• Publicitate

Vizita apartamentului in absenta mea

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Vizita apartamentului in absenta mea

Mesajde Mazduta » 04 Mai 2016, 18:32

Buna ziua!
Va rog ajutati-ma cu un raspuns!
Vreau sa ma mut din apartament - aviz dat proprietarului cu 3 luni inaintea incetarii contractului de invhiriere - iar el aduce vizitatori in orele in care i-am spus ca nu sunt acasa. Cand l-am sunat sa-i spun ca nu sunt de acord sa intre in apartament in absenta mea a zis ca legea ii permite sa intre si ca eu il impiedic sa gaseasca chiriasi daca nu il las sa intre la orele la care ei - vizitatorii- sunt disponibili.
Deci are dreptate? Eu am citit ca trebuie sa obtina permisiunea mea pt vizite, dar nu am gasit nicaieri daca aceste vizite se pot face sau nu in absenta chiriasului.
MULTUMESC!
Mazduta

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Vizita apartamentului in absenta mea

Mesajde Petrica Rusu » 04 Mai 2016, 19:57

Cred ca ar trebui sa googaleasca despre Quebec tenant act ca acolo trebuie sa dai 3 luni notice. In Ontario se da numai o luna deci nu cred ca este cazul de fata.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde Isostar » 05 Mai 2016, 08:23

Acelasi lucru si in QC... Sunt obligati sa-ti dea preaviz de vizitare de 24 ore. Pana la urma, landlordul este proprietar si tu doar un chirias....
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde Petrica Rusu » 05 Mai 2016, 10:14

Isostar scrie:Acelasi lucru si in QC... Sunt obligati sa-ti dea preaviz de vizitare de 24 ore. Pana la urma, landlordul este proprietar si tu doar un chirias....

Cind vrei sa argue cu cineva nu citesti tenant actul din alta provincie, chiar daca multe lucruri sint comune.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde Mazduta » 05 Mai 2016, 18:53

Asadar poate intra in apartament in absenta chiriasului?
Mazduta

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 0 data

Următorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii