• Publicitate

ARE CINEVA PROBLEME CU FORD-ul ?

Integrarea si viata in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

ARE CINEVA PROBLEME CU FORD-ul ?

Mesajde ginutzaginutza » 02 Ian 2016, 12:31

Buna ziua forumisti,

M-ar interesa sa stiu daca cineva a intampinat probleme cu masina FORD (Fiesta sau Focus), an de fabricatie 2013.
Problema este la cutia de viteze. Au pus o cutie manuala convertita in automata.

Cu multumiri,

ginutza.
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!
ginutzaginutza
Imi place aici si raman...

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 35 ori

Publicitate

Re: ARE CINEVA PROBLEME CU FORD-ul ?

Mesajde Avatar35 » 02 Ian 2016, 20:12

Cum vine asta??? cutia manuala are placa de presiune, e total diferita de cutia automata ....nici macar hidramata nu poti sa pui ca ai 3 pedale si folosesti doar 2 acum ??? nu înteleg...
Pentru pasarile nascute in captivitate, a zbura este o boala.

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde crsv » 02 Ian 2016, 22:56

Oare cine nu are probleme cu ford ?!?
Poate ca ar fi mai bine sa detaliezi "problema" . Poate ca de fapt nu este o problema de cutie ci de computer care controleaza cutia sau de sofer care franeaza si accelereaza puternic derutand computerul .
http://motorreview.com/ford-fiesta-auto ... ion-fixes/ aici explica in mare cum functioneaza cutia si aptul ca anumite zgomote facute de ea sunt normale .
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde xplaur » 03 Ian 2016, 08:55

Eu am Focus din 2013. Au fost deja 2 recall pentru unul din ambreiajele cutiei de viteze (cutie manuala dublu ambreiaj robotizat, echivalentul DSG de la grupul VAG). Problema inca persista, probleme cu stocul de piese (masina merge in general bine, uneori smuceste la viteze mici si face un zgomot ca si cum duc taras toba de esapament) Cica au reproiectat ambreiajul cu pricina si problema este eliminata, vom vedea cand l-or monta.
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde ginutzaginutza » 03 Ian 2016, 10:46

xplaur scrie:Eu am Focus din 2013. Au fost deja 2 recall pentru unul din ambreiajele cutiei de viteze (cutie manuala dublu ambreiaj robotizat, echivalentul DSG de la grupul VAG). Problema inca persista, probleme cu stocul de piese (masina merge in general bine, uneori smuceste la viteze mici si face un zgomot ca si cum duc taras toba de esapament) Cica au reproiectat ambreiajul cu pricina si problema este eliminata, vom vedea cand l-or monta.

Am primit 2 avize(notice nu recall) de la Ford Canada. Primul pt repararea ambreiajului, de fapt din cauza seal-urilor care lasa fluid de transmisie sa intre in ambreiaj ceea ce provoaca alunecarea discului. Am fost la garaj Ford si dupa o asteptare de 2 luni au primit kit-ul si l-au schimbat. Masina a mers relativ bine cateva luni dupa care a reinceput. Am fost din nou la Ford ,bineinteles dupa o alta asteptare de 2 luni, au reprogramat transmisia, fapt care nu a schimbat cu nimic functionarea ei. Am luat un alt rdv. si mi-au spus ca functioneaza normal si ca e in standardele Ford ??? Bineinteles ca au inceput cu faimosii 1600 Km ,timpul de invatare al transmisiei cu stilul de condus al soferului.Au trecut vreo 3000 de Km de atunci si nu s-a schimbat nimic, masina se comporta la fel (trepidatii, ezitari la viteza 1-2).Am vorbit si la Ford Canada unde am facut o plangere oficiala dar am impresia ca nu stiu sa rezolve problema si tot amana clientii cu tot felul de povesti. Cred ca voi suna la CAMVAP si probabil voi face o plangere sau reclamatie ???
Costel
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!
ginutzaginutza

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 35 ori

Mesajde xplaur » 03 Ian 2016, 12:55

Hmm....povesti diferite, simptome identice. Adevarul este ca in mare majoritate a timpului masina merge perfect, totusi al doilea kit de ambreiaj e deja comandat (backorder)!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Quebec - Rubrica locala