• Publicitate

jeep liberty versus recomandate 4x4

Integrarea si viata in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: jeep liberty versus recomandate 4x4

Mesajde Sly » 04 Feb 2016, 09:10

capsunar scrie:
Cam la toate punctele astea am cheltuit cam jumate.. In plus la o masina second hand nu prea vrei sa fii jupuit la dealer cu 100 pe ora cand poti sa mergi la un third party si sa ai servici mai bune la bani mai putini. Cat masina e in garantie esti egat de dealer da dupa aia e primul lucru care ar trebui evitat.

1. Aceleasi masini in Europa merg dublu cu acelas ulei.. Sant discutii imense pe internet.. reiese ca e money grab / cunsumer industry support.
2. Eu am schimbat o singura baterie in 15 ani si aia din prostie. Daca tii masina in strada poate, dar tot are garantie 3 ani. Daca e in garaj mai caldut nu vad de ce nu ar tine 5 ani.
3. Rotile sant garantate intre 60K si 100K. Dupa cam 5 ani daca ai masina in strada cam imbatranesc si fac crapaturi si ar trebui schimbate chiar daca nu sant uzate.
5. Accidente.. aici e rolul asigurarii. Reparatiile sant extrem de scumpe. Daca gasesti masina data cu cheia (destul de comun si in Canada daca ai masina pe strada ) e minim 500. O bara indoita, sau parbrizul spart te gandesti la 1 000. O usa indoita un pic m-a costat 2 000. ( platit asigurarea, 75% vina lu ala )

un AWD te scoate din nameti. O sa fii surprins in cate locuri poti sa ajungi cu masina dar peisajele alea nu prea sant in Quebequistan.

Nu stiu ce sa zic de schimbul de ulei insa la Mercedes aici e la 20000km,m-as mira ca in EU sa fie la 40000 km.
La baterie sunt de acord ca te tine mai mult insa 15 ani mi se pare exagerat.Pe mine m-a tinut vreo 5 ani in conditiile in care masina a fost parcata la interior .
Cauciucurile nu ti le garanteaza nimeni pentru uzura pentru simplul motiv ca fiecare conduce si le uzeaza diferit,garantie ai pt defecte care daca nu apar in primele cateva mii de km nu mai apar niciodata.
Asigurarea...you are fucked either way asa ca roaga-te sa n-ai nevoie.
Cat despre reparatii...daca nu stii sa le faci singur,pentru o gioarsa de <5000 de coco nu merita sa le faci caci te costa mai mult decat masina.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 04 Feb 2016, 09:17

xplaur scrie:Imi vine acum in minte un exemplu pe care nu stiu unde sa-l incadrez: G-klasse care e un 4x4 pur (punti rigide, diferentiale blocabile, reductor, etc....tot tacamul) ce poate trece fara greturi drept masina de lux (exista chiar si modele exclusiviste care face ca divizia AMG Gmbh. sa para un fel de ....jucarica pentru copii).
Oricum, eu sunt nedumerit....ce-i ala autoturism, de fapt? :P

Nu luxul sau lipsa lui face diferenta intre AWD si 4x4 ci felul transmisiei.
Masini de lux sunt si Aston Martin DB9 si G-Wagen (unele modele) si Rolls-Royce Silver Phantom insa in afara luxului nu au nimic in comun.

Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde Sly » 04 Feb 2016, 09:19

xplaur scrie:Oricum, eu sunt nedumerit....ce-i ala autoturism, de fapt? :P

https://dexonline.ro/definitie/autoturism

Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde SteaDeMare » 04 Feb 2016, 10:14

Iti spun eu unde sa l incadrezi, la "vise erotice " :))

Daca ar fi sa aleg ceva de la mergedes, un van de ex, ar fi ok un ...Vito, desi n am prea vazut pe aici, decat .http://m.autotrader.ca/a/5_24539903?prx=100&orup=4_10_7 , care mi aduce aminte de el...
Normal ca as prefera cu diferential blocabil...dar sa arate ca o masina de oras. .nu off rod, Nissan XTrail, este o varianta buna, comparativ cu Crv ul ,dar intre ele se ridoca Toyota Rav4...parerea mecanicilor...

Dar poate totusi mi ar prinde bine un van....ca tot ma gandesc sa lucru si in doneniul meu...sa fiu iar..tipu de la cablu...si vad ca baietii din sistem, folosesc in general van uri .

Merci baieti, bafta la toata lumea si drumuri bune !!!
Caut job uri cash / 9 -17 / Montreal
15$ ora / minim 3 ore / 514 5033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 63 ori

Mesajde Isostar » 04 Feb 2016, 10:35

capsunar scrie: Cat masina e in garantie esti legat de dealer.

Fals. Daca poti sa demonstrezi cu chitante ca ai facut totul ca la carte, poti sa-ti faci mentenanta si reparatiile oriunde si sa nu pierzi garantia. Schimbul de ulei se poate face chiar si in fata casei sau pe trotuar. Problema apare la masinile unde electronica joaca un rol foarte mare, acolo chiar esti legat de dealer.

Sly scrie:Ca sa nu mai inteleaga romanul gresit poate sa se educe aici:
http://www.digitaltrends.com/cars/whats ... eel-drive/

Ai ratat idea: 4WD si AWD sunt amandoua 4x4. Ca unul este permanent si poate fi controlat si manual iar celalalt merge doar cand are nevoie este total altceva. Dar la amandoua sunt 4 roti motrice atunci cand este necesar.

Sly scrie:Nu exista autoturism 4x4 pe piata,cel putin eu nu stiu de nici unul doar SUV sau truck si chiar si acolo oferta e foarte limitata.

Toate Subaru au permanent 4x4 (tractiune pe toate rotile). La SUV, oferta este destul de bogata – Nissan, Toyota, Mercedes, Jeep, etc… – toate ofera versiunea ta de 4x4 clasic (diferential manual).
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde xplaur » 04 Feb 2016, 10:55

Sly scrie:
xplaur scrie:Oricum, eu sunt nedumerit....ce-i ala autoturism, de fapt? :P

https://dexonline.ro/definitie/autoturism