• Publicitate

Pareri despre agenti imobiliari, notari, credite ipotecare

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Pareri despre agenti imobiliari, notari, credite ipotecare

Mesajde sailor » 16 Aug 2014, 11:50

Eu va propun un tpoic cu review cu privire la persoanele din acest domeniu de care trebuie sa ne ferim .
Am auzit povesti de speriat despre ai nostri romani care implicati in domeniul asta au facut o groaza de greseli
Daca cei care au cumparat case,apartamente au trecut prin asa ceva si mai au rabdare sa descrie toate piedicile intampinate sunt dispusi sa le impartaseasca aici,eu le multumesc anticipat
sa traiti bine ... in CA
sailor
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Re: Pareri despre agenti imobiliari, notari, credite ipoteca

Mesajde npr » 24 Sep 2014, 16:08

sailor scrie:Eu va propun un tpoic cu review cu privire la persoanele din acest domeniu de care trebuie sa ne ferim .
Am auzit povesti de speriat despre ai nostri romani care implicati in domeniul asta au facut o groaza de greseli
Daca cei care au cumparat case,apartamente au trecut prin asa ceva si mai au rabdare sa descrie toate piedicile intampinate sunt dispusi sa le impartaseasca aici,eu le multumesc anticipat

La ce ar ajuta un topic de defaimare?
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde floribadoiu » 25 Sep 2014, 11:40

npr scrie:
sailor scrie:Eu va propun un tpoic cu review cu privire la persoanele din acest domeniu de care trebuie sa ne ferim .

Ca sa nu se mai friga si altii apeland la persoanele cu pricina.

@Sailor, chiar daca numai ai auzit de unii si altii, scriei aci.
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

Mesajde capsunar » 26 Sep 2014, 09:44

floribadoiu scrie:
npr scrie:

Ca sa nu se mai friga si altii apeland la persoanele cu pricina.

@Sailor, chiar daca numai ai auzit de unii si altii, scriei aci.

Din pacate romanii de cele mai multe ori abuzeaza altzi romani. De cele mai multe ori li se pare un asa mare serviviu faptul ca vorbesc romaneste incat uita ca de fapt esti clientul lor.
Revenind la agentzii imbiliari, sant o breasla pe cale de disparitzie, vor fi inlocuitzi aproape complet de tehnologie. Daca ne gandim la comisioanele procentuale enorme cerute pt un servivu care ar trebui platit cu suma fixa se vede clar ca o sa dispara.
In ziua de azi, potzi sa vezi listingurile (care sant inca monopolul agentilor) si potzi sa vezi ce s-a vandut si la ce pretz precum si preturile la ce vrei tu precum si cele din vecini pe siute-ul agentiei de evaluare a primariei (cel putin in BC)
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde gabielectronics » 29 Oct 2014, 00:54

ma intereseaza subiectul mai ales ca vreau sa luam o casa
Ar trebui sa stim de ceine sa ne ferim avand in vedere ca investesti peste 300.000
gabielectronics
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Isostar » 29 Oct 2014, 08:30

capsunar scrie:
Din pacate romanii de cele mai multe ori abuzeaza altzi romani. De cele mai multe ori li se pare un asa mare serviviu faptul ca vorbesc romaneste incat uita ca de fapt esti clientul lor.
Revenind la agentzii imbiliari, sant o breasla pe cale de disparitzie, vor fi inlocuitzi aproape complet de tehnologie. Daca ne gandim la comisioanele procentuale enorme cerute pt un servivu care ar trebui platit cu suma fixa se vede clar ca o sa dispara.
In ziua de azi, potzi sa vezi listingurile (care sant inca monopolul agentilor) si potzi sa vezi ce s-a vandut si la ce pretz precum si preturile la ce vrei tu precum si cele din vecini pe siute-ul agentiei de evaluare a primariei (cel putin in BC)

Bastionul este TREB (Toronto Real Estate Board). Se judeca cu federalii de cativa ani pentru accesul liber la baza de date, care acum este monopol TREB. In functie de rezultatul procesului, o sa vedem schimbare in bine sau in rau. Primul runda a fost catigata de agentia federala, acum sunt la recurs.

Cat despre agentii imobiliari, totul este negociabil, nimic nu este batut in cuie. Normal ca un agent o sa zica ca nu se poate altfel, dar el nu este decat un prestatorl de servicii si banii sunt la tine. Nu iti place ce iti ofera, treci la urmatorul.
Daca esti intr-o piata unde este declin (nu este cazul pentru Toronto, Vancouver sau Calgary), tu controlezi jocul.

P.S. In GTA sunt 40.000 agenti imobiliari, unul la fiecare 146 locuitori. Ai de unde alege. Nu stiu numere pentru alte locatii, dar presupun ca tot exista un numar mare de agenti in fiecare locatie.

P.S.S. In functie de provincie, atentie la formularul BRA (Buyer representative agreement). Este un act care foloseste doar agentului si nu aduce aproape nici un beneficiu celui care cumpara. Tot ce este in acel act se poate modifica si daca agentul nu accepta, mergi la urmatorul.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii