• Publicitate

Caut un local micut, dragut, nu prea scump pt un botez

Integrarea si viata in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: Caut un local micut, dragut, nu prea scump pt un botez

Mesajde SteaDeMare » 26 Iul 2017, 20:56

Togo,inca mi sustin parerea ,doar ca NU se mai incadreaza printre romani..se pare ca de cand are un salar mai "interesant" s a schimbat oku",incepe sa i "puta" printre ai lui...asta e !

O singura data m am intalnit cu "ei" ca familie si mi au facut o parere buna,dar se poate sa ma fi inselat ! ( acum de cand cu integrarea in Quebeqistan...unde zambetele false / sau prietniile pe interes sunt la mare moda...nici nu mai stii in cine sa ai incredere si in cone ti e dusman / te poti oricand pacali !

Sa fiti iubiti !

On topic : recomand cu caldura restaurantul bufet " Bravo"!
Caut job uri cash / 9 -17 / Montreal
15$ ora / minim 3 ore / 514 5033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 63 ori

Publicitate

Mesajde togo » 26 Iul 2017, 21:30

SteaDeMare scrie:Togo,inca mi sustin parerea ,doar ca NU se mai incadreaza printre romani..se pare ca de cand are un salar mai "interesant" s a schimbat oku",incepe sa i "puta" printre ai lui...asta e !

O singura data m am intalnit cu "ei" ca familie si mi au facut o parere buna,dar se poate sa ma fi inselat ! ( acum de cand cu integrarea in Quebeqistan...unde zambetele false / sau prietniile pe interes sunt la mare moda...nici nu mai stii in cine sa ai incredere si in cone ti e dusman / te poti oricand pacali !

Sa fiti iubiti !

Stea cred ca scopul lui a fost sa se laude si sa te impresioneze pentru ca este super complexat si normal ca a fost singura intentie dupa care isi cauta alte victime sa se etaleze
am vazut multi din astia la viata mea ,foarte falsi
nu te mai uita la zambete ,mai bine vezi onestitatea fiecaruia doar vezi si tu cum e in Quebec
uite-te cum scrie si crede ca toti sunt pe ajutor social numai el e cel mai tare ,peste vreo 2 ani ajunge sa creada ca e Napoleon sau mai stiu eu cine
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 74 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde geomaticianu » 27 Iul 2017, 09:13

SteaDeMare scrie:Togo,inca mi sustin parerea ,doar ca NU se mai incadreaza printre romani..se pare ca de cand are un salar mai "interesant" s a schimbat oku",incepe sa i "puta" printre ai lui...asta e !

Sa fiti iubiti !

Atitudinea mea nu are nicio legatura cu banii sau cu salariul ce il am.Eu vorbesc cu oricine este o persoana pozitiva si sincera dar evit negativistii si ipocritii.
Referitor la ce am spus este foarte adevarat.Daca se strang mai multi romani la un loc deja incep sa se planga si sa critice.Este exact ca aici pe forum.
Daca ai ratat startul in Canada SteaDeMare este pentru ca ai stat prea mult printre romani de duzina.Asa cum spuneam,60% din prietenii mei sunt romani,dar ii aleg cu grija,nu ii iau la gramada.Eu iti doresc succes in continuare si sa iti realizezi visele.Am apreciat si apreciez la tine ca ai spus ceea ce esti si ceea ce gandesti.Sunt insa unii ipocriti frustrati pe acest forum,care se ascund in spatele unui username.Ai fi surprins sa vezi in viata reala sa vezi amarasteni sunt si ce importanti se dau aici pe forum. La ei fac referire atunci cand fac remarci mai putin elegante.Despre ei ma doare in p... si chiar isi merita soarta.Daca m-as fi luat dupa ei,sigur nu as fi ajuns in Canada,nu as fi fost unde sunt azi.
Aceeasi frustrati de pe forum erau si acum 10 ani,incercau sa ma descurajeze inca inainte sa ajung.Avem aici o buna prietena inginera,ne povestea cum a fost primul ei contact cu comunitatea romaneasca din Montreal.Cand le-a zis ca ea vrea sa fie inginera,sa lucreze pentru guvern sau companii mari,cum crezi ca au reactionat acesti frustrati:i-au ras zeflemitorspunandu-i sa uite asta,ca aici joburile bune nu sunt pentru imigranti,ci doar pentru quebecosi.A ajuns sa lucreze ca inginera sef de proiect,pe salarii de 3 ori mai mari decat la guvern.
Daca acest forum este unul negativist de ce totusi intru pe el?!Pentru ca ma pun in situatia celor care vor sa vina,si sunt descurajati de acesti frustrati.Nu e ceva mai crunt decat sa ii tai aripile si visele unui om.Eu le doresc succes tuturor celor ce vor sa vina in Canada.Trebuie sa fii constient insa ca nu exista lumea perfecta,si ca pentru visele tale lupti atata timp cat traiesti.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde capsunar » 27 Iul 2017, 20:55

geomaticianu scrie:

Sa fiti iubiti !

Atitudinea mea nu are nicio legatura cu banii sau cu salariul ce il am.Eu vorbesc cu oricine este o persoana pozitiva si sincera dar evit negativistii si ipocritii.

Tu realizezi ce penibil esti?
Omu vrea "local micut, dragut, nu prea scump pt un botez" . Stii ce e ala un botez? Cred ca nu ca tu ii dai cu revelionul, salariul tau, comunitatea si inginera cu salariu de 3 ori cat la guvern ( yeah right :lol: ) si mai zici si de mincinosi. Pai tu minti aici clar, guvernul are salarii mai mici da nu cu mult pt aceeasi pozitie. Daca insa compari cu salariul de topograf, da, un inginer senior la privat are de 3 ori cat un topograf.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Quebec - Rubrica locala