• Publicitate

va pare interesanta oferta ?! apartamente la oferta ?!

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: va pare interesanta oferta ?! apartamente la oferta ?!

Mesajde thief » 12 Mar 2015, 16:08

SteaDeMare scrie:Sorry mi-a scapat pretul,270 000 $ , clar ca ti poti lua o casa...dar a locui la casa desigur e alta poveste ( costuri ) etc.

1000 $ platesti o si gura data, la semnarea contractului..apoi cate 1600 lunar ( fara asigurare )
Probabil undeva la 2000 ar fi lunar cu toate taxele incluse.

E mult ?! :))

SdM - tu tot lansezi bombe din care nu iese nimic, ba ca iti cumperi masina si nu-ti mai cumperi, ba te angajezi security guard si nu te mai angajezi, ba ca angajezi personal la Parthenon si nu mai angajezi, dupa aia iti ramine nevasta gravida, sa nu zici ca si aici te razgindesti. De aia nu cred ca vrei tu sa-ti cumperi apartament, dar oricum..

deci, daca costa 270k la 87 mp asta inseamna 3,100 CAD / mp, ceea ce mi se pare imens pt. o fundatura jegoasa ca Montreal. Sorro nu prea intelege el cum se calculeaza valoarea unui mortgage, dar macar a zis o chestie buna - vezi si tu preturile la ceva comparabil si vezi cum iese pe metru patrat.

personal, daca ar fi sa-mi cumpar, raportez la pretul chiriei pt. cel apartament. Eu judec ca chiria ar trebui sa fie undeva pe la 7-8% / an din valoarea apartamentului. Parerea mea. Deci la un pret de 270k asta vine cam 1600 - 1800 CAD / luna. Deci, daca l-ai cumpara si l-ai inchiria, ai gasi chirias la 1600-1800 / luna? Daca da, pretul e justificat. Nu stiu daca esti de accord, dar eu asa judec.

Altfel - pretul 270k - daca vrei sa-l iei cash ti-l vinde pe loc la pretul asta? sau te oblige sa-l iei in sistemul lor?

Finally, ai citit contractual? care sint clauzele? poti sa iesi din planul lor de rate, poti sa-l vinzi, sint penalitati, etc?

Dar cum ziceam, nu cred ca vrei tu sa-ti cumperi, asa ca probabil ne aflam in treaba cu discutia, la fel ca si cu masinile.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Publicitate

Mesajde Isostar » 12 Mar 2015, 16:44

Din ce citesc eu aici, vanzatorul iti garanteaza ca taxele de condo nu vor creste in urmatorii 25 ani? Ma mir daca este asta scris undeva in contract...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde cian » 12 Mar 2015, 21:40

[quote="SteaDeMare"]Salut,

Situatia e cam asa, am un coleg care si a cumparat un apart intr un complex rezidential, nou , Cite Acadie, adresa este , 10 560 place de l' Acadie , Montreal,

Am mers si eu sa ma interesez la birou de vanzari,

Au oferta zic ei, buna , clientul pune pe masa , DOAR 1000 ( UNA MIE DOLARI ) , cei 10 % ( avansul ) care de regula il platesc cumparatorul este si el "imprumutat " de catre vanzatori....noi, clientii urmand sa platim in rata lunara, atat creditul, cat si avansul, plus restul de taxe aferente la condo....rata ajungand undeva la 1650 $ /lunar cu toate taxele incluse ( pe 25 de ani ).

In aceasta rata iste inclusa si rata pt garaj supteran.

Rata calculata pentru un apartament, 2 camere ( asa zis ul 4 1/2 , mai exact 2 camere inchise , bucatarie, living si o baie spatioasa ( cada + cabina dush ) in suprafata de 87 metri patrati .

Astept parerile voastre....[/quote

Daca pretul este de 1600-1700 /luna, cu garaj subteran, si taxele municipale si scolare + cheltuielile de condo (condo fees) incluse, si practic cu 0% downpayment, nu e scump; e rezonabil pentru zona, cu autoruta aproape, la doi pasi de Marché Central si in general cu acces usor in toate directiile; presupun ca are ascensor , are piscina , gym si alte facilitati? Care banca acorda creditul si cit e % de dobinda? La 0% downpayment e posibil sa fie mai mare decit cel pe care il acorda bancile in acest moment.La 1700/luna inseaman ca ar trebui un salariu brut de cam 50000/an foarte aproximativ,dupa un calcul sumar si rapid, considerind ca banca vrea sa nu depasesrti cu toate cheltuielile ...mortgage, taxe, etc mai mult de 40% din salariul brut)
Pina la urma, ar trebui sa pui niste intrebari, cit sunt taxele municipale si scolare, taxele de condo (condo fees), dobinda -%, ce tip de ipoteca (probabil inchisa-pe citi ani?) Probabil ca a rfi mai rentabil sa cumperi un duplex , chiar daca ai plati in plus, caci o chirie te ajuta mult, inclusiv la obtinerea unei ipoteci
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Mesajde cian » 12 Mar 2015, 21:42

Isostar scrie:Din ce citesc eu aici, vanzatorul iti garanteaza ca taxele de condo nu vor creste in urmatorii 25 ani? Ma mir daca este asta scris undeva in contract...

Nimeni nu poate sa puna asa ceva in contract, garantare ca condo fees nu vor creste
cian

I s-a multumit: 97 ori

Mesajde SteaDeMare » 12 Mar 2015, 22:27

Da, cum bine a spus cineva mai sus.., la 270 k ti-l ofera cash, in rate, e treaba ta , daca vrei sa platesti 2 apartamente..si sa ai doar unul...peste 25 de ani ( sau 35 cum a acceptat colegul , mutat deja acolo ).

Eu nu cred / n am slus ca ar fi cea mai buna oferta, eu am supus-o examinarii , voua !

Din cate mi-a mai "povestit " tipa de acolo de la vanzari ,

* nu ai voie sa l inchiriezi ( probabil pana nu l termini de platit )
** nu ai voie sa l vinzi 3 ani
*** daca l vinzi dupa acesti 3 ani, platesti ceva taxe catre cei care ti au acordat acei 10% pe care tu nu ai avut la inceput / si care ti au fost acordati )
*** si probabil si alte subpresuri...

Si da, este inclus in pretul spus de mine si garajul subteran / deci inclus in rata !

Desigur ca e greu de gasit un chirias la asa o suma.

Ca fapt divers, la un apart pe care l am vazut, se poate inchide/separa , bucataria de living , avand cu treaba asta 3 camere separate / doar o baie / dar cu posibilitatea de a ti mai face o baie / undeva in " sifonier / care este spate in spate cu baia ( walk in / la care ar trebui sa renunti / daca mai vrei o baie separata pt dormitorul mare ) desigur ca e mai complicat de facut / efectuat modificari / dar nu imposibil !!! ( daca reusesti sa le impui in contract din start ( si ai norocul sa ti fie aprobate / poate daca l platesti cash / sau poate nu !

P.S. m as angaja si maine la sécurité, dar uite ca nu am gasit inca..dar mai caut !

P.P.S. si unde scrie in regulament ca nu au voie sa deschid cate "subiecte " vreau ?! :)))

Va poop !
Caut job uri cash / 9 -17 / Montreal
15$ ora / minim 3 ore / 514 5033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 63 ori

Mesajde thief » 13 Mar 2015, 03:19

cian scrie:Daca pretul este de 1600-1700 /luna, cu garaj subteran, si taxele municipale si scolare + cheltuielile de condo (condo fees) incluse, si practic cu 0% downpayment, nu e scump;

Pai nu e relevant cit platesti pe luna ca asta depinde de termenul pe care ai luat imprumutul (plus mii de alte chestii). Romanashii aia de care zicea SDM ca si-au luat creditul pe 35 de ani (geez...) probabil ca platesc vreo 1200.

Tot ce conteaza e pretul pe metru patrat la vinzare directa. In cazul lui iese 3100 CAD/mp. Este ok? e scump? Mie mi se pare ca da - asa gindindu-te ca e ... Montreal. Parerea mea - fara sa fi aprofundat problema, e ca in Canada fiindca vin tot timpul noi imigranti piata imobiliara ramine sus/creste, ca tot timpul o fie oameni noi care sa cumpere.

De taxele de condo - vorbeai de "service charges" / "community fees"...? Alea pot sa ramina fixe daca dezvoltatorul are inhouse firma de facilities management si intra intr-un contract (problema e cu cine intra in contract - cu asociatia de locatari, care inca nu e formata?) pe o anumita durata, atunci poate sa garanteze service charge-ul fix pe durata aia. Dar cred ca daca se aplica strata law, associatia de locatari va angaja firma de facilties management, la pretul pietei ... Etc. ce vreau sa spun ca este posibil sa fie community fee-ul fix si stabilit, in anumite conditii, daca dezvoltatorul presteaza serviciile prin firma lui inhouse.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii