• Publicitate

Ce adresa dau la aterizare in Canada ?

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Ce adresa dau la aterizare in Canada ?

Mesajde iulllian » 15 Feb 2016, 06:52

Buna, pentru cei care sunt in Canada si au trecut prin acest proces am cateva intrebari. Aterizez in Montreal dar vreau sa merg in Saguenay. Nu cunosc pe nimeni acolo in Saguenay. Am insa un prieten in Montreal. Cum procedez cu adresa declarata la aterizare.
1. dau adresa prietenului din Montreal? eu mergand in Saguenay, poate el primi actele in numele meu la adresa lui.
2. inchiriez un apartament din Romania in Saguenay.
3. nu declar nici o adresa, urmand sa declar adresa dupa ce inchiriez un apartament in Saguenay.
si
4. fara istoric canadian imi inchiriaza cineva un imobil(apartament/casa) in Canada, daca da in ce conditii.
5. daca inchiriaza un prieten casa pentru mine, in ce conditii o face( specifica proprietarului ca este pentru altcineva).

Multumesc anticipat.
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 46 ori

Publicitate

Re: Ce adresa dau la aterizare in Canada ?

Mesajde Aurelia Sirbu » 15 Feb 2016, 07:54

iulllian scrie:Buna, pentru cei care sunt in Canada si au trecut prin acest proces am cateva intrebari. Aterizez in Montreal dar vreau sa merg in Saguenay. Nu cunosc pe nimeni acolo in Saguenay. Am insa un prieten in Montreal. Cum procedez cu adresa declarata la aterizare.
1. dau adresa prietenului din Montreal? eu mergand in Saguenay, poate el primi actele in numele meu la adresa lui.
2. inchiriez un apartament din Romania in Saguenay.
3. nu declar nici o adresa, urmand sa declar adresa dupa ce inchiriez un apartament in Saguenay.
si
4. fara istoric canadian imi inchiriaza cineva un imobil(apartament/casa) in Canada, daca da in ce conditii.
5. daca inchiriaza un prieten casa pentru mine, in ce conditii o face( specifica proprietarului ca este pentru altcineva).

Multumesc anticipat.

1 sau 3, nu te sfatuiesc 2.

4-5 - da. Conditiile depind de la proprietar la proprietar. Citeste bine bail-ul (contractul) inainte sa-l semnezi, scrie acolo ce e legal si ce nu (de exemplu, nu e legal sa-ti ceara mai mult decit chiria pentru prima luna, etc). Documentul e disponibil si pe net.
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii