• Publicitate

Cine a investit sau si-a luat un cottage/chalet?

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Cine a investit sau si-a luat un cottage/chalet?

Mesajde geomaticianu » 18 Iul 2016, 22:40

Unii o iau ca pe o placere,altii ca pe o investitie,altii ca pe amandoua.Am multi colegi de munca ce au cate o cabana,in general pe malul unui lac sau in padurile nesfarsite din Quebec.Isi petrec acolo o mare parte din vara,si uneori si sarbatorile de iarna.Au o salupa,ATV-uri si Ski doo-uri si viata nu e deloc plictisitoare.De la ei simt ca ma prinde si pe mine acest microb.Apoi am remarcat ca multi quebecosi la pensie isi vand casele in oras si apoi se retrag si traiesc o viata boema undeva departe de ochii lumii.Imi aduc aminte ca iesise o colega la pensie si o intrebasem ce va face?Mi-a raspuns ca acum va avea mai mult timp la cabana de vanatoare si pescuit.Sincer mi se pare mult mai interesant decat un pensionar roman ce asteapta pensia.Trebuie sa recunosc desi nu am nicio experienta de ceva vreme urmaresc si eu piata imobiliara pe acest segment.Decat sa bag banii intr-un REER sau fond de investitii pe care nu-l vad si nu stiu cine-l gestioneaza mai bine investesc in ceea ce vad ceva ce pot controla,ma motiveaza mai mult.
Am fost sa vad cateva cabane si terenuri aici sa imi fac o idee.Un teren era gata sa il iau dar m-a retinut ca zona era putin cam umida pentru a-mi construi o cabana acolo.Ceea ce te frapeaza aici in provincia Québec e ca un hectar de padure de artar sau foioase e de multe ori si de 10 ori mai ieftin decat in Romania,plus ca nu iti taie nici dreaqu padurea.Poti sa cumperi linistit cateva hectare de padure.Trebuie totusi sa fii atent ca padurea sa nu fie atinsa de diverse bacterii si ciuperci,sa nu fie bolnava.Si daca mai e si in zone blanche,adica cu drept de constructie,ai iesire la drum si linia electrica acolo atunci poti sa visezi.Iti fixei un obiectiv pe termen mediu si visul e realizabil.De exemplu eu urmaresc un teren la o distanta de 1-2 ore de Quebec.Intai trebuie sa il cumpar si apoi imi iau o cabana din prefabricate sau din lemn.O poti pregati pentru 3 sezoane sau chiar de 4,atata timp cat ai linia electrica acolo totul este posibil.Pe mine asa ma bate gandul,iau terenul si in 2 ani sa fac cabana,prin firme care ti le transporta si monteaza.Pana atunci imi schimb masina cu un pickup,asa cum se poarta pe aici.Nu poti avea cabana si sa mergi cu masina mica,chiar daca ai asfalt pana acolo,mai ai nevoie sa cari una-alta.
Astept pareri ale celor care au asa ceva sau care au in plan asa ceva.Ce trebuie urmarit,cu ce probleme v-ati confruntat,se merita?Am vorbit si cu colegii mei quebecosi,ei au mai multa experienta dar si mai cu dare de mana.Recunosc ca nu sunt la nivelul lor,nici nu am cum,nu am nici 6 ani aici.Se intelege ca eu nu am banii lor sa bag din prima 100 k,ci as incepe cu un teren in jur de 40 k si in 2-3 ani stiu sigur cum vreau sa fie.Daca iei un teren pe malul unui lac suprafata nu poate fi mare,dar un teren impadurit cu posibilitatea de constructie poti lua hectare,voi ce ati alege?
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Publicitate

Re: Cine a investit sau si-a luat un cottage/chalet?

Mesajde Tavi » 19 Iul 2016, 14:09

Salut! Depinde de tine/voi. Unii oameni prefera sa mearga tot in acelasi si acelasi si acelasi loc, in timp ce altii prefera sa mearga mai rar, dar in locuri noi, iar cand sunt in concediu sa se relaxeze si nu sa gateasca, faca curat, samd. Nu neg insa - apartenenta la un anumit loc are si ea sarmul ei, asa ca...to each his own.

Localnicii au o retea mai mare de cunostinte (logic, au trait toata viata aici) si deci o gramada de prieteni din copilarie etc. cu care pot merge mai tot timpul la chalet.

Riscul mare, dupa parerea mea, e sa iti faci/cumperi o proprietate de vacanta, dupa care sa nu o vizitezi suficient de des. Unele stau cu anii la vanzare si nu le cumpara nimeni.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde capsunar » 19 Iul 2016, 17:08

geomaticianu scrie:Ceea ce te frapeaza aici in provincia Québec e ca un hectar de padure de artar sau foioase e de multe ori si de 10 ori mai ieftin decat in Romania...
Sincer mi se pare mult mai interesant decat un pensionar roman ce asteapta pensia.........

Faci ce faci si nu poti sa lasi romanica deoparte. :lol:
Ce treaba are pensionarul roman si pretul padurilor din Ro (desi sant sigur ca compari mere cu pere) cu cumparatul unei baraci de catre tine in Ca.
Eu inteleg ca postul asta e sa te dai mare da daca vrei sa scapi de plictiseala mai bine faci/infiezi un copil.
Poate 40k ii pui ca ca avans ca cu ei abia cumperi o rulota.

BTW, m-am gandit si eu la asta cand inca aveam influente romanesti unde toata lumea are casa la tara / munte. Intre timp mi-am linistit, si am pus downpayment la un apartament care e inchiriat.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde geomaticianu » 19 Iul 2016, 17:23

Mi-e lehamite de acest forum,de aceea nu cred ca este alt admin decat capsunaru.El mananca rahat aici toata ziua,el nu e niciodata banat si nimeni nu poate posta fara sa vomite el.Sa va futeti pe el de forum.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Mesajde togo » 19 Iul 2016, 18:07

capsunar scrie:
geomaticianu scrie:Ceea ce te frapeaza aici in provincia Québec e ca un hectar de padure de artar sau foioase e de multe ori si de 10 ori mai ieftin decat in Romania...
Sincer mi se pare mult mai interesant decat un pensionar roman ce asteapta pensia.........

Faci ce faci si nu poti sa lasi romanica deoparte. :lol:
Ce treaba are pensionarul roman si pretul padurilor din Ro (desi sant sigur ca compari mere cu pere) cu cumparatul unei baraci de catre tine in Ca.
Eu inteleg ca postul asta e sa te dai mare da daca vrei sa scapi de plictiseala mai bine faci/infiezi un copil.
Poate 40k ii pui ca ca avans ca cu ei abia cumperi o rulota.

BTW, m-am gandit si eu la asta cand inca aveam influente romanesti unde toata lumea are casa la tara / munte. Intre timp mi-am linistit, si am pus downpayment la un apartament care e inchiriat.

Asa asa azi un apartament ,maine altul renta vine si totul e bine
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 77 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde Isostar » 20 Iul 2016, 07:36

geomaticianu scrie:Mi-e lehamite de acest forum,de aceea nu cred ca este alt admin decat capsunaru.El mananca rahat aici toata ziua,el nu e niciodata banat si nimeni nu poate posta fara sa vomite el.Sa va futeti pe el de forum.

Si cand te gandesti ca adminul este singurul care ii raspunde frumos ... :bounce:
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii