• Publicitate

Aparate de incalzit : furneze pe gaz, termopompe electrice.

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Aparate de incalzit : furneze pe gaz, termopompe electrice.

Mesajde viconte » 02 Dec 2013, 20:43

Buna!
Am dori sa ne schimbam furneza pe gaz, dar nu stim ce model sa alegem.

Daca aveti ceva idei sa le impartasiti modele pe care le preferati si din ce considerente si desigur niste furnizori.

Va multumesc mult .
hello!
viconte
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Aparate de incalzit : furneze pe gaz, termopompe electri

Mesajde mihaialex030405 » 02 Dec 2013, 21:51

viconte scrie:Buna!
Am dori sa ne schimbam furneza pe gaz, dar nu stim ce model sa alegem.

Daca aveti ceva idei sa le impartasiti modele pe care le preferati si din ce considerente si desigur niste furnizori.

Va multumesc mult .

Cam confuza exprimarea ta, dar hai sa incerc sa te aduc pe drumul bun.

In primul rand, furneza pe gaz ti-o cumperi daca ai si gaz metan acasa, altfel n-ai ce face cu ea. Avantajul furnezei pe gas sau pe mazout (ulei) este ca poti sa te treci la Hydro Quebec pe tariful bi-energie, ceea ce e foarte avantajos la pret.

Apoi, termopompa nu are cum sa fie decat electrica, pentru ca motorul compresorului functioneaza numai cu energie electrica.

Despre branduri mai serioase, e greu de spus.

Pana acum ceva timp in urma, Carrier, Trane, York, Mitsubishi, erau marci seriose, profi. Acum, nu mai e asa, totul e made in China. Compresor, pressure switch, partea electronica, fan motor, coil, filtru, toate sunt China.

Din acest motiv, conteaza mai mult decat ce cumperi, de unde cumperi. Eu te-as sfatui sa incerci magazine mari gen Home Depot, Rona, Reno, Sears, care au garantie pe multi ani, planuri de financement bune si tehnicieni meseriasi. Evita magazinele de cartier care te vrajesc cu nu stiu ce discounturi. A doua zi dispar si ai ramas cu garantia in aer... :x

Multa bafta la cumparat !!
mihaialex030405
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde andra.bdx » 11 Dec 2013, 16:09

Consulta lista cheltuielilor admisibile, iti poate facilita alegerea:)

http://www.revenuquebec.ca/fr/citoyen/c ... o.facebook
On peut rire de tout mais pas avec tout le monde... :')
andra.bdx
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde aaddyy2005 » 02 Ian 2014, 09:04

Panouri solare! La -30 in zi cu soare chiar functioneaza.
Si cum vor sa scumpeasca kw-ul Chiar e bine sa ne gandim serios la alternative. Iarna asta rupe rau buzunarul, dar sa nu revenim la antiteza chirias-propietar:)
aaddyy2005
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 2 ori

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii