• Publicitate

Mutare spre MAI BINE - unde anume in Quebec?

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mutare spre MAI BINE - unde anume in Quebec?

Mesajde Georgi22 » 12 Oct 2014, 21:45

Suntem in Montreal de 2 ani dar am vrea sa plecam pt alte zone mai bune pt imigrati- joburi, preturi la case, liniste. Ceva sugestii?
Georgi22
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: unde in Quebec?

Mesajde xplaur » 14 Oct 2014, 09:23

Mai intai de toate, ce (nu) va retine la Montreal?
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde Georgi22 » 15 Oct 2014, 22:00

Nimic in mod deosebit, doar cateva prietenii si niste job-uri ordinare.
Georgi22
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Georgi22 » 15 Oct 2014, 22:02

xplaur scrie:Mai intai de toate, ce (nu) va retine la Montreal?

Nu ceea ce ne retine e important ci ce am putea gasi in alte parti: joburi mai bune, preturi mai mici la case...
Georgi22
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Tavi » 16 Oct 2014, 06:50

In general preturile la case sunt determinate de si direct proportionale cu nivelul salarial din zona, cat si cu perspectivele noilor veniti (atat din afara tarii, cat si din interior) de a gasi un job platit la nivel local. Prin urmare, ecuatia e in linii mari urmatoarea:

mersul economiei + openinguri + perspective economice de viitor apropiat/mediu + clima + popularitatea locului -> determina costul vietii, inclusiv costul housingului (fie ca vorbim de chirii, fie costul unui proprietati)

Spuneati ca ati facut 2 ani doar joburi ordinare. In ce domenii activati? Daca nu aveti o pregatire + experienta profesionala in domenii semnificativ mai bine platite decat cel(e) in care lucrati acum, sansa de a primi un salariu mai mare vine deobicei doar atunci cand apare cate ceva nou si e brusc nevoie de personal, chiar si nescolit. In Canada astfel de oportunitati au fost la padure (in nord, in mai multe zone) si la petrol (in Alberta). Dar in timp salariile mai mari au fost compensate de costuri mai ridicate ale vietii.

Se pare insa ca sunt sectoare care merg bine in Yukon si Labrador. Pretul platit este insa izolarea.

Mult succes!
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Tavi » 16 Oct 2014, 07:07

P.S. Sau o alta varianta e sa va mutati intr-o localitate mai mica, unde costurile vietii sunt mai reduse si salariile voastre asemanatoare cu cele de acum.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii