• Publicitate

23 years to save for a down payment in Metro Vancouver

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

23 years to save for a down payment in Metro Vancouver

Mesajde capsunar » 25 Mai 2016, 09:10

Un motiv mai putin sa emirezi in Ca.
http://www.theprovince.com/business/bc2 ... story.html
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Publicitate

Re: 23 years to save for a down payment in Metro Vancouver

Mesajde Isostar » 25 Mai 2016, 13:15

capsunar scrie:Un motiv mai putin sa emirezi in Ca.
http://www.theprovince.com/business/bc2 ... story.html

despre articol, jurnalism de proasta calitate nimic mai mult....presupun ca este scris de unul din cei #donthave1million , millenial 25 to 34....

Despre pretul imobiliarelor in Canada, lumea nu a invatat din istorie... Si nici macar nu este prea departe in urma.

din articol:
benchmark price for a detached home in Greater Vancouver
annual earnings for a 25- to 34-year-old are down more than $9,000 in B.C. compared to four decades ago
Young Canadians also get dinged with monthly mortgage payments, now nine per cent higher with earnings nine per cent lower compared to the 1976-to-1980 period

Si eu care credeam ca dobanda este cea mai scazuta ever....
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde capsunar » 25 Mai 2016, 15:43

Isostar scrie:
benchmark price for a detached home in Greater Vancouver
annual earnings for a 25- to 34-year-old are down more than $9,000 in B.C. compared to four decades ago
Young Canadians also get dinged with monthly mortgage payments, now nine per cent higher with earnings nine per cent lower compared to the 1976-to-1980 period

Si eu care credeam ca dobanda este cea mai scazuta ever....

Pai dobanda este cea mai scazuta, dar trebuie sa dai si un percentage la principal. Cum principalul se duce peste milion.. acel procentaj mic aplicat la o suma imensa rezulta o carca de bani care trebuie dati luna de luna.
Chiriile o sa explodeze si ele, in momentul de fata ocupancy rate > 99%. Guvernul are o lege care nu te lasa sa meresti chiria decat cu cat spun ei dar daca chiriasul se muta poti sa ceri cat vrei.

In momentul in care nu mai sant incetive, lumea se muta, s-a vazut in Ro, s-a vazut in Italia. SUA si Ca erau atractive datorita visului american, veneai si puteai sa-ti cumperi casa pe pamant ( e drept o baraca de lemn ) relativ repede chestie imposibila in Eu unde cam trebuia sa te multumesti cu un apartament, iar in comunism cu o cutie de chibrituri de cca 45m locuibili. Acum in Vanc un acvariu de 40 m2 locuibili e undeva la juma de milion.

Deja avem in fiecare zi pe global o reclama in care o groaza de tineri spun din `toata inima` ca Vancouver e best si nu s-ar muta ever. Ma intreb cine si in ce scop a platit asa ceva... mai ales ca tineretu ( ex al meu copchil) nu se uita neam la TV.

Parerea mea e ca boomershi de la putere sant total depasiti de situatie si isi vad doar de interesul propriu pe ideea generala, dupa ei potopul.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde krapoo2004 » 25 Mai 2016, 20:11

Pai daca aia cu ochii mici au venit potop cu sacosele de bani si au cumparat CASH in prostie fara nici o perdea sau alte piedici, normal ca acum pretul unei case in Vancouver iti indoaie buzunarele. Mie mi se par ridicole preturile, chiar si aici in Montreal.
D1-4iul2011-Inv:Sep2011-Csq:2Dec2011
D2-Syd25ian2012
Fm4iul2012
Am18iulSupl19oct
V15nov.VI21dec
krapoo2004
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 26 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde capsunar » 25 Mai 2016, 22:22

krapoo2004 scrie:Pai daca aia cu ochii mici au venit potop cu sacosele de bani si au cumparat CASH in prostie fara nici o perdea sau alte piedici, normal ca acum pretul unei case in Vancouver iti indoaie buzunarele. Mie mi se par ridicole preturile, chiar si aici in Montreal.

Stai cuminte ca vine si la voi.
Preturile la case in toata lumea cu ZIRP sau NIRP au explodat.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Sly » 25 Mai 2016, 22:46

Pentru cumparatorii straini,de cand cu loonie cel ieftin preturile sun on sale si inca vin destui de prin toata lumea chiar fara sa-i socotim pe refugiatii sirieni.Pentru localnici faptul ca dobanda este la minim este un incentive de ne neglijat,oricat de putin ar merge spre principal,ceva-ceva tot merge si cum varianta chirie nu e prea ieftina e greu sa decizi sa nu cumperi.Nu de alta dar cu dobanzile astea asa de mici,banul practic nu mai are nici o valoare asa ca,tot mai bine niste pereti fie ei si de lemn. :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii