• Publicitate

va pare interesanta oferta ?! apartamente la oferta ?!

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

va pare interesanta oferta ?! apartamente la oferta ?!

Mesajde SteaDeMare » 12 Mar 2015, 10:53

Salut,

Situatia e cam asa, am un coleg care si a cumparat un apart intr un complex rezidential, nou , Cite Acadie, adresa este , 10 560 place de l' Acadie , Montreal,

Am mers si eu sa ma interesez la birou de vanzari,

Au oferta zic ei, buna , clientul pune pe masa , DOAR 1000 ( UNA MIE DOLARI ) , cei 10 % ( avansul ) care de regula il platesc cumparatorul este si el "imprumutat " de catre vanzatori....noi, clientii urmand sa platim in rata lunara, atat creditul, cat si avansul, plus restul de taxe aferente la condo....rata ajungand undeva la 1650 $ /lunar cu toate taxele incluse ( pe 25 de ani ).

In aceasta rata iste inclusa si rata pt garaj supteran.

Rata calculata pentru un apartament, 2 camere ( asa zis ul 4 1/2 , mai exact 2 camere inchise , bucatarie, living si o baie spatioasa ( cada + cabina dush ) in suprafata de 87 metri patrati .

Astept parerile voastre....
Caut job uri cash / 9 -17 / Montreal
15$ ora / minim 3 ore / 514 5033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 63 ori

Publicitate

Re: va pare interesanta oferta ?! apartamente la oferta ?!

Mesajde sorro » 12 Mar 2015, 13:31

SteaDeMare scrie:Salut,

Situatia e cam asa, am un coleg care si a cumparat un apart intr un complex rezidential, nou , Cite Acadie, adresa este , 10 560 place de l' Acadie , Montreal,

Am mers si eu sa ma interesez la birou de vanzari,

Au oferta zic ei, buna , clientul pune pe masa , DOAR 1000 ( UNA MIE DOLARI ) , cei 10 % ( avansul ) care de regula il platesc cumparatorul este si el "imprumutat " de catre vanzatori....noi, clientii urmand sa platim in rata lunara, atat creditul, cat si avansul, plus restul de taxe aferente la condo....rata ajungand undeva la 1650 $ /lunar cu toate taxele incluse ( pe 25 de ani ).

In aceasta rata iste inclusa si rata pt garaj supteran.

Rata calculata pentru un apartament, 2 camere ( asa zis ul 4 1/2 , mai exact 2 camere inchise , bucatarie, living si o baie spatioasa ( cada + cabina dush ) in suprafata de 87 metri patrati .

Astept parerile voastre....

Dupa mine, nu-ti poti forma o parere completa pana nu ai clar, negru pe alb, pretul total pe care l-ai plati daca n-ai avea mortgage. Spun asta pt. ca numai asa poti compara cu alte oferte de apartamente de pe piata. In plus, mortgage-ul il obtine fiecare in conditii mai bune sau mai putin bune, in functie de lender, istoria de credit, noroc, negociere etc. si adesea varianta de mortgage de la developper este mai proasta decat alte optiuni.

Din ce inteleg eu, pretul total ar fi $1000 + $1650 x 12 luni x 25 ani = $496.000 cu taxe. La asta, aproape sigur, adaugi si insurance (mortgage sau life) si, poate, si altceva ce nu ti se spune upfront.

Mi se pare foarte mult pt. un 4 1/2, mai ales ca nu are si teren + este condo (adica esti cam la mana asociatiei, care poate decide de exemplu o reparatie/investitie chiar si cand tu nu ai banii necesari etc.)

Ca si comparatie, poti lua o casa pe pamant (ex: 4 bedrooms + 2 bathrooms) cu banii astia, in multe zone din Montreal...
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde SteaDeMare » 12 Mar 2015, 14:26

Sorry mi-a scapat pretul,270 000 $ , clar ca ti poti lua o casa...dar a locui la casa desigur e alta poveste ( costuri ) etc.

1000 $ platesti o si gura data, la semnarea contractului..apoi cate 1600 lunar ( fara asigurare )
Probabil undeva la 2000 ar fi lunar cu toate taxele incluse.

E mult ?! :))
Caut job uri cash / 9 -17 / Montreal
15$ ora / minim 3 ore / 514 5033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 63 ori

Mesajde sorro » 12 Mar 2015, 14:38

SteaDeMare scrie:Sorry mi-a scapat pretul,270 000 $ , clar ca ti poti lua o casa...dar a locui la casa desigur e alta poveste ( costuri ) etc.

1000 $ platesti o si gura data, la semnarea contractului..apoi cate 1600 lunar ( fara asigurare )
Probabil undeva la 2000 ar fi lunar cu toate taxele incluse.

E mult ?! :))

Ce reprezinta pretul de $270.000? Ca $1600/luna x 12 luni x 25 ani = $480.000, nicidecum 270k.

Oricum, fa o comparatie cu datele pe care le ai (zona, suprafata, tip locuinta, nr. camere, nr. bai etc) -- de exemplu pe http://www.realtor.ca
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde tsunami » 12 Mar 2015, 14:54

Nu mi se pare prea mult $1,650/luna in asta intrand si condo fee la ce ofera. Parc-ar mai fi nevoie de o baie totusi.
Ai si parcare subterana?
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Mesajde thief » 12 Mar 2015, 15:38

sorro scrie:
Ce reprezinta pretul de $270.000? Ca $1600/luna x 12 luni x 25 ani = $480.000, nicidecum 270k.

Ya habibi .... noroc ca nu te-a vazut capsunarul, ca pina si el care viseaza sa toarne beton pe santiere in Italia ti-ar fi putut explica ca 270k reprezinta valoarea in prezent a unor transe de 1650/luna timp de 30 de luni, la o dobinda aproximativ de 5.5% / an, calculata la balanta de credit.

scuza-mi romaneasca de balta; 270k e correct.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii