• Publicitate

Reinnoiire pasaport românesc ! (exequatur)

Integrarea si viata in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: Reinnoiire pasaport românesc ! (exequatur)

Mesajde vele » 12 Mai 2017, 09:46

Haiduk scrie:Multumesc @lovender...esti singurul care a inteles o fraza cap-coada..restul ma mir cum ati ajuns aici zau....Am zis clar : daca-ti trebuie pasaport românesc (canadian am de 14 ani) siesti casatorit aici sau divortat aici sau (al 3-lea caz obtinerea cetateniei române celui mic nascut aici) TREBUIE SA FACI ACEASTA PROCEDURA.....de recunoastere ....Atat ! Esti simpatic rau vele cand afirmi ce nici tie nu ti-e clar.....Nu pt ca sunt eu in juridic dar este logic man : daca vreau sa ma recasatoresc in Canada sau oriunde in lume (am zis déjà asta si ma faci sa repet) divortul canadian e super ok ! DOAR in cele 3 cazuri de mai sus (sa nu ma faci sa repet iar-te rog) iti trebuie EXEQUATUR= recunoasterea unui act strain.....De ce-ti chinui tu neuronul daca nu intelegi si nici macar nu te intereseaza ? iti place sa te auzi scriind ?

Haiduk, mie imi este foarte clar ceea ce ai afirmat tu in postul initial, ti-am dat doar o varianta in care poti evita bataia de cap cu actele romanesti. Imi pare rau, insa nu sunt mama Omida sa stiu ce ai tu in cap cand scrii ceva, eu iti raspund la ce ai scris, nu la ce te-ai gandit tu, dar nu ai postat... Ai scris exact asta:

''Daca vi s-a expirat pasaportul românesc si intre timp ati divortat sau v-ati casatorit sau daca sunteti divortati aici dar casatoriti in Ro si intrevedeti ca o sa va regasiti o consoarta tot din Ro....''

Poate daca e scris mare, vei vedea mai bine, si vei intelege ce ai scris :lol: ...
Asta ca sa-mi fie invatatura de minte sa mai imi chinui neuronul pentru altii :( , care jignesc dupa ce primesc o solutie la o problema expusa.

Bafta prietene la gasirea consoartei din Romania, sau la orice altceva...
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 12 ori

Publicitate

Mesajde Lovender » 12 Mai 2017, 09:47

vele scrie:
Haiduk scrie:Multumesc @lovender...esti singurul care a inteles o fraza cap-coada..restul ma mir cum ati ajuns aici zau....Am zis clar : daca-ti trebuie pasaport românesc (canadian am de 14 ani) siesti casatorit aici sau divortat aici sau (al 3-lea caz obtinerea cetateniei române celui mic nascut aici) TREBUIE SA FACI ACEASTA PROCEDURA.....de recunoastere ....Atat ! Esti simpatic rau vele cand afirmi ce nici tie nu ti-e clar.....Nu pt ca sunt eu in juridic dar este logic man : daca vreau sa ma recasatoresc in Canada sau oriunde in lume (am zis déjà asta si ma faci sa repet) divortul canadian e super ok ! DOAR in cele 3 cazuri de mai sus (sa nu ma faci sa repet iar-te rog) iti trebuie EXEQUATUR= recunoasterea unui act strain.....De ce-ti chinui tu neuronul daca nu intelegi si nici macar nu te intereseaza ? iti place sa te auzi scriind ?

Haiduk, mie imi este foarte clar ceea ce ai afirmat tu in postul initial, ti-am dat doar o varianta in care poti evita bataia de cap cu actele romanesti. Imi pare rau, insa nu sunt mama Omida sa stiu ce ai tu in cap cand scrii ceva, eu iti raspund la ce ai scris, nu la ce te-ai gandit tu, dar nu ai postat... Ai scris exact asta:

''Daca vi s-a expirat pasaportul românesc si intre timp ati divortat sau v-ati casatorit sau daca sunteti divortati aici dar casatoriti in Ro si intrevedeti ca o sa va regasiti o consoarta tot din Ro....''

Poate daca e scris mare, vei vedea mai bine, si vei intelege ce ai scris :lol: ...
Asta ca sa-mi fie invatatura de minte sa mai imi chinui neuronul pentru altii :( , care jignesc dupa ce primesc o solutie la o problema expusa.

Bafta prietene la gasirea consoartei din Romania, sau la orice altceva...

Cred ca a fost cu 1 pas inaintea ta si a raspuns preventiv la intrebarea: " dar la ce iti trebuie pasaport romanesc? " :wink:
Lovender
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 1 data

Mesajde vele » 12 Mai 2017, 10:59

Fie asa cum ziceti voi, nu mai conteaza. Imi pare doar rau ca am intrat si am raspuns pe un topic de reflexii, cu intrebari retorice. Pace!
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 12 ori

Mesajde azirbang1970 » 12 Mai 2017, 13:54

da, e o durere de cap. p-aci lucrurile se misca incet. daca ai vreo urgenta se rezolva in ... doua luni. tranquille-tranquille! si nici nu poti da spaga ca-n Ro, ca treaba sa se rezolve mai repede. indirect se motiveaza clientul ca sa nu mia dea divort asa de des, ca toata alergatura nu e floare la ureche, ia timp, nervi si bani. toata plimbarea asta Ca-Ro si retur ia timp. birocratia p-aci e ca-n Ro. mica diferenta e ca teoretic in Ca, treaba se rezolva in termenul ala legal de raspuns de 30 de zile de la primirea solicitarii.
din cate stiu, daca tot faci un drum prin Ro scoate-ti un buletin romanesc pt. cetatenii cu domiciliul in strainatate, ca acum se poate(de cativa ani), asta pt. cazurile alea de inchiriere camera de hotel sau masina in Ro, daca nu vrei sa treci(sa fi taxat) ca strain(ca deh astia tre' taxati, ca au de unde).
Run wild and free!
azirbang1970
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 11 ori
I s-a multumit: 7 ori

Mesajde astalavistababy » 12 Mai 2017, 19:40

Haiduk scrie:
....la ce-mi trebuie pasaport românesc in definitiv ?....dar sunt situatii cand trebuie sa-l ai....Cand mergi in Ro si vrei sa inchiriezi camera la hotel - platesti tarif de cetatean canadian daca nu-l ai si pe cel românesc...inchirieri masina in vacanta Ro, viza pt România ! ca intrii ca cetatean canadian si stai numai 3 luni fara viza...etc...

Inchiriaza linistit cite camere de hotel vrei sau masini in Romania. Nu te taxeaza nimeni in plus ca ai tu pasaport canadian. Nu exista doua rinduri de preturi ca pe vremea raposatului. Si despre ce viza vorbesti? Nu e nevoie de viza pt posesori de pasaport canadian. De unde le-oti scoate, nu stiu... :roll:
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 19 ori

Mesajde Lovender » 12 Mai 2017, 20:13

astalavistababy scrie:Nu e nevoie de viza pt posesori de pasaport canadian. De unde le-oti scoate, nu stiu... :roll:

American and Canadian citizens as well as citizens of Australia, New Zealand
and most European countries do not need an entry visa to visit Romania,
for stays up to 90 (ninety) days,
accumulated during a single visit - or multiple visits - within a six-month period.

http://romaniatourism.com/entry-requirements.html
Lovender
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Quebec - Rubrica locala