-ului de la 5 ani, indiferent ca el ia variabila sau 3 ani de exemplu, inseamna ca-i poate scadea puterea de cumparare cu 25-30K...adica cei care se calificau pentru o casa de 250K, se califica acum pentru una de 220-225K, produs care din pacate e pe cale de disparitie!!!!

Vom vedea impactul real la momentul aplicarii...ramin la parerea ca e o sansa in minus pentru multi din categoria ''primilor cumparatori''

Mersi,
adi200

Mesajde cristian2004 » 16 Feb 2010, 22:37

As califica noile masuri drept timide, nu ma astept sa aibe mare impact asupra creditarii locuintelor sau a imobilelor de inchiriat.
Probabil ca guvernantii ar fi strans mai mult surubul, de teama unui scenariu asemanator celui intamplat in SUA, dar in prezent nu pot face mai mult de atat, fara riscul de a cauza perturbatii pe piata imobiliara.
cristian2004
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii