• Publicitate

Locuri de vazut/vizitat in Montreal si imprejurimi

Integrarea si viata in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde Menumorut » 13 Ian 2011, 18:05

Menumorut
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde toodor » 04 Mai 2011, 02:30

Imi place, e foarte frumos...
Imagine
toodor
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde irina_P » 26 Iul 2011, 18:38

Nu mai are nimeni alte idei? Ne-ar prinde bine o zi pe langa Montreal. Am cam vazut ce-i prezentat la acest subiect..alte idei?
irina_P
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde mihaialex030405 » 26 Iul 2011, 21:13

bertro scrie:Ca veni vb de forturi, este unul foarte misto si bine conservat si in Chambly, la 25km de Montreal (hwy 10E). Vizitele cuprind diverse reenactments ale evenimentelor din trecut. E situat intr-un parc misto si in apropiere de Canal de Chambly, alt loc istoric national al Canadei.
Tot oraselul in sine e superb, de la casele noi colorate de la intrare (similare cu cele caracteristice provinciilor maritimes) si pana la centrul istoric cochet cu tot felul de mom&pop shops, sau cartierele de vile de lux de pe ile des lievres. Lacul si canalul sunt pline de barci vara si transformate in patinoar iarna.
[

Confirm ce a zis bertro mai devreme si continui. Este un loc super pentru cei care seara vor sa participe la tot felul de activitati, sa stea la o terasa sa servesca ceva si sa se relaxeze, fara nebuneala din downtown sau din Vieux port. In Place de la Seigneurie, mai in fiecare seara e cate o manifestare, se gasesc si locuri de parcare (gratuite), se bea si bere rece la terase, se mananca la restaurantele din zona la pret domestic.
Eu am avantajul ca locuiesc in Rive-Sud si dau cate o fuga mai in fiecare week-end pe acolo.
Aveti aici un pliant cu activitatile din vara asta :

http://www.ville.chambly.qc.ca/wp-conte ... e_2011.pdf

Distractie placuta, poate ne vedem pe acolo, pe la restaurantul Marius !!
mihaialex030405
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde irina_P » 27 Iul 2011, 14:33

e frumos la fort Chambly, frumos si fort Lennox, mi-au placut amandoua..am facut un plan ..plecarea dimineata devreme din Montrea, prima oprire acvariul din Quebec, apoi cascada Montmorency unde nu vom zabovi prea mult iar a treia canyonul Ste Anne la 30 de km de cascada...a fost cineva la canyon?
irina_P

I s-a multumit: 1 data

Mesajde mihaialex030405 » 27 Iul 2011, 16:05

irina_P scrie:e frumos la fort Chambly, frumos si fort Lennox, mi-au placut amandoua..am facut un plan ..plecarea dimineata devreme din Montrea, prima oprire acvariul din Quebec, apoi cascada Montmorency unde nu vom zabovi prea mult iar a treia canyonul Ste Anne la 30 de km de cascada...a fost cineva la canyon?

Uite aici, doar vreo cateva poze :

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Distractie placuta !!!
mihaialex030405
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...