• Publicitate

Locuri de vazut/vizitat in Montreal si imprejurimi

Integrarea si viata in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde rikkyy » 14 Aug 2010, 22:11

Vad pe harta ca sunt doua legaturi din Rive Sud (Longueil si Boucherville). Nu le-am folosit, pentru ca stau in Montreal. Este de asemena o pista ciclabila intre Longueil si Boucherville.
rikkyy
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Mesajde Menumorut » 06 Sep 2010, 00:05

Imagine
GO HABS!
Menumorut
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde simoncik » 26 Oct 2010, 06:40

daca se poate , mai multe linkuri cu imagini? merci bien!
simoncik
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde simoncik » 26 Oct 2010, 06:41

parcul ille de boucherville est tellement beau, merci pour l'information!
simoncik
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde cykrus » 30 Dec 2010, 12:26

Un loc SUPERB : Fort Lennox. Nu este chiar langa Montreal, e in sud, langa graita cu Statele, la 70 km de Montreal. M-am indragostit de acel lor, am fost de 6-7 ori pana acum. Privelistea este S U P E R B A. Este un mic satuc St Valentin cu niste case ca din poveste, roz, colorate, super ingrijite. Din acel sat se ajunge la zona de "port" pe malul lacului. Au construit acolo vreo 4-5 canale de apa de cativa km lungine. Limbile de panamt dintre canale sunt parcarile unde puteti lasa masina. Stanga si dreapta vezi vedea numai iahturi si ambarcatiuni care mai de care mai frumoase. Lasati masina in parcare, luati vaporasul (7 dolari biletul parca) si va duce pe insula unde e fortul. Cu toate ca nu a avut o istorie impresionanta, nu s-a dat nici o batalie aici, doar au fost odata cuceriti de americani f usor, modul in care va va fi prezentat locul este deosebit.
Am colindat mult pe langa Montreal si daca ar fi sa fac un top acesta ar fi pe locul 1 iar pe locul 2 va recomand sa vizitati parcul Safari aflat in apropiere.
Pentru cei pasionati de ski va recomand Bromontul. Nu este atat de "spectaculos" precum Tremblant dar are ski de noapte si partiile sunt bine intretinute (80 km de Montreal pe 10 est). Preturile sunt MULT mai mici decat la Tramblant.

vlad
daca va e frica de sfarsitul lumii veniti in Romania, noi suntem cu 100 de ani in urma
cykrus
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 12 ori

Mesajde bertro » 30 Dec 2010, 13:59

Ca veni vb de forturi, este unul foarte misto si bine conservat si in Chambly, la 25km de Montreal (hwy 10E). Vizitele cuprind diverse reenactments ale evenimentelor din trecut. E situat intr-un parc misto si in apropiere de Canal de Chambly, alt loc istoric national al Canadei.
Tot oraselul in sine e superb, de la casele noi colorate de la intrare (similare cu cele caracteristice provinciilor maritimes) si pana la centrul istoric cochet cu tot felul de mom&pop shops, sau cartierele de vile de lux de pe ile des lievres. Lacul si canalul sunt pline de barci vara si transformate in patinoar iarna.
Imagine

Imagine

Imagine
Merita o vizita daca vreti sa evadati din city fara a merge prea departe.
(daca aveti insa chef de mers ceva mai departe, Fort Ticonderoga din upstate NY, la vreo 200km de Montreal, e clar cel mai spectaculos fort din zona.)
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Quebec - Rubrica locala