• Publicitate

Cumpararea unei proprietati - pe cale de a deveni un vis!

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde Isostar » 30 Apr 2014, 11:58

Toata lumea se uita la mortgage si cat de mult se duce in partea aceea. Mai este inca ceva ce nu este luat in considerare (ascuns intentionat?!?) care are impact major:
Macleans Magazine had a March 22, 2014 article titled Living Beyond Our Means: Extravagant, reckless, debt-ridden—Canadian consumers have maxed themselves out after a decade-long spending spree. When did we start to be like Americans?

Macleans notes:
At the end of 2013, according to the Office of the Superintendent of Financial Institutions, Canadians had borrowed $225 billion through home-equity lines of credit (HELOCs)—a figure that doesn’t even include loans from credit unions and other lenders.
$225 Billion!!!

How significant is that figure?
That’s just less than half the US$500 billion Americans owe in HELOC debt. But America is a far larger economy. Down there, HELOCs amount to 2.9% of GDP, and only reached 5% at the peak of the U.S. housing bubble. In Canada, though, that figure is 14%, and is up from 12% in 2012, showing that even though Canada’s economy has grown, the pace at which homeowners tapped their properties for cash grew even faster.

Iar governatorul bancii Canadei una zice in ziare si alta in fata unui comitet al parlamentului. asta de mai jos este legat de ce zice Tavi referitor la procentele din GDP.

Canada is missing out on about $40 billion in export sales and could continue to do so for years to come as uncompetitive producers continue to lose market share, Bank of Canada governor Stephen Poloz said Tuesday.
The central banker, who was testifying before the Commons finance committee, said there are several factors for the significant drop-off — including poor productivity and a stronger loonie.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Publicitate

Mesajde Isostar » 30 Apr 2014, 12:07

cloverfield scrie: nu vad de ce te-ar deranja sa platesti de 3 ori mai mult la mortgage decât daca ai fi cumpărat casa acum câțiva ani.

Cred ca este o confuzie aici. Nu platesti de 3 ori mai mult la mortage, platesti chiar mai putin (rata curenta de 3,5% fata de 5% - 9% acum 10-15 ani),
Ceea ce faci, iti iei un credit mai mare daca vrei sa cumperi aceeasi casa. Si in final poti sa dai aceeasi suma din buzunar, doar distributia este diferita.

Pana la urma, este o constanta in toata asta: suma totala pe care poate sa o plateasca un cumparator. Analiza este mai complicata si depinde de multi factori, dar in termeni simpli se rezuma la :
daca rata la banca este scazuta, pretul este ridicat. Daca rata este ridicata, pretul proprietatii este scazuta (teoretic).
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde Tavi » 30 Apr 2014, 14:08

Comportamentul consumatorului/cumparatorului a fost influentat si de faptul ca mesajul cvasi-oficial este ca valoarea casei s-a tot apreciat, si nu pretul ei, cum s-a intamplat de fapt.

Astfel, era simplu ca oricine sa faca un (nou) credit de renovari, sa upgradeze bucataria si/sau baia, in expectanta ca imprumuta&investeste 50K si scoate 100K profit fara sa miste un deget. O gramada de flipperi si realtori s-au imbogatit in anii astia fara sa fi contribuit cu nimic productiv la bunul mers al lucrurilor - cam ca bisnitarii .ro din anii '90.

Cand am ajuns aici acum 11 ani, canadienii radeau de europeni si mortgage-urile lor lungi - si uite ca intre timp i-au ajuns cu brio din urma, diferenta majora fiind insa ca imobilele europene sunt in general folosibile pe parcursul mai multor generatii, in timp ce aici o casa de 30 de ani e considerata "batrana".

Pana la urma conteaza, zic eu, cat (%) din castigurile tale din perioada activa (adica cat muncesti) dai fortuit pe housing. Ca dupa aia vinzi locuinta si te bagi la un azil de batrani e alta poveste, oricum cam trista zic eu, ca la varsta aceea oricati $ ai in cont viata tot aiurea va fi.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde cloverfield » 30 Apr 2014, 14:15

Tavi scrie:Pana la urma conteaza, zic eu, cat (%) din castigurile tale din perioada activa (adica cat muncesti) dai fortuit pe housing.

Cam asta incercam sa ii explic si eu lui Sorro. Un nou imigrant (aspirant la o casa .. se pare ca toti sunt obsedati sa isi cumpere case dupa ce se muta aici :lol:) va plati mult mai mult procentual din salariu fata decat platea unul care a coborat din barca acum 10 ani.
my name is famous, but my face is unknown
cloverfield
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde sorro » 30 Apr 2014, 15:05

cloverfield scrie:
Tavi scrie:Pana la urma conteaza, zic eu, cat (%) din castigurile tale din perioada activa (adica cat muncesti) dai fortuit pe housing.

Cam asta incercam sa ii explic si eu lui Sorro. Un nou imigrant (aspirant la o casa .. se pare ca toti sunt obsedati sa isi cumpere case dupa ce se muta aici :lol:) va plati mult mai mult procentual din salariu fata decat platea unul care a coborat din barca acum 10 ani.

OK, am inteles + multumesc pt. explicatii. Dupa voi, exista insa vreo si vreo solutie/propunere practica si concreta pentru a schimba situatia? Intreb doar pt. ca altfel discutia este doar teoretica (nu ca asta ar fi rau), insa nu stiu cu cat ajuta concret si pe cine. I mean, oamenii vor avea in continuare nevoie sa locuiasca undeva (chirie sau proprietate), politica financiara si dobanzile la credite nu le decidem noi direct ci banca nationala pe criterii/interese inaccesibile "cetateanului de rand" si -- in conditiile curente -- preturile la imobiliare (pare ca) vor continua sa creasca. Iar cand/daca vor (s)cadea cum a fost in SUA, va urma probabil o perioada de acalmie/recesiune si apoi vor creste la loc. Eu cam asta observ cel putin...
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde Tavi » 30 Apr 2014, 16:27

sorro scrie:Dupa voi, exista insa vreo si vreo solutie/propunere practica si concreta pentru a schimba situatia?

Cloverfield si-a expus deja exit strategy-ul.

Cat despre previziunea ca preturile vor creste in continuare...vom vedea. Psihicul lumii este reflexiv...atata timp cat lumea 'crede' ca preturile vor creste, vor face oferte mai mari, si 'previziunea' se va materializa. Dar e clar ca in mod realistic exista un tipping point, cand modelul acesta economic va claca si va trebui revizuit.

Cat priveste Bank of Canada/Ministerul Finantelor/CMHC, misiunea lor pe termen lung e sa tina tara in stare de functionare si nu sa se asigure ca John Doe nu "pierde" la casa. Cand se va ajunge la tipping point, "cei mari" nu vor ezita sa schimbe placa din condei.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii