• Publicitate

2em ipoteque

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

2em ipoteque

Mesajde eds_cos » 01 Oct 2014, 22:17

aveti idee de cineva care cu care poti reipoteca casa pentru a obtine un imprumut de 20000 dolari maxim sau ce ar trebui facut in aceste cazuri . Mentionez ca istoria de credit este egala cu 0 deci cu bancile nu este nici o sansa
va multumesc
eds_cos
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: 2em ipoteque

Mesajde capsunar » 05 Oct 2014, 10:55

eds_cos scrie:aveti idee de cineva care cu care poti reipoteca casa pentru a obtine un imprumut de 20000 dolari maxim sau ce ar trebui facut in aceste cazuri . Mentionez ca istoria de credit este egala cu 0 deci cu bancile nu este nici o sansa
va multumesc

Nu prea inteleg cum ai luat casa cu istorie de credit 0.
3 scenarii imi vin in cap..
1 - ai luat cu banul jos . In cazul asta orice banca te rezolva fara istorie de credit, iti face un HLOC (Homeowner Line Of Credit) cu cca 3% pe an.
2 - ai folosit unul din programele pt self employed (avans cca 30%) care nu necesita istorie de credit. In ultimii 5 ani maj mortgage-urilor s-au dat cu HLOC atasat. Daca ai HLOC si tot ai nevoie de bani, nu vad o solutie cu casa. Daca nu ai HLOC atunci mergi la banca si cere. Daca pretul casei a crescut cu peste 20K poti sa ceri o reevaluare.
3 - bankruptcy inainte sa cumperi casa cu banul jos (cu bani sa zicem dintr-o mostenire) - poti sa uiti de imprumut pe o perioada lunga
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Re: 2em ipoteque

Mesajde cian » 06 Oct 2014, 09:26

@capsunar : scenariul 1 cade, vrea o REIPOTECARE, deci are deja ipoteca pe casa; este posibil sa fi avut credit cind a luat casa si dupa aia sa si-l strice fara sa faca bankrupcy
Depinzind de cita ipoteca mai are, poate sa caute un imprumut alternativ daca mai exista asa ceva, cu ceea ce implica: % de dobinda pina la 60% (peste 60% e ilegal cred in Canada), etc etc. Mai sunt si cei care au bani si dau cu imprumut (privatzi) dar depinde , inca odata de valoarea casei, ipoteca restanta , etc.
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii