• Publicitate

Procedura preluare bail

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Procedura preluare bail

Mesajde Mazduta » 05 Ian 2016, 19:40

Salut!
Dupa lungi cautari, ne-am gasit un apartament ce ne convine (cedare de bail), insa prorprietarul ne cere 100 de dolari depozit pentru verificarea dosarului ( gen istoric de plati) si plata in avans pe o luna, cu cec, totul platit inainte de a semna vreun contract. Zice ca banii ne inapoiaza daca dosarul nostru nu e bun.
Este legal?
Multumesc.
Mazduta

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Procedura preluare bail

Mesajde sorro » 05 Ian 2016, 21:06

Mazduta scrie:Salut!
Dupa lungi cautari, ne-am gasit un apartament ce ne convine (cedare de bail), insa prorprietarul ne cere 100 de dolari depozit pentru verificarea dosarului ( gen istoric de plati) si plata in avans pe o luna, cu cec, totul platit inainte de a semna vreun contract. Zice ca banii ne inapoiaza daca dosarul nostru nu e bun.
Este legal?
Multumesc.

Legal, iti poate cere 1 luna avans la semnarea contractului si atat. Exista insa destui proprietari care cer si altele (depozit chei, depozit damage, depozit verificare credit etc.) care nu sunt legale.
Uite aici versiunea oficiala + locul unde poti scrie/vorbi daca ai probleme:
http://www.rdl.gouv.qc.ca/en/outils/Pai ... er2011.asp
http://www.rdl.gouv.qc.ca/en/courrier/f ... lainte.asp

Btw #1: daca el "zice" ca inapoiaza banii daca dosarul nu e bun, atunci "zi" si tu ca i i-ai dat deja. :)
Btw #2: daca nu-ti place ceva, varianta cea mai simpla pt. tine este sa cauti in alta parte (e adesea mai simplu decat cu Régie du logement, plangeri etc.)
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 493 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 05 Ian 2016, 21:35

Este legal?
Multumesc.

Nu e legal. Cauta-ti altceva, oferta e mare.
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde capsunar » 06 Ian 2016, 00:07

Este legal?
Multumesc.

Nu stiu ce e legal la voi, eu sant de partea cealalta ;) si ca locatie + proprietar, dar daca lungile cautari insemna mai mult de 100 pt tine eu i-as da.. Ca sa-ti faci o idee cat de usor e sa gasesti, te uiti la rental vacancy rate.
http://well-being.esdc.gc.ca/misme-iowb ... jsp?iid=43

La mine astia zic la TV ca e sub 1% ( zonele bune.. ) iar oficial astia zic ca e 1.8% . Ca sa-ti faci o idee in 3 zile se cam inchiriaza un apartament mai decent...dar depinde ce intelegi prin decent eu ma refer la ceva cu in-suite laundry, granite counter-tops.. hardwood.
As zice ca la voi in zonele decente e undeva la 1.5%.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde Petrica Rusu » 06 Ian 2016, 00:13

Este legal?
Multumesc.

Nu-i da nici un ban inainte, nici depozit si nici plata in avanas. In momentul in care aflati ca doasrul vostru e bun (ceea ce dureaza f putin) te duci si semnezi contractul si atunci si platesti. Si stai linistit ca astia care cedeaza bailul sunt cei disperati :)
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii