• Publicitate

Cine a investit sau si-a luat un cottage/chalet?

Unde locuim in Canada? Discutii despre case, apartamente, case de vacanta, terenuri, chirii, ipoteci, agenti imobiliari, comisioane, impozite imobiliare
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre imobiliare din Canada).

Pentru anunțuri de vânzare/cumpărare/închiriere folosiți rubrica locală din zona unde se află proprietatea respectivă.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Cine a investit sau si-a luat un cottage/chalet?

Mesajde capsunar » 20 Iul 2016, 09:44

Tavi scrie:Riscul mare, dupa parerea mea, e sa iti faci/cumperi o proprietate de vacanta, dupa care sa nu o vizitezi suficient de des. Unele stau cu anii la vanzare si nu le cumpara nimeni.

Corect.
La inceput te duci din placere, pe urma devine mai mult o obligatie. Cand eram in Ro parintii aveau un cottage, intre timp mi-a ramas mie si il tin in conservare.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Publicitate

Mesajde Thrac92 » 20 Iul 2016, 14:13

Fiecare cu cei place.
Daca vrei sa ai cottage si crezi ca o folosesti ia cottage.

Bossul meu Canadian are cottage pe o insula si dupa vreo 10 ani de facut naveta (3 ore pe HighWay) si portarea cu barca tot timpul s-a saturat.
Vrea s-o vanda si sa fie direct access la strada si la 1-2 ore de oras.
Orice Cottage are costuri de intretinere si reparatii.
Dar daca iti place sa lucrezi petreci timpul mult in matura merita.

Mie imi pare rau ca nu pot sa cumpar o casa cu gradina mare.
Este greu de gasit asa ceva in oras si afordabil.

Follow your dream - will keep you busy and sane.
Thrac92
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde SteaDeMare » 12 Aug 2016, 23:34

Mda..de castig in seara asta la Maxx, as investi intr un apart in Sud...pe care l inchiriez oricand n as fi acolo...

Si de iarna e grea..stau ca evreii..6 luni cu 6 luni...mereu la caldura ! ;))

Bafta multa !
Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 68 ori

Mesajde iulllian » 13 Aug 2016, 07:21

nu cunosc inca nici un canadian sau roman care sa aiba o cabana, pentru ca cercul meu de cunostinte aici e mic. Insa cunosc in Romania cateva persoane care au terenuri in zona de munte(sau mare) sau chiar cabane(case de vacanta). Cei care au cabane spun ca trebuie musai sa treca pe acolo sa o ingrijeasca ca de altfel o vandalizeaza si spun ca sau legat la cap cu o vacanta pe an acolo. Ceilalti care au teren inca nu construiesc mergand pe acelasi principiu(o grija in plus) asteptand parca pensia sau tin parcela ca pe o investitie(achizitie la preturi modice de la localnici). Depinde foarte mult cum privesti tu lucrurile peste cativa ani si de ce ti-ai dori sa faci la pensie.
Dar ma rog Romania e acolo si Canada aici. Aici e posibil sa fie mai fun ideia, daca-ti placevanatoarea sau pescuitul sau calatoriile prin natura e o ideie buna, pana la urma conteaza ce-ti doresti tu. Mi-ar surade si ideia de rulota pentru ca poti vedea multe locuri diferite in fiecare an sau poti merge sa vezi acelasi loc daca vrei sa te simti ca acasa.
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 46 ori

Mesajde Gummy Bear » 17 Aug 2016, 09:43

Iata niste articole despre chalet-uri

Mai multe articole pe aici
https://www.facebook.com/Inspecteur.Bat ... 317&type=3

Ce înseamnă să fii Proprietar …la propriu

Ați dorit vreodată să aveți propria căsuța de vacanță undeva la munte, de preferință pe malul unui lac? Zilele petrecute lînga foc, la ski sau pe lac la pescuit au valoare de nestemate pentru unii dintre noi.

Cumpararea unui «chalet» sau a unei locuințe secundare poate fi o idee excelentă pentru a îmbina utilul cu placutul. Însa ca orice investiție imobiliară ridică zeci de semne de întrebare.

În articolul de astăzi cîteva din problemele pe care trebuie să le analizați înainte să faceți această investiție.

De multe ori această locuință secundară nu a beneficiat de aceeași dragoste și investiție financiară ca și casa principală. Multe din casele vechi au fost construite cu forța de muncă locală sau chiar de către proprietar asa încat pot exista multe probleme legate de calitatea construcției sau de respectarea normelor in vigoare.
Deasemenea calitatea materialelor utilizate poate fi mai slabă.

În afară de verificarile standard ce se fac atunci cînd cumpărați o casa, vă ofer mai jos o listă minimă de probleme ce trebuie verificate de catre un cumpărator avertizat atunci cînd cumpară un chalet.

a) Calitatea apei de băut. Sursa de apă. Municipalitate sau puț propriu. Raport și teste de laborator. Intreținerea preventivă a acestei surse.
b) Calitatea apei din lac. (Absența de contaminanți sau algues bleu vert – cianobacterii care pot secreta toxine ce provoacă probleme de sănatate, gastro, sau iritații ale pielii sau gîtului). Prietenul google ne poate fi de ajutor ca să aflam mai multe
c) Instalatia sanitara. Fosa septica sau reteaua municipala. Multe din fosele septice nu sunt conforme cu normele de mediu severe de astazi. Ati putea avea o scrisoare de la primarie care «va obliga» sa le faceti conforme. O asemenea installatie poate costa peste 10 000$. In general primariile in raza carora se afla casele de vacanta «tolereaza» sau au tolerat vreme indelungata aceste situatii. Dar pe zi ce trece presiunea devine din ce in ce mai mare.
d) Instalația electrică. De multe ori artizanală, sau veche sunt destul de dese cazurile de incendii din cauza problemelor electrice.
e) Ferestrele si acoperișul. La casele vechi de multe ori ferestrele sunt originale și pot data de peste 30-40 de ani.
f) Distanța fața de Montreal. Daca doriți să inchiriați chalet-ul asigurați-vă că sunteți la o distanță maximă de cca 1,5 -2 ore maxim de Montreal.
g) Atracțiile din zonă. În aceeași perspectivă asigurați-vă că măcar o pîrtie de ski și lac pentru «bălăceală» se află în apropiere.
h) De asemenea dacă doriți să închiriați chalet-ul pe termen scurt, trebuie să îl înregistrați la CITQ (Corporation de l’industrie touristique du Quebec). Primăriile trebuie să emită o «scrisoare» catre CITQ în care să specifice că «chaletul» este conform cu normele. Aici e aici, dacă aveți probleme cu fosa septică sau alte nonconformități. Unele primarii NU acceptă locația pe termen scurt.
i) Dacă nu îl puteți înscrie la CITQ sunteți în ilegalitate daca închiriați pe termen scurt (31 de zile sau mai puțin). Pe termen lung vă trebuie un contract de locație (bail) de la Regie de logement.
j) Nu uitați impozitul pe venituri obținute din închirierea chalet-ului. De asemena cîstigul în capital este impozabil pentru locuința secundară. Există artificii tehnice. Vorbiți cu un contabil sau un fiscalist care vă poate ajuta.
k) Trebuie să aveți resurse financiare importante să sustineți a doua casa (ipoteca, reparatii, etc)
l) Costurile reparațiilor și drumurile făcute la chalet pot crea o gaura importantă în buget.

Vă doresc sa vă bucurati de soare, zăpada sau alte activități într-o căsuța așa cum vă doriți!

Stay safe in investments!
Emil Botezatu, ing
Building Consultant
[email protected]
BUILDING INSPECTOR
HVAC & GENERAL CONTRACTOR
Find us on facebook
https://www.batimentaplus.com
Gummy Bear

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 26 ori

Mesajde Gummy Bear » 17 Aug 2016, 09:52

Un alt articol pe aceeasi tema
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Ce înseamnă să fii Proprietar …la propriu

Chalet sau locuință secundară

Căldura mare mon cher.... Astăzi vă propun un articol de sezon despre cumpărarea unui chalet.
Haideti sa vedem un cas concret ce înseamnă să fii proprietarul unui chalet, și în special al unui chalet care să fie rentabil.

În primul rând trebuie sa îl cumperi. Lucrul început este pe jumătate făcut, rentabilitatea chalet-ului se poate deduce practic înainte de a-l cumpăra. Iată o listă cu ceea ce trebuie să știți atunci când căutati un chalet.

Cumpărați un chalet pe o raza de 90 de minute în jurul casei principale. În caz contrar veți vedea destul de repede că devine o povară.
Trebuie practic obligatoriu sa fie aproape de un lac (cu acces la lac pentru scaldat) si pârtie de ski. Trebuie ca lacul sa nu aiba probleme alge albastre si altele de genul. Prevedeti posibilitatea de a merge la pescuit.
Trebuie sa aiba vedere panoramică. Trebuie sa fie însorit.
Trebuie sa fie intr-o zona turistica relativ vizitată pentru a crește bazinul de clienți. Mai multe atracții, mai mulți clienți potențiali.
Trebuie sa aiba lemn si decorații rustice de preferință. Trebuie sa aiba posibilitatea de a face focul la interior si exterior.
Trebuie ca municipalitatea sa permita inbchirierea pe termen scurt (atentie mare).
Trebuie sa aiba minim 3 camere inchise – Ideal ar fi 4 camere inchise si 2 Sali de baie. Trebuie să fiți pregătiți pentru a primi intre 8-12 persoane – standard.
Trebuie să aibă spa sau internet wifi.

Am repetat de multe ori cuvîntul «trebuie»? Ei bine l-am repetat pentru că ....trebuie. 

Acum sa vedem cum putem să îl închiriem. Aceasta este partea ce mai simplă dacă ați respectat regulile scrise mai sus.. 80% dintre clienți se găsesc într-un singur loc....INTERNET.

Deci chalet-ul trebuie să fie afisat pe site-urile de profil. În Quebec nu sunt multe. Chalets au Quebec, Cottage in Canada, Kijiji, Airbnb, Facebook...etc...

Pentru că ați avut grijă cu acei trebuie de mai sus..nu este deloc o problemă sa obțineți niște poze fantastice chiar de pe terasa chalet-ului., sau cu decorații rustice pe măsură.

Câți clienți puteti avea? Calculul este simplu..exista 365 zile pe an. Conform cu statisticile |Tourisme Quebec pretul mediu pe noapte este intre 80-110$ depinde de zona (venituri anuale /numarul de nopti inchiriate). In jurul Montrealului se apropie de partea superioara. In nordul Quebecului

Dacă închiriați să zicem 100$/zi atunci aveți 36 500$/an. Ceea ce v-ar putea permite să cumpărați un chalet de peste 300 000$ care să se plăteasca singur. Problema este că există perioade «moarte» în timpul anului. Perioade variabile une pretul de locatie pe noapte se dubleaza.

Să începem cu iarna.
Decembrie – Crăciun si Anul nou sunt perioade foarte căutate iar un pret de 1000$-1500$/saptamana pentru un chalet care respecta criteriile de mai sus ar trebui să fie ușor de obținut.

Ianuarie, februarie – majoritar este vorba de închiriere pentru week end sau pe săptămână. Un chalet care respectă criteriile de mai sus și care este curat fără sa fie luxos poate obtine 450-600$/week end pentru o medie de cca 2000$-3000$/luna

Martie – saptămana libera a scolilor Ontario + Quebec + sfirsitul iernii este o lună foarte căutată.

Aprilie mai – sunt lunile cele mai slabe ale primăverii...

Iunie – incepe să sa încălzească

Iulie August sunt luni pline care se inchiriază la 100% - se poate obtine penste 3000-4000$/lună

Septembrie la inceput este OK apoi cererea scade

Octombrie –Noiembrie lunile cele mai slabe ale toamnei.

Iată că in medie obtineti cca 13 000$ - 25 000$ BRUT – venituri din inchirierea chaletului. Asigurati-va ca nu depasiti 30 000$ in caz contrar fiscul ar putea considera un regim hotelier si va veni sa perceapa TPS TVQ.

Sa presupunem ca obtineti 24 000$/an din inchirierea unui chalet standard. (chalet ce valorează cca 200-250 000$) asta înseamnă în medie 2000$/luna

Să vedem cheltuielile
Ipoteca + capital – 1000 -1200$/luna ( - cca 470 dobinda – 535$ capital) (imprumut de 225 000$Multipret - 2,54% 5 ans fixa – 25 ani amortizare)
Electricitate – 160-200$/luna
Taxe scolare + municipale – 200$/luna
Dezapezirea – (300-500$/iarna) 40$/luna
Lemne de foc – 300-500$/iarna – 40$/luna
Internet wifi – 70$/luna
Inchiriati chalet-ul asa încat cheltuiți diverse de intretinere si reparatii (benzina, consumabile, curățarea coșului de fum, fosa septică) – 250$/luna si sunt foarte conservator – daca angajati pe cineva local sa aiba grijă de chalet cheltuielile pot crește

Total cheltuieli – 1900$
Nu uitați impozitul pentru cei 525$/luna – 6420$ pe an returul de capital – impozitul este de cca 3000$/an – 250$/luna

Total venituri – 2000/luna
Total Cheltuiel – 2150$/luna

Câștig net (–) 150$/lună.... OUPS.... + timpul necesar administrarii chalet-ului (cautare de clienti, aducerea la zi a anunturilor, deplasare la chalet etc) timp ce reprezinta in medie 8-10 ore pe luna

Ideea acestui articol nu este sa va impiedice sa cumpărați un chalet...dimpotrivă..Însă trebuie să măriți veniturile si șă scădeți cheltuielile pentru a fi rentabil....

Prima batalie pe care ar trebui sa o cistigati ar fi obtinerea unui preț de cumpărare bun...de 180 000$ față de 225 000$ cît am luat eu in considerare in exemplul de mai sus, si să păstrați aceleși venituri. Doar acest lucru vă poate reduce ipoteca cu 200$/luna – 2400$/an.

Stay safe in investments!
Emil Botezatu, ing
Building Consultant
514-686-1075
[email protected]
BUILDING INSPECTOR
HVAC & GENERAL CONTRACTOR
Find us on facebook
https://www.batimentaplus.com
Gummy Bear

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 26 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Discutii despre locuinte - Apartamente, case, ipoteci, chirii