• Publicitate

Cazan tuica in Canada?

Integrarea si viata in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Cazan tuica in Canada?

Mesajde parintele » 20 Dec 2016, 11:30

Buna ziua tuturor, a reusit cineva sa aduca din tara sau sa fabrice aici un cazan / o instalatie pentru fabricarea propriei tuici? Ma refer la ceva de marime mica spre medie...Daca da cum au adus-o ,ce au declarat la posta, o estimare de pret pt expediere,etc.... si nu in ultimul rand...este legat de trimis/ primit asa ceva in Montreal? Scuzati-mi intrebarile poate prostesti pt unii dar astept raspunsuri clare si la subiect si sper sa nu creez polemici. O zi buna tuturor si Sarbatori Fericite.
parintele
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Re: Cazan tuica in Canada?

Mesajde Tavi » 20 Dec 2016, 12:41

Din cate auzisem (nu m-a interesat indeaproape subiectul) un cazan de tuica ar fi ilegal in Canada - asta daca nu ai licenta de 'distiller'. O cautare rapida a relevat urmatoarele:

http://learntomoonshine.com/is-it-illeg ... -in-canada
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Sly » 20 Dec 2016, 13:34

Daca nu vrei cantitati mari astea ar fi optiuni bune de aragaz sau free standing si ti le adduce Amazon direct acasa...poate chiar cu drone. :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde canin » 20 Dec 2016, 15:06

Mah nu va luati de parinte....ce e rau sa-ti faci tuica ta :) iami iami - pentru unii (medicament natural fratilor)!

Parinte o fi ilegal in Canada sa ai un cazanel de tuica dar sa stii ca nici in RO nu e reglementata treaba!

Nu e mare inginerie sa-ti confectionezi unul (daca nu reusesti sa-l comanzi dea gata!) de aragaz ...daca ai pe cineva sa sudeze!

1. Cumperi o oala sub presiune (un 30-35/diametru e suficient)/cauti ceva mai inalt/cat mai cuprinzatoare/daca e ceva mai mare scapi de sudura
2. Daca nu gasesti ceva mare, o tai la jumate si sudezi o prelungire cilindrica (iti trebuie cine sa-ti sudeze foaia de aluminiu!)
3. Capacul trebuie sa-l adaptezi putin (duza pentru aer trebuie sa o inlocuiesti cu una care sa-ti permita sa mufezi un furtun ori teava de cupru catre racitor)
4. Racitorul e simplu de facut (un bidon metal/plastic in care insertezi o serpentina din cupru)

Te mai ajuta si filmuletul asta:
https://www.youtube.com/watch?v=fbp8068I2hQ

Eu tocmai am cumparat din piata sunculita, o rulada de pui afumata si niste carnaciori de la niste sibieni si mi-au recomandat si o palincuta (15 lei=5CAd/0,5l) :)

spor la treaba parinte .... tot efortul o sa merite ...daca o faci din prune de supermarket :) si o tragi de doua ori o sa-ti aduca aminte mai bine de Romanika!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Mesajde Gator » 20 Dec 2016, 19:20

Off topic, dar amuzant de adevarat: legea lui Godwin ar trebui redefinita pentru romani ...
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde Sly » 20 Dec 2016, 20:56

Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Quebec - Rubrica locala