• Publicitate

Locuri de vazut/vizitat in Montreal si imprejurimi

Integrarea si viata in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde irina_P » 28 Iul 2011, 12:03

super!
irina_P
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde mimimiau » 29 Iul 2011, 06:06

Minunat! De abia astept sa vad pe viu privelistea!
On November 8th, i fly home to Montreal!!!
mimimiau
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde iurceg » 23 Aug 2011, 05:31

mai puneti poze :)
18 nov 2010 int
27 iun 2011 med
02 nov 2011 tran pas
28 nov 2011 viza
23 mar 2012 MTL
iurceg
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Danciulescu » 03 Apr 2013, 07:46

Nu stiu daca s-a mentionat dar pe malul fluviului St-Laurent in Lasalle si Lachine este foarte frumos si bine amenajat sa te plimbi cu bicicleta. Cum o sa fie mai cald eu acolo voi fi aproape in fiecare sfarsit de saptamana.
Danciulescu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 2 ori

Re: Locuri de vazut/vizitat in Montreal si imprejurimi

Mesajde GOTHICA » 18 Aug 2014, 10:29

Un loc mai putin cunoscut, nu stiu daca cineva a specificat deja locatia : Peninsula Bruce.
http://canadaalive.wordpress.com/2014/0 ... peninsula/
GOTHICA

I s-a multumit: 7 ori

Re: Locuri de vazut/vizitat in Montreal si imprejurimi

Mesajde cykrus » 17 Iul 2015, 08:47

Voi adauga si eu cateva locuri recomandate, top 10 places in opinia mea, intr-o ordine pur aleatoare. Sunt locuri in care sea junge relativ usor, locuri "de weekend" ... Poate pentru unele nu le scriu corect numele dar sa imi fie cu iertare.

1. Rapides de Lachine e o rezervatie naturala pe St Laurent, superba. Sporturi nautice si pescuit. Pe malul canalului pe o distanta de cativa KM este spatiu de gratare si e PLIN de lume vara.
2. Fort Lennox - e la granita cu SUA, pe 15 sud. O fortareaza veche care nu impreioneaza prin "bataliile" de aici (a fost doar o capitulare tacuta intr-o nopate a francezilor in fata americanilor) dar este deosebit de frumos. Se merge cu un vaporas pana pe insula unde e cetatea. De jur imprejurul insulei e plin de barci vara.
3. Parcul Granby - o gradina zoo in care unele din animale sunt in libertate si le poti atinge - autoruta 10 est spre Sherbrooke
4. Parcul Safari - un alt fel de gradina zoologica, te plimbi in masina printre animale si iti mananca din palma. Are si o sectiune de mers pe jos, printre custi, si un loc de joaca pt copii. (15 sud aproape de granita cu SUA)
5. Plaja din Plattsburgh - e o plaja f fumnoasa pe Lacul Champlain in statul NY la 10 km de granita. O zona foarte frumoas, cu nisip fin si apa calda. Sporturi nautice si loc de camping (iesirea 39 de pe autoruta 89)
6. Un tur Montreal - Plattsburgh (NY) - trecere cu ferry peste lacul Champlain - Burlington (VT) si intoarcere spre Montreal. Este un tur de aprox 250 km deosebit de frumos ca si peisaj. Burlington are un centru turistic f frumos si plin de activitati stradale
7. Pentru pasionatii de camping va pot recomanda campingul Flaurent (parca asa de numeste) e in Venice en Quebec (la granita cu SUA dar in Canada). Dupa zona de casute si RV-uri e o zona de camping sauvage .. iti instalezi cortul pe malul apei, iti tai singur lemnele din padure si faci foc. Se pescuieste si e loc de lansat barca la apa. Foarte pitoresc si salbatic.
8. Pentru pasionatii de boating e un loc SUPERB in SUA, Point au Roche (Rousse Point). E in apropiere de Platsburg (iesirea 40 de pe autoruta 89). Au un parc national (intrarea e 5 dolari de masina cu pasageri si barca cu tot). Odata lansata barca la apa sunt o serie de insule care merita vizitate, insulele au pereti stancosi care se "scufunds" verifcal in apa. E plin de barci si nu e de mirare .. peisajul este superb.
9. Magog - plaja, boating si plimbari. Ca o nota personala, in fiecare vara la Metro-ul de la intrare in statiune (imediat dupa calea ferata) au cele mai bune cirese care le-am mancat in Canada. Mari si f gustoase ... Au si niste trasee f frumoase se bicicleta in Magog. Marina din magog e f usor de gasit si e plin de barci pe lac. Peisaj f frumos.
10. Manastirea de la Lachute. Situata la ~100 km de Montreal, manastirea Acoperamantul Maicii Domnului este o constructie mica dar deosebit de frumoasa, in stil masamuresan. Acolo slujesc episcopul roman Ioan Casian si inca un calugar quebecos dar care vorbeste foarte frumos limba romana. Drumul spre aceatsa manstire , ultimii 16 km sunt prin padure pe un traseu demn de un raliu "vitza in coasta", curbe, pante si rampe foarte stranse. Peisajul e deosebit si merita o vizita la aceasta mica manastire.
daca va e frica de sfarsitul lumii veniti in Romania, noi suntem cu 100 de ani in urma
cykrus

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 12 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Quebec - Rubrica locala