• Publicitate

Antibiotice din Romania

Integrarea si viata in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Antibiotice din Romania

Mesajde tudor2011 » 06 Mar 2013, 09:21

Salut!
Suntem o familie din Ville de Quebec si dorim sa cunoastem pe cineva care vine din Romania si poate sa aduca antibiotice. Noi le-am terminat pe ale noastre si este foarte greu doar cu Tylenol si Advil.Sa stai 12 ore in urgenta cu copilul cu febra 39.4 nu este de dorit nimanui.
Rudele noastre din Romania vor cumpara medicamentele si vi le vor trimite inainte de plecarea dvs. catre Canada.
Multumim.
tudor2011
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde snapple » 07 Mar 2013, 15:59

Poate vorbesc prostii dar ati incercat o clinica privata ca am impresia ca orice doctor si de acolo va poate prescrie antibiotice?
snapple
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde felixro » 07 Mar 2013, 17:14

Personal eu nu duc copiii la medic decat dupa 2 zile cu febra (daca copiii au o anumita varsta - peste 2 ani). Cel mai probabil e ca dupa 2 zile, daca e un virus febra sa treaca de la sine, daca nu febra se inteteste si atunci e clar ca e semn de bacterie sau infectie. Intotdeauna trebuie vazut si starea copilului, nu numai febra. Am 2 copii, 7 si 3, si de fiecare data am dat tylenol sau advil in alternanta. Copiii mei au luat antibiotice de cateva ori si sper sa nu mai fie cazul. Cand au rosu' in gat le dau apa rece si inghetata si functioneaza perfect. Eu am luat antibiotice cu pumnul in Ro si mi-am distrus ficatul, asa ca nu incerca lucrul asta cu copilul/copiii tai.

Ai incercat clinicile sans rendez-vous?
felixro
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 0 data

Re: Antibiotice din Romania

Mesajde npr » 07 Mar 2013, 17:29

tudor2011 scrie:Salut!
Suntem o familie din Ville de Quebec si dorim sa cunoastem pe cineva care vine din Romania si poate sa aduca antibiotice. Noi le-am terminat pe ale noastre si este foarte greu doar cu Tylenol si Advil.Sa stai 12 ore in urgenta cu copilul cu febra 39.4 nu este de dorit nimanui.
Rudele noastre din Romania vor cumpara medicamentele si vi le vor trimite inainte de plecarea dvs. catre Canada.
Multumim.

Cine ti-a spus tie ca nu e viral?
Antibioticele nu fac nimic la infectii virale.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde npr » 07 Mar 2013, 17:31

snapple scrie:Poate vorbesc prostii dar ati incercat o clinica privata ca am impresia ca orice doctor si de acolo va poate prescrie antibiotice?

Orice doctor de aici isi foloseste creierul. Daca considera ca e necesar, prescrie. Daca nu considera ca e necesar, nu prescrie.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde gia2006 » 07 Mar 2013, 17:55

Si noi luam antibiotice cu pumnul in Romania...nu ne-am distrus stomacul dar nici mult numai aveam. Am venit aici cu stocuri de medicamente pe un an de zile care au expirat si le-am aruncat. Am oprit sa luam antibiotice pentru orice fleac chiar daca le aveam in casa. :roll:
Eu le ceream parintilor sa ne trimita antibiotice si odata pe an faceau un colet cu medicamente. Nu am avut niciodata probleme cu Postes Canada sa fie desfacute ... singura problema era ca nu le foloseam si le aruncam la expirare...dar eram linistita ca am antibiotice in casa. :oops:
De vreo 4 ani numai am in casa antibiotice si e ff ok. In Romania luand antibiotice fata mea era bolnava 2 sapt si 2 sapt sanatoasa...aici nu e niciodata bolnava, nici macar racita. Asa am renuntat toti la ele!
Deci spuneti parintilor sa va trimita in colet amestecate cu alte lucruri daca nu gasiti pe nimeni sa le aduca... :wink:
Gia
17 iulie 2006, Montréal
gia2006

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 5 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Quebec - Rubrica locala